ΑΕΚ

Επέστρεψε στις νίκες και μείωσε τη διαφορά

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 την Αλκή, επέστρεψε στις νίκες και μείωσε τη διαφορά από την 3η θέση στους 6 βαθμούς.

Με σκόρερ τους Ακοράν στο 30’ και Τρισκόφσκι στο 54’, η ομάδα του Ιδιακέθ έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι ότι άφησε πίσω τον κακό της εαυτό και μείωσε από ΑΕΛ και Απόλλωνας στους 7 και 6 βαθμούς αντίστοιχα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πάει στους 35 βαθμούς και εδραιώνεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Αλκή παρέμεινε στους 16 και κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Καλή παρουσία και δοκάρι για την Αλκή

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία της Αλκής δεν της επέτρεψε να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ομάδα του Κώστα Σακκά είχε καλή παρουσία στο πρώτο 20λεπτο και την καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 17’ ο Σπόλιαριτς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρια του Τόνιο και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει την Αλκή μπροστά στο σκορ.

Τεράστιες ευκαιρίες με Τρίσκο και Σπόλιαριτς, 1-0 η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς μετά το 20λεπτο και με την συμπλήρωση της μισής ώρας προηγήθηκε στο σκορ με σουτ του Ακοράν στο 30’. Πριν να σημειώσει το γκολ ο Ακοράν οι δυο ομάδες είχαν από μια τεράστια ευκαιρία με Τρισκόφσκι και Σπόλιαριτς. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει υψηλή απόδοση και προσπάθησε μέχρι το ημίχρονο να διπλασιάσει τα γκολ της. Στο 38’ ο Λαρένα σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Τόνιο έκανε μεγάλη επέμβαση στο 39’ σε κεφαλιά του Ηλία.

2-0 με Τρισκόφσκι

Με το ίδιο πλάνο συνέχισαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ πολύ νωρίς να παίρνει προβάδισμα με 2-0, χάρη στο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 54’ με καρφωτή κεφαλιά. Το 2-0 έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Αλκή στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και η ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος

Ιδιακέθ: «Είμαι αναστατωμένος»

Ικανοποιημένος από τη νίκη της ΑΕΚ κόντρα στην Αλκή, ο τεχνικός της ομάδας, Ιμανόλ Ιδιακέθ, ο οποίος ρωτήθηκε για την απουσία του Ίγκορ από το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, δηλώνοντας αναστατωμένος.

Οι δηλώσεις του:

-Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι,. Ξέραμε το επίπεδο της Αλκής, το έδειξε στα αποτελέσματα με ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση. Είναι πολύ καλή αμυντική και καλή επιθετικά. Ήταν δύσκολο να προσεγγίσουμε σωστά το παιχνίδι.

-Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την κατοχή της μπάλας, είχαμε αρκετές ευκαιρίες, όμως είχε και η Αλκή με τον Σπολιαριτς. Στο δεύτερο ελέγχαμε καλύτερα το παιχνίδι, πετύχαμε το δεύτερο γκολ και έγινε πολύ καλή δουλειά.

-Είμαι χαρούμενος για όλους τους παίκτες. Ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Γιέφρεν. Έγιεν πολύ καλή δουλειά από όλους. Παρακολούθησα την Αλκή με τον ΑΠΟΕΛ και είναι μια ομάδα που μου άρεσε πάρα πολύ. Εξασφαλίσαμε θέση στην εξάδα σήμερα που πριν ενάμιση μήνα δεν ήταν καν δεδομένο.

-Πολύ σημαντική η απουσία του Ίγκορ από το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Είμαι αναστατωμένος. Όλοι είδαμε τον λόγο που δεν θα είναι στη διάθεση μας. Είναι κρίμα που γι’ αυτή του την ενέργεια να δεχθεί κίτρινη κάρτα.