Αδιανόητο ματς στην Αρένα,”έβρεξε” γκολ! (video)

Η ενημέρωση είναι μια χορηγία της MEGABET PLUS

Σε ένα αδιανόητα τρελό ματς που “έβρεξε γκολ ΑΕΚ και Ένωση εξήλθαν ισόπαλες 4-4 στην ΑΕΚ Αρένα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα,με 8 γκολ,ανατροπές,δοκάρια,πέναλτι και αποβολή.Προηγήθηκε η ΑΕΚ,η Ένωση το γύρισε σε 1-3 πριν το τέλος του ημιχρόνου.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ σε 4-3 και η Ένωση ισοφάρισε σε 4-4 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.Έντονα παράπονα από τη διαιτησία είχαν από την ΕΝΠ για ένα ακυρωμένο γκολ του Αγγελή στο 0-0 και για τα πέναλτι της ΑΕΚ.

Το ματς ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις του και να δημιουργούν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.Στο 21′ η Ένωση σκόραρε με τον Αγγελή μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν,με το γκολ να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ.Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Φιόλιτς (3ο συνεχόμενο),ο οποίος μετά από ωραία πάσα του Γιάννου έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ για το 1-0.Η απάντηση της Ένωσης ήρθε 2 λεπτά αργότερα με γκολ του Αγκίρι που με υποδειγματική κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο για το 1-1.Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ επιτέθηκαν για να βρουν το δεύτερο τους γκολ και το κατάφεραν με τον Θεοδώρου στο 33′.Ο Αγκίρι από σκόρερ έγινε ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ στον συμπαίκτη του που με κεφαλιά έγραψε το 2-1 για την ομάδα του.
Η ΑΕΚ έδειξε να τα έχει χαμένα και οι “βυσσινί” το εκμεταλλεύτηκαν πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ με τον Βαλλιάνο στο 42′,σε έναν επιθετικό μονόλογο των φιλοξενούμενων.Ο Ελλαδίτης αριστερός μπακ εξαπέλυσε το σουτ και νίκησε τον Τόνιο για τρίτη φορά.Ο Βαλλιάνος αν και από πλάγια θέση δεν το σκέφτηκε και με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-3.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στην πρώτη τους φάση στο 46′ να μειώσουν στο σκορ με γκολ του Τρισκόφσκι.O Σκοπιανός με δυνατό σουτ σκόραρε άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.Οι κιτρινοπράσινοι στο 54΄κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κάσες από τον Μαϊσουράντζε.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρισκόφσκι που στόχευσε σωστά στο 55′ και έφερε το ματς στα ίσα σε ένα τρελό ματς.
Η ΑΕΚ στο 64΄κέρδισε νέο πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ξανά ο Τρισκόφσκι,που δεν λάθεψε και στο 65′ γύρισε τούμπα τον αγώνα.Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν με την “πλάτη στον τοίχο” δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στο 72′ με τον Ρουσιά.Μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν ο Ρουσιάς από πολύ κοντά σκόραρε για το 4-4.
Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά από αποβολή του Φακούντο Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Στο 78′ η Ένωση σκόραρε με τον Ουντόζι,με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ λόγω παρεμβολής του Αμπαρτζουμιάν που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Θεοδώρου που σούταρε και ο Τόνιο απέκρουσε με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι.

Iδιάκεθ:”Προσωπικά είμαι έκπληκτος,θα προσπαθήσω να βρω κάποια εξήγηση”
Δηλώσεις μετά το τέλος του συναρπαστικού παιχνιδιού έκανε ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ.Ο ίδιος κατέληξε πως είναι δύσκολο να εξηγήσει τι συνέβη στον αγώνα.
Αναλυτικά:
“Ειλικρινά μετά από το αποψινό παιχνίδι θα προσπαθήσω να βρω κάποια εξήγηση, είναι δύσκολο να δεις τι συνέβη απόψε. Δεν θυμάμαι άλλο παιχνίδι που να είμασταν τόσο αδύνατοι στο αμυντικό κομμάτι. Με αυτό το πρόσωπο και τις αδυναμίες δεν μπορώ να πω ότι θα πετύχουμε τους στόχους μας. Αντιμετωπίζαμε μία πολύ καλή ομάδα και επικίνδυνη. Δεχθήκαμε την ισοφάριση και δεν δείξαμε ούτε προσωπικότητα, ούτε χαρακτήρα. Στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε, σκοράραμε τρία γκολ, όμως επιτρέψαμε και στον αντίπαλο να ισοφαρίσει. Αδυνατούμε να διατηρήσουμε το προβάδισμα το ίδιο έγινε και με την ΑΕΛ. Συγνώμη στον κόσμο, ξέρω ότι έχω πολλή δουλειά να κάνω και θα την κάνω. Υπάρχει ευθύνη στην αμυντική αδυναμία, όμως η ευθύνη πάει σε όλη την ομάδα. Πρέπει ν’ αντιληφθούν και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές. Προσωπικά είμαι έκπληκτος, σε κανένα από τα προηγούμενα μας ματς δεν επιτρέψαμε σε αντίπαλο να κάνει τόσες ευκαιρίες”.