Breaking News

«Σόκαρε» την Ανόρθωση με ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Ονόμος του «τακτακαλά»!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Οι «μαυροπράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να πάρουν άλλο ένα σημαντικό τρίποντο στη φετινή σεζόν, αφού κέρδισαν και τους δύο «αιώνιους».

Μεγάλο πισωγύρισμα για την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία όχι μόνο δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, στο τέλος δέχθηκε και βαριά ήττα, «σβήνοντας» και τις δύο προηγούμενες νίκες.

Ο Ουάρντα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Σαμπίνια να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+1′. Από ‘κει και πέρα ανέλαβε ο Γκουστάβο που με δύο δικά του γκολ (74′, 83′) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με τον Χριστοδουλόπουλο να μειώνει στο τέλος (90+1’) για το τελικό 3-2.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβηκε, προσωρινά, στην 4η θέση με 15 βαθμούς και την επόμενη (11η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (26/11, 19:00) από τον Εθνικό στο Δασάκι.

Αντίθετα η Ανόρθωση έπεσε στην 7η θέση με 12 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (25/11, 22:00) υποδέχεται τη Γάνδη στο ΓΣΠ, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Στο 8′ η πρώτη τελική του ματς, με τον Πόποβιτς να βρίσκει τον Ουάρντα με μακρινή μπαλιά και αυτό από πλάγια θέση έπιασε με τη μια του σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 17ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα, ο Ουάρντα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για σπρώξιμο του Αιγύπτιου, ωστόσο με τη χρήση του VAR ο Θεουλή άλλαξε την απόφαση του και το τέρμα μέτρησε κανονικά.

0

Στο 31′ ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Ουάρντα να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά, με την κεφαλιά του Λάφερτι να περνάει έξω.

Στο 34ο λεπτό, ο Αρτυματάς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Μολ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κονφέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Χαραλάμπους από κοντά να μην μπορεί να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στην τελευταία φάση του ημίχρονου, στο 45+1′, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ, με τον αμαρκάριστο Σαμπίνια να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Δεύτερο Ημίχρονο
Στο 53′ η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Κατλσά να εκτελεί το φάουλ στην περιοχή, με τον Αραγιούρι να πιάνει την κεφαλιά και τον Μολ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Εφτά λεπτά μετά, ο Αντωνιάδης έπιασε το σουτ εντός περιοχής, ήταν όμως αδύναμο και μάζεψε ο Μολ.

Στο 61ο λεπτό η Ανόρθωση σκόραρε με τον Κατσαράβα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 74′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Ο Κονφέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκουστάβο με σουτ από το ύψος της περιοχής σκόραρε για το 2-1.

Πέντε λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Γκουστάβο έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αραγιούρι και με τη χρήση του VAR o Θεουλή έδειξε την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Γκουστάβο που ευστόχησε και έκανε το 3-1, στο 82ο λεπτό.

0

Στο 90′ ο Γουακασό βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια και ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε το πλασέ του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+1′, η Ανόρθωση μείωσε σε 3-2 με δυνατό σουτ του Χριστοδουλόπουλου εκτός περιοχής.

Ενδεκάδες
Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Μποβέδα (20′ Σαρφό), Ντιανέ, Σαμπίνια, Κυριάκου, Νάνι, Κονφέ, Χαραλάμπους (56′ Γκουστάβο), Σάλι (56′ Γουίλσον), Πεχλιβάνης, Μάντζης (85′ Μουχτάρης).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Καλτσάς, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ (64′ Ντέλετιτς), Πόποβιτς (63′ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Λάφερτι (52′ Κατσαράβα)

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Γιώργος Πετράκης (Ολυμπιακός): «Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη σπουδαία νίκη που πετύχαμε. Θέλαμε πολύ αυτό το αποτέλεσμα και το είχαμε σαν στόχο. Συγχαρητήρια στους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και σε όλο το προσωπικό της ομάδας. Όλοι μαζί καταφέραμε να πετύχουμε αυτή τη σπουδαία νίκη. Όλα μπορούσαν να γίνουν, είμαστε χαρούμενοι για την ανατροπή και κοιτάμε τη συνέχεια. Νομίζω ότι δεν ήταν η καλύτερή μας εμφάνιση, αλλά με βάση το παιχνίδι ήταν ισορροπημένη».

Για τον λόγο που έμεινε στον πάγκο ο Σαρφό: «Δεν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος, είμαστε χαρούμενοι που ήταν καλός όσο αγωνίστηκε».

Κετσπάγια: «Κάποιοι δεν μπορούν να μας βοηθήσουν και θα φύγουν από σήμερα»
Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Για το αγωνιστικό μέρος θα μιλήσει ο προπονητής. Η ομάδα μας είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν έγινε. Καθόμασταν στο πέταλο και όλοι οι οπαδοί μας είδαν τον κ. Θεουλή να βγάζει 2η κίτρινη κάρτα και μόλις αντιλήφθηκε ότι είχε κάρτα ο παίκτης (σ.σ. Σάλι) την έβαλε πίσω. Από εκεί που καθόμασταν ήταν πολύ εμφανές. Είδαμε το VAR να μην επεμβαίνει σε κάποιες άλλες φάσεις. Γενικότερα οι διαιτητές μας πρέπει να είναι πιο αποφασιστικοί στις βαριές αποφάσεις γιατί αυτή είναι η δουλειά τους στο γήπεδο».

Share on Facebook Share on Twitter Share on linkedin Share on Google PlusShare through email