Ένταση, πάθος και… συμβιβασμός για ΑΕΚ και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Μπορεί να ήθελαν και οι δύο τη νίκη, όμως εν τέλει έμειναν στην ισοπαλία. ΑΕΚ και Ανόρθωση σκόραραν από μια φορά στην «Αρένα» και αναπόφευκτα έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο 52ο λεπτό, με τον Νοβότνι να ισοφαρίζει για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 70ο λεπτό.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, χωρίς όμως μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Λόρια, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία αν και έφτιαξαν κάποιες ευκαιρίες. Από την άλλη, η ομάδα του Τιμούρ προσπάθησε κυρίως να αμυνθεί, κάτι που έκανε καλά. Όσες φορές βγήκε μπροστά η ομάδα της Αμμοχώστου δεν κατάφερε να απειλήσει τον Τούμπα, ο οποίος στο πρώτο 45λεπτό είχε άνετο βράδυ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρνακείς ευτύχισαν να προηγηθούν σχετικά γρήγορα, με την «Κυρία» να προσπαθεί να βρει την… απάντηση, κάτι που έγινε στο 70ο λεπτό. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η Ανόρθωση έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΚ υποχώρησε στην τρίτη θέση έχοντας πλέον 33 βαθμούς. Με τη σειρά της η Ανόρθωση έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Λάρνακας έχει στο… χέρι δύο αναμετρήσεις, ενώ οι Λαρνακείς ένα.

Για την ερχόμενη, 19η αγωνιστική, η Ανόρθωση επιστρέφει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να φιλοξενήσει την Ομόνοια (29/01 – 19:00). Με τη σειρά της η ΑΕΚ θα πάει στο Δασάκι της Άχνας (29/01 – 17:00) για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό.