Ανόρθωση – Πάφος FC 2-2: Ο Καστέλ τής πήρε την μπουκιά από το στόμα! (vid)

Η Πάφος FC βρέθηκε μια ανάσα από το ιστορικό πρώτο διπλό επί της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όμως ο Σέρχιο Καστέλ με εκτέλεση πέναλτι στο 90’+6 της πήρε την μπουκιά από το στόμα, σώζοντας την παρτίδα για την προσφυγική ομάδα. Ο Ισπανός φορ αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Τσίκο από τον Γκολντάρ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Γκαγιέγο: «Θα ήταν άδικο να χάναμε – Κάναμε την Πάφος FC να μην δείχνει αρκετά καλή»

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζάιρο, ο οποίος «ξεμπούκωσε» μετά από δύο μήνες σκοράροντας δις (35′, 76′). Για την «Κυρία» το σκορ άνοιξε ο Γκασαμά μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου δεν μπόρεσαν να γευτούν τη χαρά της νίκης, την οποία αγνοούν από τις 13 Ιανουαρίου και το τρίποντο κόντρα στην ΑΕΛ. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία από την άλλη, για τους παίκτες του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, μετά από αυτή κόντρα στον Απόλλωνα.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδας διατήρησε τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς (43 η Πάφος FC, 41 η Ανόρθωση με ματς λιγότερο). Αμφότερες αντιμετωπίζουν πλέον τον κίνδυνο να χάσουν έδαφος από τους τρεις πρωτοπόρους, ενώ κινδυνεύουν και από τις ομάδες που ακολουθούν και αγωνίζονται μεταξύ τους (Ομόνοια – Απόλλων).

Kαστέλ: «Παίξαμε απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος – Δίκαιη η ισοπαλία»

Για την 24η αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται από την Ομόνοια (Παρασκευή, 9/2), ενώ η Πάφος FC υποδέχεται τον Εθνικό (Σάββατο, 10/2).

Το ματς

Η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στο ντέρμπι και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ πριν καν τη συμπλήρωση δύο λεπτών με τον Γκασαμά. Στη συνέχεια ακολούθησε ανοιχτό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και καλές εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Η Πάφος FC έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 12’, όμως ο Τουμάσι αστόχησε με κοντινή κεφαλιά. Αντιθέτως, στο 35’ ο Ζάιρο δεν μπορούσε να αστοχήσει αφού μετά την πάσα του Μπρούνο βρέθηκε απέναντι σε κενή εστία ισοφαρίζοντας. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφριά υπεροχή και έψαξαν για το νέο προβάδισμα.

Στο 40’ μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Γουαρίς, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ζητώντας πως υπήρξε προσπάθεια αμυντικού να παίξει τη μπάλα προτού αυτή καταλήξει στον Γκανέζο, όμως οι διαιτητές είχαν αντίθετη άποψη.

Στην επανάληψη η παφιακή ομάδα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μπότσκαϊ, που μόλις είχε περάσει στο ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια, όμως ήταν ανούσια αφού δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Αντιθέτως, η Πάφος FC ήταν αυτή που συνέχισε να απειλεί (Ζάιρο 61’, Γκολντάρ 74’) και τελικά μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ που έψαχναν στο 76’, ξανά με τον Βραζιλιάνο φορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο νίκησε στον αέρα τον Τεχέρα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με κεφαλιά.

Η Ανόρθωση σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο, έβαλε πίεση στην αντίπαλο της, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την καλή ευκαιρία που έψαχνε. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Πάφος FC θα έφευγε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με ένα σπουδαίο διπλό, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ένα ατομικό λάθος της στοίχισε τους τρεις βαθμούς.

Στο 90’+5 ο Γκολντάρ ανέτρεψε τον Τσίκο στην περιοχή, ο Μαλέιρο υπέδειξε την παράβαση και την εκτέλεση ανέλαβε ο Καστέλ. Ο Ισπανός φορ ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (81′ Ιωάννου), Τεχέρα (86′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τσίκο, Γουαρίς (81′ Παρούτης), Γκασαμά (63′ Καστέλ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους (71′ Ικόκο), Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (61′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς, Μπρούνο (46′ Μπότσκαϊ), Τουμάσι (71′ Βαλακάρι), Ζάιρο (89′ Κοντρέρας).

Σκόρερ: Γκασαμά 2′, Καστέλ 90’+6 (πεν.) / Ζάιρο 35′, 76′

Κίτρινες:  Τσίκο, Γκαγιέγο, Γουαρίς, Αρμπολέδα / Μελούσο, Καρσέδο, Ντράγκομιρ, Ζάιρο, Ίβουσιτς

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση, με ποιον άλλον; Τον Γκασαμά, ο οποίος είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ομάδας που έχει βρει δίχτυα στο 2024. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσίκο, η μπάλα έφτασε στον Γουαρίς που γύρισε στην περιοχή. Με κοντινή προβολή ο Σενεγαλέζος φορ σκόραρε και έφτασε τα οκτώ γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα.

5′ Δυνατό φάουλ του Ναμ στον Τεχέρα. Μένει στο έδαφος ο Ισπανός μέσος της Ανόρθωσης.

9′ Εκτός περιοχής σουτ του Τάνκοβιτς, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Αρμπολέδα.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Μελούσο, για φάουλ στον Τιουνέ.

12′ Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Μπρούνο σέντραρε από αριστερά, ο Τουμάσι βρέθηκε αφύλαχτος, όμως με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

16′ Κίτρινη στον Τσίκο.

18′ Ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αρκετά έξω.

– Κίτρινη στον Γκαγιέγο για διαμαρτυρίες.

35′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Πάφος FC με τον Ζάιρο. Μετά από γύρισμα του Μπρούνο στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα. Βρήκε αντίπαλα δίχτυα μετά από δύο μήνες ο Ζάιρο.

40′ Σκόραρε με τον Γουαρίς η Ανόρθωση, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ζητώντας πως υπήρξε προσπάθεια αμυντικού να παίξει τη μπάλα προτού αυτή καταλήξει στον Γουαρίς, όμως οι διαιτητές είχαν αντίθετη άποψη.

45′ Κίτρινη στον Γουαρίς για φάουλ διαμαρτυρίες.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

E59982b1 Ec1d 4044 9c05 26abb93c8220

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Κάθετη πάσα του Τάνκοβιτς, ο Μπότσκαϊ σούταρε με δύναμη η μπάλα κτύπησε στο εξωτερικό μέρος του δεξιού δοκαριού του Αρμπολέδα.

– Έχει την κατοχή η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

57′ Ένταση ανάμεσα σε Τιουνέ και Μπότσκαϊ.

61′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο πέρασε όμορφα τον Μαρμούκ, βρέθηκε απέναντι από τον Αρμπολέδα, όμως το σουτ του πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

61′ Ο Τζάτζα στη θέση του Μελούσο. Ντεμπούτο για τον νεαρό Βραζιλιάνο.

63′ Πρώτη αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ αντί του Γκασαμά.

68′ Φώναξε για πέναλτι η Ανόρθωση, σε μαρκάρισμα του Κβίντα στον Φερέιρα στην περιοχή. Διαιτητής και VAR έκριναν πως δεν υπάρχει παράβαση.

70′ Συρτή εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα, στο δοκάρι η μπάλα πριν καταλήξει έξω.

71′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Ικόκο και Βαλακάρι αντί των Ρους και Τουμάσι αντίστοιχα.

73′ Την τελευταία στιγμή ο Τιουνέ πρόλαβε και με προβολή απομάκρυνε σε κόρνερ, πριν η μπάλα φτάσει στον Ζάιρο.

74′ Μεγάλη απόκρουση του Αρμπολέδα στην κεφαλιά του Γκολντάρ. Νέο κόρνερ.

76′ ΓΚΟΛ 1-2 Φέρνει τούμπα το ματς η Πάφος FC, ξανά με τον Ζάιρο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Βραζιλιάνος φορ νίκησε στον αέρα τον Τεχέρα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με κεφαλιά. Είδε και κίτρινη για τον πανηγυρισμό του.

89′ Ο Κοντρέρας στη θέση του Ζάιρο. Ντεμπούτο και για τον Κοσταρικανό.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+5 Πέναλτι για την Ανόρθωση. Το κέρδισε ο Τσίκο σε μαρκάρισμα του Γκολντάρ.

90’+6 ΓΚΟΛ 2-2 Εύστοχος ο Καστέλ και η Ανόρθωση ισοφαρίζει.