Breaking News

Ανόρθωση – Ακρίτας 1-1: Ο Ρεγκινάλντο έβαζε, ο Περντρέου έβγαζε

Η Ανόρθωση δεν νίκησε και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της, αφού έμεινε στο 1-1 με τον Ακρίτα, που πάλεψε με δέκα παίκτες από το 10’ και έφυγε με βαθμό από το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Πρωταγωνιστές οι Ρεγκινάλντο με γκολ και αυτογκόλ, καθώς και ο Περντρέου με τις πολλές σωτήριες και δύσκολες αποκρούσεις. Καθοριστική η συμβολή του VAR στο ματς, καθώς με παρέμβασή του είχαμε μία αποβολή και δύο ακυρωθέντα γκολ των κυανολεύκων.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε πέντε βαθμούς στο γήπεδό της, καθώς μετρά και μία ήττα από τον ΑΠΟΕΛ. Πλέον μετρά εφτά βαθμούς, ενώ οι νεοφώτιστοι έφτασαν τους τέσσερις πόντους, αφού είχαν νικήσει στην πρεμιέρα την Ομόνοια με 1-0.

Το ματς
Άγονο το πρώτο ημίχρονο, αν και θα μπορούσαν να έφταναν και οι δύο ομάδες στο προβάδισμα. Ο Ακρίτας απείλησε δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο, πρώτα με εκτός περιοχής σουτ του Πική που απέκρουσε ο Λόρια (2’) και έπειτα με κραυγαλέα ευκαιρία που έχασε ο Βαράντα με σουτ από το ύψος του πέναλτι (5’).

Στο 10’ ήρθε η αποβολή του Σαραβάνια για φάουλ στον Σάμπο. Αφού πρώτα αντίκρισε κίτρινη κάρτα, μετά από υπόδειξη του VAR ο Χατζηγεωργίου πήγε στο on field review και άλλαξε την απόφασή του, δείχνοντας τελικά κόκκινη στον αμυντικό των φιλοξενούμενων.

Όπως ήταν φυσιολογικό, η Ανόρθωση άρχισε σιγά-σιγά να εντείνει την πίεση προς την αντίπαλη περιοχή, επωφελούμενη πλέον και της αριθμητικής υπεροχής. Δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις, που είτε από κακή τελική πάσα δεν κατέληγαν σε σουτ, ενώ είχε και δύο ευκαιρίες που υποχρέωσαν τον Περντρέου σε αποκρούσεις.

Στο 12’ ο Νίνγκα απέκρουσε με τον Αλβανό να πέφτει και να μπλοκάρει, ενώ στο 18’ η «Μεγάλη Κυρία» είχε την κορυφαία στιγμή της με κεφαλιά-ψαράκι του Ουάρντα.

Πάντως, στο 25’ οι πράσινοι έδειξαν πως μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά και με δέκα παίκτες, καθώς ο Κορέια έσωσε την ομάδα προτάσσοντας το σώμα του και στέλνοντας την μπάλα κόρνερ μετά από σουτ του Εράσο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ δράση για το VAR, καθώς πέραν της αποβολής ακυρώθηκε και γκολ του Κορρέα στο 29’ για οφσάιντ για χιλιοστά. Δεν φτάνει που ακυρώθηκε το τέρμα του, ο Κύπριος αμυντικός έγινε υποχρεωτική αλλαγή στο 43’ για τραυματισμό και τη θέση του πήρε ο Χαρογιάν.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου, οι συγκινήσεις ήταν ακόμα πιο έντονες. Η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ και σε ένα εξάλεπτο είχαμε δύο. Πρωταγωνιστής ο νεοεισελθών Ρεγκινάλντο, ο οποίος στο 48’ άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ για τον Ακρίτα και στο 51’ πέτυχε με κεφαλιά αυτογκόλ ισοφαρίζοντας για την Ανόρθωση.

Η «Μεγάλη Κυρία» πίεσε για ολική ανατροπή, πέτυχε γκολ με τον Ράντονιτς, ωστόσο ακυρώθηκε πάλι για οφσάιντ. Όσο κυλούσε ο χρόνος, η πολιορκία στην περιοχή του Περντρέου γινόταν όλο και εντονότερη.

Ο Αλβανός κίπερ, όμως, κατέβασε τα ρολά με κύριες στιγμές του τις αποκρούσεις σε κεφαλιές των Σαμπό (81’) και Γουαρίς (88’). Έτσι, το σκορ έμεινε αναλλοίωτο έως και τη λήξη του παιχνιδιού στο έβδομο λεπτό της καθυστέρησης.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα (43′ Χαρογιάν), Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο, Εμπραλίτζε (46′ Γουαρίς), Ιωάννου (67′ Ράντονιτς), Ουάρντα, Νινγκά (88′ Χριστοφή).

Ακρίτας (Νταβίδ Μπαντία): Περντρέου, Πογκέν (60′ Αμπντουραχίμι), Γκονσάλες, Εράσο (90’+4 Κονέ), Μπερνάντι, Σέχιτς, Βαράντα (11′ Καραμόκο), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική (46′ Ρεγκινάλντο), Αραούχο.

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Κυριάκου Αγγέλα.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

2′ Μετά από λάθος του Ιωάννου, ο Πικής έφυγε στην αντεπίθεση και με εκτός περιοχής σουτ υποχρέωσε τον Λόρια να πέσει και να μπλοκάρει.

5′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Βαράντα.

9′ Ο Χατζηγεωργίου κλήθηκε από το VAR να εξετάσει ενδεχόμενο κόκκινη στον Σαραβάνια για φάουλ στον Σάμπο. Είχε δοθεί κίτρινη.

10′ Αλλάζει την απόφαση ο διαιτητής. Κόκκινη στον Σαραβάνια.

12′ Εκτός περιοχής σουτ του Νινγκά, αποκρούει ο Περντρέου.

18′ Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά-ψαράκι του Ουάρντα και μεγάλη απόκρουση του Περντρέου.

25′ Ο Κορέια σώζει την ομάδα του, αφού μετά από σουτ του Εράσο έβαλε το σώμα του και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

29′ Ο Εμπραλίτζε με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Κορρέα, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση. Το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ.

306807621 1098216680808219 869664192085620229 N

42′ Πρόβλημα με τον Κορρέα μετά από μονομαχία με τον Πική. Ο παίκτης της Ανόρθωσης θα φύγει με το φορίο και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

43′ Στη θέση του Κορρέα ο Χαρογιάν.

45′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Βγαίνει εκτός ο Πικής με πρόβλημα.

45’+3 Επέστρεψε ο Πικής.

45’+6 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Εράσο εκτέλεσε φάουλ από δεξια, μετά από κεφαλιά Μπερνάντι, ο Ρεγκινάλτο με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο σκόρερ μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στη θέση του Πική.

51′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ουάρντα εκτέλεσε κόρνερ, ο Αμπαρτζουμιάν έκανε κεφαλιά και ο Ρεγκινάλντο με νέα κεφαλιά έβαλε αυτογκόλ.

58′ Συνεχόμενες διακοπές στο παιχνίδι με ποδοσφαιριστές του Ακρίτας να μένουν κάτω και τους γηπεδούχους να διαμαρτλύρονται. Εκτός γηπέδου ο Πογκέν και πιθανό να γίνει αλλαγή.

59′ Επέστρεψε ο Πογκέν.

60′ Κόρνερ του Ουάρντα, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, η μπάλα άουτ.

65′ Εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, κεφαλιά του Νινγκά, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

70′ Ο Ράντονιτς από κοντά σκοράρει με κοντινό σουτ, μετά από σέντρα του Κορέια, ασταθή απόκρουση του Περντρέου και πάσα του Αμπαρντζουμιάν στον Κροάτη. Φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για φάουλ του Νινγκά στον Αλβανό κίπερ. Τελικά ακυρώθηκε το τέρμα για οφσάιντ του Ουάρντα.

75′ Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά και ο Γουαρίς έχασε πολύ καλή ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά.

79′ Σουτ του Ράντονιτς, η μπάλα άουτ.

81′ Όχι του Περντρέου σε δυνατή καρφωτή κεφαλιά του Σάμπο.

88′ Νέο όχι του Περντρέου σε κεφαλιά-ψαράκι του Γουαρίς.

90′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.

90’+7 Τέλος παιχνιδιού.