Breaking News

Κόλλησαν στο μηδέν ΑΕΚ και Ολυμπιακός

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

ΑΕΚ και Ολυμπιακός κόλλησαν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι, όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, ωστόσο έχασαν αρκετές φάσεις και δεν κατάφεραν  να φτάσουν σε ένα γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο στα πρώτα 15 λεπτά.

Την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα την βρήκε η ΑΕΚ. Στο 19’ Ο Τέτε βρέθηκε  μόνος μπροστά απ’ τον Μπάιζα και από πολύ κοντά, έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα  του Ολυμπιακού να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στην ευκαιρία της ΑΕΚ, όμως ο Τόνιο βγήκε και καθάρισε την μπαλιά που κατευθυνόταν προς το Ζαχαρίου.

Η ΑΕΚ βρήκε ακόμα μία ευκαιρία όμως δεν ήταν απειλητική, καθώς ο Μπάιζα μάζεψε εύκολα το πλασέ του Σάστρε.

Αυτή που έψαχνε περισσότερο το γκολ ήταν η ΑΕΚ και στο 44’ έχασε κλασική ευκαιρία, καθώς από ευνοϊκή θέση ο Χέφελ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω. Έτσι πήγαν με το 0-0 οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έχασε ακόμα μία ευκαιρία, ο Χέφελ έκανε το σουτ όμως ο Μπάιζα ήταν και πάλι έτοιμος.

Οι παίκτες του Ηλία Χαραλάμπους διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαμπίνια στον Γιάννου. Έβαλε το χέρι ο παίκτης του Ολυμπιακού, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης έκρινε ότι δεν ήταν αρκετή η πίεση για να υποδείξει παράβαση.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στη πίεση της ΑΕΚ. Στο 64’ ο Τόνιο έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Ακόστα βρέθηκε αμαρκάριστος μόνος στη περιοχή και εξ επαφής έκανε το πλασέ στη γωνία, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδειξε τα γρήγορα αντανακλαστικά του και έκανε μία καθοριστική επέμβαση.

Στο 78’ ο Κίβενι που πέρασε ως αλλαγή έχασε την ευκαιρία να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς βρέθηκε μόνος στη πλάτη της άμυνας, εντούτοις ο Σαμπίνια τον έφτασε και τον πρόλαβε στο σουτ.

Την τελευταία ευκαιρία  για να πετύχει το γκολ την είχε ο Ολυμπιακός. Στο 93΄ο Κα από το ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα έξω.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 19 βαθμούς και ο Ολυμπιακός στους 16 βαθμούς.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε (78′ Κίβενι), Κάσες (67′ Φακούντο), Χέφελ, Ιωάννου (59′ Φιόλιτς), Τέτε, Γιάννου

-Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Αναστασίου, Ράσπας, Ρουίθ, Κωνσταντίνου, Στεφάνου

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σωτηρίου, Κίκο, Ακόστα, Οικονομίδης, Ντουβεντρού (92′ Νάνι), Ζαχαρίου (90′ Κα), Μπιλάλ (76′ Ενόχ), Αγιτέ

-Στον πάγκο οι Κίρεφ, Ανδρέου Λ, Κυριάκου, Βενιζέλου, Ανδρέου Σ, Παχίπης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοϊσόφ (3η) / Σαμπίνια, Ενόχ, Μπάιζα

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης

Χαραλάμπους: «Πήγαμε να ρισκάρουμε γιατί ο στόχος μας ήταν οι τρεις βαθμοί»

Διαβάστε τα όσα δήλωσε ο Ηλίας Χαραλάμπους  στη διασκέψη τύπου μετά τον αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό.

«Χρόνια Πολλά σε όλο το φίλαθλο κόσμο. Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα, πήρε βαθμούς από μεγάλες ομάδες. Μπήκαμε καλά στα πρώτα 20-25 λεπτά, είχαμε τον έλεγχο αλλά μετά το μισάωρο δεν πατούσαμε τόσο καλά. Στο ανασταλτικό κομμάτι η ομάδα του ήταν αρκετά καλή. Στο δεύτερο ημίχρονο πήγαμε να ρισκάρουμε λίγο γιατί ο στόχος μας ήταν οι τρεις βαθμοί. Βρήκε και ο αντίπαλος ευκαιρίες, είχαμε και εμείς τις ευκαιρίες μας και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν καταφέραμε να τις κάνουμε γκολ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, δεν έχω κανένα παράπονο απ’ τα παιδιά, έδωσαν τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι καλή συνέχεια στον κύριο Πάμπο και στην ομάδα του και προσωπικά»