ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 1-2: Πάτησε κορυφή με πρώτη ανατροπή!

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε αυτό ακριβώς που έψαχνε στην «Αρένα». Μια πειστική απάντηση μετά τις συνεχόμενες ήττες από Άρη και Ομόνοια, που θα αποτελεί παραλλήλως και αποδείξεις αντοχών τίτλου. Ε, το κατάφερε με τη νίκη του 2-1 εις βάρος της ΑΕΚ με την πρώτη φετινή ανατροπή.

Έτσι οι γαλαζοκίτρινοι παραμένουν ακόμη μία φορά στην κορυφή, έφτασαν στους 66 βαθμούς, αύξησαν στους τέσσερις τη διαφορά από την ΑΕΚ (62) και περιμένουν το αποψινό ματς του Άρη με την Ανόρθωση για να δουν πώς θα διαμορφωθούν τα δεδομένα (οι πράσινοι έχουν 60 πόντους).

Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν στο 9’ με τον Τόνγκια, αλλά οι Λευκωσιάτες απάντησαν με τους Τομανέ (76’) και Εντονγκαλά (82’).

Έβαλε «φωτιά» νωρίς ο Τόνγκια

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, έχοντας και τη θερμή στήριξη των οπαδών της. Η ατμόσφαιρα έγινε ακόμη πιο εκρηκτική νωρίς στο ματς, όταν ο Τόνγκια σούταρε στο 8’ από τη δεξιά γωνία της περιοχής και αιφνιδίασε τον Μπέλετς, στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία.

Το γκολ έδωσε ακόμη περισσότερη ψυχολογία στους γηπεδούχους, έχοντας μάλιστα ευκαιρία πάλι με τον Ιταλό διεθνή να σκοράρουν στο 17’. Ωστόσο επέλεξε να πραγματοποιήσει ανάποδο σουτ, κάτι που αποδείχτηκε υπερβολικά αισιόδοξο.

Από την πλευρά τους, οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ χρειάστηκαν περίπου ένα 15λεπτο μετά το τέρμα που δέχτηκαν για να ξεπεράσουν το σοκ.

Από το 25’ και μετά άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα και να ψάχνουν τρόπο για να απειλήσουν, δίχως όμως να μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Βρήκαν τους κιτρινοπράσινους πολύ καλά παραταγμένους στα μετόπισθεν, να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους. Δεν ήθελαν να ρισκάρουν μετά το προβάδισμά που πήραν, προσπαθώντας περισσότερο με αντεπιθέσεις να απειλήσουν.

Το μόνο που κατάφεραν οι γαλαζοκίτρινοι έως το τέλος του ημιχρόνου ήταν η φάση του 32’. Ο Ζέφτε έστρωσε στον Μαρκίνιος, ο οποίος όμως από ευνοϊκή θέση προσπάθησε να σουτάρει, αλλά δεν βρήκε την μπάλα σπαταλώντας την ευκαιρία.

Μπήκε πιο δυνατά ο ΑΠΟΕΛ, εύρισκε χώρους η ΑΕΚ

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, ενώ η ΑΕΚ απαντούσε με αντεπιθέσεις, χάνοντας μάλιστα τις ευκαιρίες:

Εκτός περιοχής σουτ του Ντίμερς, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς στο 56′, κόρνερ του Λέντες, άστοχη κεφαλιά του Γκαρσία στο 59′ καιάστοχο εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο στο 68′.

Ευκαιρία Δώνη, από ήρωας, μοιραίος Τόνγκια

Οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν την πρώτη ευκαιρία μετά από διπλό λάθος του Μιλίτσεβιτς στο 72’, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Δώνη σχεδόν στο ύψος της περιοχής. Ο Πίριτς όμως έδιωξε σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τόνγκια έχασε την καθοριστική ευκαιρία του αγώνα. Βρέθηκε μόνος μπροστά από τον Μπέλετς από δεξιά, αλλά έκανε απελπιστικά άστοχο σουτ (73’). Εάν σκόραρε προφανώς θα μιλούσαμε για διαφορετικά δεδομένα στο ματς.

Γαλαζοκίτρινη… αεροπορία και τούμπα το ματς

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ απέφερε καρπούς τελικά με πρωταγωνιστή τον Εντονγκαλά, ο οποίος πιστώθηκε πρώτα ασίστ και έπειτα το γκολ της ανατροπής.

Στο 76’ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τομανέ με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στην πρώτη φορά που νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς. Στο 86’, ο Κογκολέζος σκόραρε επίσης με κεφαλιά, αξιοποιώντας σέντρα του Δώνη.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνγκού (83′ Ντιουνκού), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (84′ Ναούμ), Ντίμερς (80′ Σάντος), Φαράζ (69′ Γκάμα), Τόνγκια, Λόπες (69′ Σολ).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (71′ Κβιλιτάια), Νταλσιο, Βιγιαφάνιες (46′ Δώνης), Εντονγκαλά (85′ Σούσιτς), Μαρκίνιος (63′ Μεχρί), Τομανέ (85′ Σατσιάς).

• ΕΝΡΑΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και ο Πίριτς έδιωξε με γροθιές.

5′ Κόρνερ του Λέντες, κεφαλιά του Γκαρσία, η μπάλα άουτ.

9′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τόνγκια αιφνιδίασε με σουτ από την αριστερή γωνία της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα να «σκάσει» κάτω και να καταλήξει στα δίχτυα από την κλειστή γωνία του Μπέλετς.

17′ Σέντρα του Ντιουνγκού, ανάποδο σουτ του Τόνγκια από κοντά, πολύ άστοχο.

18′ Φάουλ του Βιγιαφάνιες, κεφαλιά του Πέτροβιτς, η μπάλα άουτ.

19′ Ο Φαράζ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

21′ Σέντρα του Ντιουνκού, κεφαλιά του Λόπες, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

32′ Ο Ζέφτε έστρωσε στον Μαρκίνιος, αλλά αυτός δεν βρήκε την μπάλα από ευνοϊκή θέση και χάθηκε ευκαιρία.

43′ Μακρινό πολύ άστοχο σουτ του Πέτροβιτς.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Img 8769

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

56′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντίμερς, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς.

59′ Κόρνερ του Λέντες, άστοχη κεφαλιά του Γκαρσία.

68′ Άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο.

72′ Ο Πίριτς απέκρουσε σε κόρνερ μετά από σουτ του Δώνη.

73′ Ο Τόνγκια έχασε μεγάλη ευκαιρία από ευνοϊκή θέση, σουτάροντας άστοχα.

76′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τομανέ με κεφαλιά ισοφαρίζει μετά από εκτέλση φάουλ του Εντονγκαλά.

81′ Σέντρα του Σάντος, πολύ άστοχη κεφαλιά του Πονς από κοντά.

82′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Εντονγκαλά γυρίζει το ματς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δώνη.

86′ Κεφαλιά του Σολ, μπλόκαρε ο Μπέλετς. Εξετάστηκε ενδεχόμενο να πέρασε η μπάλα τη γραμμή, ωστόσο το VAR αποφάσισε πως δεν υπάρχιε γκολ.

90′ Φάση διαρκείας με σουτ των Σολ και Τόνγκια, η μπάλα σε σώματα αμυντικών.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Ο Ρομπέρζ χάνει ευκαιρία με προβολή.