Καρμιώτισσα – ΑΕΚ 1-3: Το τρένο του Μπεν Σιμόν σφύριξε τρεις φορές και στην Πάφο! (vid)

Δεν καταλαβαίνει τίποτα με τον Μπεν Σιμόν στον πάγκο της! Η ΑΕΚ έδωσε συνέχεια στο τρελό αήττητο σερί της, περνώντας και από την έδρα της Καρμιώτισσας επικρατώντας με 3-1.

Οι Λαρνακείς ήταν ανώτερη σ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και έφθασε δίκαια στην επικράτηση. Λόπες (32’), Φαράζ (52’), Τρισκόφσκι (88’) και οι σκόρερ για την ΑΕΚ, ο Θεοδώρου (45’+1) ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους. Η ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 42 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στην 11η θέση με 14 βαθμούς.

Μπεν Σιμόν: «Θέλω να φέρω στην ΑΕΚ το DNA του νικητή, να γίνουμε μία ομάδα που θα κυριαρχεί»

Η ΑΕΚ έδωσε τον ρυθμό που η ίδια ήθελε στο πρώτο ημίχρονο. Κράτησε μπάλα και επιβλήθηκε σε μεγάλο βαθμό και όσο κυλούσε ο χρόνος έδειχνε πιο αποφασιστική στο να ανοίξει το σκορ. Αφού απείλησε τουλάχιστον σε τρεις περιπτώσεις, άνοιξε το σκορ με τον Λόπες (32’). Ο Πορτογάλος αξιοποίησε την μπαλιά του Μιλίτσεβιτς από δεξιά και χωρίς χρονοτριβή έκανε με τη μία το σουτ και νίκησε τον Άντος. Ο επιθετικός της ΑΕΚ άγγιξε το δεύτερο προσωπικό γκολ με δυνατό σουτ (40’), όμως το δεξί δοκάρι στάθηκε σύμμαχος του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας. Δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, η γηπεδούχος ομάδα σε μια από τις λίγες φορές που επισκέφθηκε την αντίπαλη περιοχή έφθασε στην ισοφάριση με τον Θεοδώρου (45’+1). Ήταν μόλις η δεύτερη τελική και πρώτη στο στόχο. Ήταν ψυχρολουσία για την ΑΕΚ, που έδειχνε να κρατά χαλαρά το υπέρ της προβάδισμα. Οι Λαρνακείς, που είχαν 65% κατοχή έναντι 35 της Καρμιώτισσας, έφτιαξαν πέντε τελικές, οι τρεις στο στόχο.

Φαράζ: «Έχουμε αυτό που χρειάζεται για να πάρουμε το πρωτάθλημα»

H AEK, παρόλο που δέχθηκε την ισοφάριση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε με δύναμη στο δεύτερο και αφού είχε δοκάρι με τον Γκάμα (51’), διπλασίασε τα τέρματά της με τον Φαράζ (52’). Το εκ νέου προβάδισμα επέτρεψε στους Λαρνακείς να παίξουν άνετα και πάλι και να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε αραιά και που να κάνει τη ζημιά, είχε κάποιες προϋποθέσεις όχι όμως τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Τελικά η ΑΕΚ έφθασε και σ’ ένα τρίτο γκολ με τον Τρισκόφσκι (88’), που πέρασε στον αγώνα 10 λεπτά προηγουμένως.

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπος Χαραλάμπους): Άντος, Χριστοφόρου (88′ Χαραλάμπους), Πάβλοβετς, Αγγελή, Κοβάσεβιτς, Σουκ (70′ Ψύχας), Νεοφύτου, Μπεν Σαλάμ (46′ Ρόσι), Ντούμπια, Θεοδώρου (75′ Ματθαίου), Κατσαντώνης.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Σάντσες (57′ Γκαρσία), Λέντες, Γκάμα (73′ Μάμας), Ντίμερς, Φαράζ (79′ Τρισκόφσκι), Τόνγκια (79′ Ρομπέρζ), Λόπες (73′ Σολ).

Σκόρερ: Θεοδώρου 45’+1 / Λόπες 32′, Φαράζ 52′, Τρισκόφσκι 88′

Κίτρινες: Ντούμπια / Σάντσες

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος.

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης.

VAR: Μάρκοβιτς Μομτσίλο (Σερβία).

AVAR: Κώστα Ροβέρτος.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

6′ Ο Αγγελή σταμάτησε μια πολύ καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια.

8′ Μπαλιά του Φαράζ, κεφαλιά του Σάντσες η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.

24′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Άντος.

31′ Σουτ του Ντίμερς ήταν άστοχο.

32′ ΓΚΟΛ 0-1 Μπαλιά του Μιλίτσεβιτς από δεξιά και ο Λόπες αμέσως έκανε το δυνατό γυριστό σουτ και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

36′ Σουτ του Ντούμπια ήταν άστοχο.

40′ Δυνατό σουτ του Λόπες στο δεξί δοκάρι της εστίας του Άντος.

45’+1 ΓΚΟΛ 1-1 Μπαλιά του Κοβάσεβιτς, ο Κατσαντώνης με τη μία έδωσε στον Θεοδώρου και χωρίς χρονοτριβή έκανε το σουτ και νίκησε τον Πίριτς.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΈΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Μόνος ο Γκάμα μπήκε στην περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ δεν βρήκε στόχο αφού το δεξί δοκάρι και πάλι στάθηκε σύμμαχος του Άντος.

52′ ΓΚΟΛ 1-2 Ο Φαράζ από δεξιά ξέφυγε του Χαραλάμπους και το σουτ του αφού βρήκε και στο σώμα του Χριστοφόρου πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Άντος.

54′ Δυνατό σουτ του Τόνγκια πάνω από την εστία.

56′ Κεφαλιά του Ρόσι μάζεψε ο Πίριτς.

63′ Σουτ του Γκαρσία πάνω από την εστία.

82′ Ο Ρομπέρζ σωτήρια απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Κατσαντώνη που καραδοκούσε για να γίνει απειλητικός.

84′ Σουτ του Τρισκόφσκι απομάκρυνε ο Άντος.

88′ ΓΚΟΛ 1-3 Υποδειγματική αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Ντίμερς με ξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σολ και αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Τρισκόφσκι που μόνος απέναντι στον Άντος δεν είχε πρόβλημα με άψογο πλασέ να χριστεί σκόρερ.

90′ Σουτ του Ρόσι μάζεψε ο Πίριτς.