ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 2-2: Κράτησαν το καλό για το τέλος και συμβιβάστηκαν

Μετά από σπουδαίο παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με μπόλικο σασπένς και τρία γκολ στο τελευταίο 15λεπτο, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 2-2.

Έτσι διατηρήθηκε η απόσταση των έξι βαθμών ανάμεσα σε γαλαζοκίτρινους (52’) και κιτρινοπράσινους (46’), ωστόσο ο Άρης (47’) έχει την ευκαιρία να πλησιάσει στους δύο βαθμούς την κορυφή, αφού θα αντιμετωπίσει αύριο τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο ΓΣΠ, αμφότερες με αυτογκόλ των Λέντες (4’) και Μιλίτσεβιτς (82’), για να απαντήσουν ισάριθμές οι φιλοξενούμενοι με τους Τρισκόφσκι (77’) και Σάντσες (86’).

Οι κιτρινοπράσινοι παρέμειναν αήττητοι για 13ο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα.

Το ματς
Μπήκε πιο δυνατά ο ΑΠΟΕΛ και στο 4’ σκόραρε με αυτογκόλ του Λέντες, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες και κεφαλιά του Ντβάλι. Ακολούθως ο Βιγιαφάνιες έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Πίριτς (10’).

Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία μετά το 15ο λεπτό, κρατώντας την μπάλα περισσότερο μεν, δίχως να μπορεί να πατήσει επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή.

Κατάφερε να κάνει ευκαιρίες με άστοχο εντός περιοχής σουτ του Γκαρσία (38’) και επικίνδυνο εκτός περιοχής σουτ του Ντίμερς, που υποχρέωσε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση (45’+2). Η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου ήταν για τους γηπεδούχους, όμως, όταν ο Κβιλιτάια έστειλε βολέ την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (45’+2).

Η ΑΕΚ μπήκε και πάλι με στόχο να κρατήσει την μπάλα και να βρει τρόπο να ισοφαρίσει, αλλά ήταν ο ΑΠΟΕΛ που βρήκε πρώτος τις σπουδαιότερες ευκαιρίες. Δοκάρι με τον Ντάλσιο (53’) και κεφαλιά του Τσεπάκ που αποκρούστηκε επίσης κεφαλιά του Γκαρσία στη γραμμή (56’).

Ο αρχηγός της ΑΕΚ Ιβάν Τρισκόφσκι τελικά έδωσε τη λύση με κοντινή προβολή στο 77’, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Όταν όμως ο Μιλίτσεβιτς έβαλε αυτογκόλ στο 82’ μετά από τακουνάκι του Πέτροβιτς, λίγοι θα πίστευαν ότι οι Λαρνακείς θα αντιδρούσαν.

Ωστόσο, οι κιτρινοπράσινοι ήταν καλύτεροι στα εναπομείναντα λεπτά, ισοφάρισαν με κεφαλιά του Σάντσες έπειτα από σέντρα του Τόνγκια, ενώ έχασαν και ευκαιρίες για να πετύχουν την ανατροπή.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ (80′ Σατσιάς), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς (80′ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (73′ Μεχρί), Εντονγκαλά, Μαρκίνιος (88′ Δώνης), Κβιλιτάια (73′ Τομανέ).

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού (59′ Σάντσες), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (84′ Λόπες), Γκαρσία, Λέντες, Πονς (46′ Γκιούρτσο), Τόνγκια, Φαράζ (59′ Σάντος), Ντίμερς, Σολ (72′ Τρισκόφσκι).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

4′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντβάλι έκανε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες και ο Λέντες στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομαδας του με νέα κεφαλιά.

10′ Ο Κβιλιτάια με εξαιρετική πάσα έβγαλε μόνο τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος όμως σούταρε στον Πίριτς και έχασε τεράστια ευκαιρία.

15′ Η ΑΕΚ παίρνει τον έλεγχο της μπάλας στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να αντιδράσει.

25′ Ισοζυγισμένο το παιχνίδια στο τελευταίο δεκάλεπτο, δίχως φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

35′ Ανούσια κατοχή μπάλας για την ΑΕΚ με ποσοστό 60%-40%.

38′ Πρώτο σουτ και πρώτη ευκαιρία στο ματς για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή και σούταρε από ευνοϊκή θέση, αλλά ήταν πολύ άστοχος.

40′ Κομπίνα σε κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα στον Μαρκίνιος εκτός περιοχής, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Ο Ντίμερς έκανε δυνατό εκτός περιοχής σουτ και ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

45’+2 Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος να σεντράρει και τον Κβιλιτάια να σουτάρει προτού προσγειωθεί η μπάλα κάτω και να τη στέλνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Image0

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Ο Ντίμερς δοκίμασε να σουτάρει από μακριά, ήταν όμως απελπιστικά άστοχος.

53′ Δοκάρι με εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο, άγγιξε και ο Πίριτς την μπάλα.

56′ Ο Γκαρσία διώχνει στη γραμμή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, άστοχη έξοδο του Πίριτς και κεφαλιά του Τσεπάκ.

67′ Δεύτερο σουτ της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρνο, πάλι εκτός περιοχής από τον Ντίμερς, πάλι άστοχο.

70′ Άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Σάντος.

72′ Κόρνερ του Γκιούρτσο, κεφαλιά Τρισκόφσκι, κόντρα και κόρνερ.

77′ ΓΚΟΛ 1-1! O Τρισκόφσκι ισοφάρισε από κοντά με προβολή μετά από εκτλέλεση φάουλ του Ντίμερς και.

81′ Ο Μεχρί εκτέλεσε φάουλ και ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ.

82′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μιλίτσεβιτς με νέο αυτογκόλ δίνει προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ, μετά από κόρνερ του Μεχρί και προβολή του Πέτροβιτς.

85′ Σπουδαία απόκρουση του Μπέλετς σε κεφαλιά του Λόπες.

86′ ΓΚΟΛ 2-2! Ο Σάντες με κεφαλιά ισοφάρισε. Ο Μπέλετς απέκρουσε, ωστόσο σύμφωνα με το VAR η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

90′ Πολύ καλό σουτ του Τόνγκια, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Από πλεονεκτική θέση έκανε πολύ άστοχο σουτ ο Μιλίτσεβιτς.