ΑΕΚ

ΑΕΚ – Νέα Σαλαμίνα 1-1: «Χ»αλάστηκε μόνο η μία… (vid) – Δείτε όλο το ρεπορτάζ του αγώνα

ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στην «Αρένα» για την 6η αγωνιστική., με το σκορ να διαμορφώνεται στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα από δύο στατικές φάσεις. Το αποτέλεσμα μοιάζει να ικανοποιεί περισσότερο τους ερυθρόλευκους, αφού οι Λαρνακείς ήταν αυτοί που έδειξαν να θέλουν παραπάνω τη νίκη. Οι κιτρινοπράσινοι έψαξαν μέχρι το τελευταίο λεπτό το νικητήριο γκολ, όμως μάταια…

Οι γηπεδούχοι άνοιξα το σκορ στο 4’ με τον Ντίμερς, ενώ η προσφυγική ομάδα ισοφάρισε στο 30’ με τον Ντιακιτέ. Ζήτησε πέναλτι στο 52′ η ΑΕΚ, για χέρι του Μπεχαράνο στην περιοχή, όμως ο Αθανασίου συνέχισε το παιχνίδι, ακόμα και μετά την παρέμβαση του VAR (Νόμπρε), που τον έστειλε στο on field review.

Δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, που δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα (1-3) από την ΑΕΖ. Με οκτώ βαθμούς έμεινε στην 7η θέση και στο -3 από Άρη και Ανόρθωση (έχουν ματς λιγότερο).

Η Νέα Σαλαμίνα από την άλλη, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, μετά τη νίκη (3-2) επί του Οθέλλου. Έμεινε στην ισοπαλία για τρίτη φορά σε πέντε ματς και πλέον, με έξι βαθμούς βρίσκεται στην 9η θέση.

Για την 7η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από την Πάφος FC (7/10), ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Καρμιώτισσα (6/10).

Το ματς

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ. Κατάφερε μόλις στο 4’ να πάρει προβάδισμα χάρις στην εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, ενώ στο 12’ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όμως η προσπάθεια του Τόνγκια πήγε στο δοκάρι. Σταδιακά η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε και μπόρεσε στην πρώτη της τελική προσπάθεια να φέρει το ματς στα ίσα, με κεφαλιά του Ντιακιτέ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι κιτρινοπράσινοι πήραν ξανά τον έλεγχο, είχαν την υπεροχή και έψαξαν το τέρμα που θα τους έβαζε ξανά μπροστά στο σκορ. Η υπεροχή των γηπεδούχων διατηρήθηκε και στην επανάληψη, χωρίς όμως ποτέ να μετουσιωθεί σε γκολ. Οι παίκτες του Όλτρα υστέρησαν στη δημιουργία και το τελείωμα των φάσεων, ενώ «φώναξαν» έντονα στη φάση του 52ου λεπτού για πέναλτι σε χέρι του Μπεχαράνο στην περιοχή. Ο διαιτητής (Αθανασίου) έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι ο Νόμπρε (VAR) τον κάλεσε στο VAR. Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους, οπισθοχώρησαν, έπαιξαν άμυνα και προσπάθησαν να κρατήσουν το ισόπαλο σκορ, κάτι που τελικά κατάφεραν.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (75′ Κατελάρης), Μιλίτσεβιτς (46′ Μιλίτσεβιτς), Γκαρσία, Πονς, Καπτούμ (83′ Τρισκόφσκι), Ντίμερς, Φαράζ (75′ Σάντος), Τόνγκια, Σολ (90’+9 Λόπες).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Λέουκο, Καρλίτος, Μπεχαράνο (72′ Φερνάντες), Παπαγεωργίου (46′ Μιγκελίτο), Ναρσίνγκ (65′ Κονέ), Ντουρσμισάι (72′ Κατσιάρης), Ντορεγκαράι.

Σκόρερ: Ντίμερς 4′ / Ντιακιτέ 30′

Κίτρινες: Γκαρσία, Τόνγκια / Σεργίου, Παπαγεωργίου, Μπεχαράνο, Ντορεγκαράι, Κατσιάρης, Λεούκο

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «ΑΕΚ Αρένα».

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.