ΑΕΚ – Δόξα 2-1: Τούμπα… σαν τον παλιό, καλό Τρισκόφσκι (vid)

Η ΑΕΚ έκανε το 3 στα 3 επικρατώντας δύσκολα και με ανατροπή της Δόξας στην «Αρένα», αποχαιρετώντας το 2023 ιδανικά και αισιόδοξα. Οι κιτρινοπράσινοι επιβλήθηκαν με 2-1 έχοντας για ήρωα τον -σαν το παλιό, καλό κρασί- Ιβάν Τρισκόφσκι.

Μπεν Σιμόν: «Ήταν για να χτίσουμε χαρακτήρα»

Ο Σκοπιανός χάρισε το τρίποντο στους κιτρινοπράσινους με κοντινό πλασέ στο 82’, ενώ στο 60’ ο Γκάμα ισοφάρισε το γκολ του Ναμπί στο 9’.

Η νικήτρια είναι στην έκτη θέση με 29 βαθμούς, έχοντας μειώσει στους έξι από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Θα περιμένει το αυριανό ντέρμπι κορυφής των γαλαζοκιτρίνων με την Ομόνοια, για να δει πόσο θα απέχει με το πέρας της 16ης αγωνιστικής. Όσο για την ηττημένη, παραμένει φυσικά ουραγός της βαθμολογίας με τέσσερις βαθμούς.

Το ματς
Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με πολύ επιθετικό σχήμα, έχοντας στο γήπεδο δύο επιτελικούς (Γκάμα, Ντίμερς). Προτού προλάβει να προσαρμοστεί στο παιχνίδι, όμως, η Δόξα έστειλε πρώτα ένα απειλητικό μήνυμα με τον Ασάντε (4’).

Κι αν απέκρουσε ο Πίριτς την πρώτη απειλή, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στη δεύτερη. Ο Βόσνιος κίπερ νικήθηκε από εκτέλεση πέναλτι του Ναμπί στο 9’, που ήρθε από ανατροπή του Σκόγκλουντ από τον Ντιονκού.

Οι κιτρινοπράσινοι όσο κυλούσαν τα λεπτά άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του ματς και να προσπαθούν για ισοφάριση. Ακολούθησε καταιγισμός ευκαιριών στην περιοχή των φιλοξενουμένων, με κορυφαίες του Τρισκόφσκι (33’ σουτ-άουτ, 37’ κεφαλιά-άουτ) και του Γκιούρτσο (σουτ-απόκρουση Σισκόφσκι).

Χωρίς να ήταν το ίδιο πιεστική η ΑΕΚ στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, βρήκε το γκολ στο 60’ με πλασέ του Γκάμα. Το τέρμα έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν ξανά να επιτίθενται κατά κύματα.

Η πίεσή τους απέφερε καρπούς με το πιο αξιόπιστο πιστόλι της ιστορίας τους. Ο «Τρίσκο» πήρε… ασίστ από παρέμβαση του Ασάντε, ο οποίος προσπάθησε να μαρκάρει τον Ντίμερς. Ο Σκοπιανός είπε «ευχαριστώ» πλασάροντας στα δίχτυα.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιονκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες (56′ Τόνγκια), Πονς, Γκάμα (79′ Μάμας), Ντίμερς, Φαράζ (65′ Σάντος), Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Ε. Κυριάκου, Αντωνιάδης, Πούριτς, Φοφανά (46′ Στυλιανού), Βελκόφσκι, Τραϊτσέφσκι (56′ Τζέτζε), Ναμπί (75′ Μούσα), Τρούγιτς (85′ Σαντίκ), Σκόγκλουντ (46′ Κυριάκου), Ασάντε.

Σκόρερ: Γκάμα 60′, Τρισκόφσκι 82′ / Ναμπί 10′ (πεν)

Κίτρινες: – / –

Στάδιο: «ΑΕΚ Αρένα».

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής.

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας.

VAR: Αντωνίου Μάριος.

AVAR: Αναστασίου Στέφανος.

Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

4′ Η πρώτη ευκαιρία ανήκει στη Δόξα. Ο Ασάντε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο συρτό σουτ υποχρέωσε τον Πίριτς να πέσει και να αποκρούσει δύσκολα.

4′ Μακρινό δίχως τύχη σουτ του Ντίμερς.

5′ Κακό τελείωμα του Φαράζ από το ύψος της περιοχής.

9′ Πέναλτι για τη Δόξα. Ο Ντιουνκού ανέτρεψε τον Σκόγκλουντ.

10′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ναμπί εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Πίριτς.

13′ Ο Σάντσες πλάσαρε, ο Τρούγιτς παρενέβη και έδιωξε σε κόρνερ.

14′ Εκετλέστηκε το κόρνερ και ο Τόμοβιτς με καλή κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

29′ Η μπάκα στρώθηκε στον Γκάμα εντός περιοχής, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να αγγίζει ένα πολύ όμορφο γκολ. Ο Φαράζ σούταρε και ο Σκοπιανός με σουτ στην κίνηση και υπό πίεση, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

34′ Μακρινό σουτ του Ντίμερς, η μπάλα στα χέρια του Σισκόφσκι.

37′ Νέα ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι. Μετά από κόρνερ, ακολούθησαν τρεις κεφαλιές. Πρώτα του Ρομπέρζ, μετά του Τόμοβιτς και τελευταίος ο Σκοπιανός από κοντά αστόχησε.

38′ Ο Σισκόφσκι αποκρούει έπειτα από εντός περιοχής συρτό σουτ του Γκιούρτσο και ενώ η μπάλα κόντραρε στον Τρούγιτς.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα στα χέρια του Σισκόφσκι.

60′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκάμα πλάσαρε εύστοχα μετά από σέντρα του Ρομπέρζ.

68’Στη γραμμή έδιωξε ο Πουριτς μετά από κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

69’Λάθος εκτίμηση του Πίριτς, δεν το εκμετάλλευτηκαν οι επιθετικοί της Δόξας.

70’Άστοχο σουτ του Γκιούρσκο από αριστερά η μπάλα πέρασε απελπιστικά έξω.

71’Ξανά σουτ του Ντίμερς η μπάλα κόπηκε στο κεφάλι του Αντωνιάδη.

78′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Γκάμα να αστοχεί από κοντά, σουτάροντας πολύ ψηλά από κοντινή θέση.

82′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Τρισκόφσκι με κοντινό πλασέ βρίσκει τη λύση για την ΑΕΚ, μετά από… ασίστ του Ασάντε. Ο επιθετικός της Δόξας επέστρεψε για να μαρκάρει τον Ντίμερς, έβαλε το πόδι του και χωρίς να το θέλει… σέρβισε στον Σκοπιανό.