ΑΕΚ

ΑΕΚ – Άρης 1-1: Λύπη δική τους, «Χ»αρά του ΑΠΟΕΛ (vid)

ΑΕΚ και Άρης έπαθαν αυτό που φοβούνταν στο μεταξύ τους παιχνίδι της Λάρνακα! Έμειναν στο 1-1 και απομακρύνθηκαν στους εφτά και στους έξι βαθμούς αντιστοίχως από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και 2ης της β’ φάσης.

Σκόραραν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, είχαν ευκαιρίες αμφότεροι και για δεύτερο γκολ, αλλά άλλοτε από αστοχία και άλλοτε λόγω αποκρούσεων των τερματοφυλάκων Πίριτς και Άλβες, δεν είδαν ξανά δίχτυα.

Δράστες απόψε ήταν οι Τόνγκια (56’) για τους γηπεδούχους και Ουρόσεβιτς για τους φιλοξενούμενους.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε στους 57 βαθμούς, οι κιτρινοπράσινοι τους 56, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχει 63. Ωστόσο, αν η Ομόνοια επικρατήσει της Ανόρθωσης απόψε (έναρξη στις 20:30), θα κάνει 55 τους βαθμούς και θα αισθάνονται καυτή την ανάσα της.

Μπεν Σιμόν: «Για μένα έπρεπε να νικήσουμε»

Το ματς
Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση με κοντινό πλασέ Τόνγκια (5’), έπειτα από σέντρα του Ντιουνκού και κεφαλιά-ασίστ του Σάντος. Ο τελευταίος έχασε την ευκαιρία στο 11’ να διπλασιάσει το σκορ, αφού ο Βανά Άλβες είπε «όχι» στο εντός περιοχής σουτ του.

Μετά, έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι κιτρινοπράσινοι οπισθοχώρησαν και διαχειρίστηκαν άνετα το προβάδισμά τους. Εκλεισαν τους διαδρόμους και οι πράσινοι επιδόθηκαν στον ορισμό της ανούσιας κατοχής. Είχαν την μπάλα στα πόδια τους σε ποσοστό 60%, αλλά δεν μπήκαν επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι περιορίστηκαν σε εκτός περιοχής σουτ, που δεν ανησύχησαν τον Πίριτς.

Ο Άρης προειδοποίησε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, όταν ο Γκομίς αστόχησε με κεφαλιά στο 53’. Ήταν φανερό πως από τη μια ήταν ανεβασμένος και από την άλλη, η ΑΕΚ δεν είχε τόσο καλή ανασταλτική λειτουργία. Αποτέλεσμα να ανοίξει το ματς και να χαθούν ευκαιρίες ένθεν και ένθεν.

Αφού ο Άλβες έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 61’ σε κοντινό δυνατό σουτ του Μιλίτσεβιτς, οι πράσινοι έμειναν ζωντανοί και έφτασαν λίγο μετά στην ισοφάριση. Ο Ουρόσεβιτς σκόραρε με κεφαλιά στο 69’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καζού.

Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με κορυφαίες με σουτ του Γκομίς για τον Άρη στο 71’ και του Γκάμα για την ΑΕΚ στο 76’. Ο πρώτος είδε τον Πίριτς να αποκρούει, ο δεύτερος έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνγκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς (84′ Μάμας), Ντίμερς (74′ Γκάμα), Σάντος (74′ Φαράζ), Τόνγκια (84′ Τρισκόφσκι), Λόπες (77′ Σολ).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα (46′ Μάτισικ), Ουρόσεβιτς, Καζού, Σεμέδο (64′ Σανέ), Νίκολιτς (90′ Σουμάνσκι), Σόκε, Μπένγκτσον, Γκομίς (81′ Μπράουν), Σαβό.

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τόνγκια άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Ο Πονς έδωσε δεξιά στον Ντιουνκού, αυτός σέντραρε, ο Σάντος έκανε την κεφαλιά-ασίστ και ο Ιταλός άνοιξε το σκορ.

11′ Ωραία πάσα του Ντίμερς στον Σάντος, αυτός βρέθηεκ σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, για να αποκρούσει ο Βανά Άλβες.

15′ Ο Άρης προσπαθεί να οργανωθεί στα τελευταία λεπτά και να βρει διαδρόμους προς την περιοχή της ΑΕΚ, δίχως επιτυχία προς το παρόν.

25′ Χωρίς φάσεις το ματς μετά το 11′, με τους Λαρνακείς να μην επιτρέπουν στους Λεμεσιανούς να γίνουν επικίνδυνοι.

27′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπέγκτσον, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

33′ Διαγώνιο σουτ του Σάντος, πολύ άστοχο.

38′ Εκτός περιοχής σουτ του Σάβο, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

43′ Κόρνερ του Καζού, ακίνδυνη κεφαλιά του Μπένγκτσον, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Image0

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Σάντος, η μπάλα στα χέρια του Άλβες.

53′ Η πρώτη ευκαιρία του Άρη στο ματς. Ο Σεμέδο σέντραρε και ο Γκομις με… σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

55′ Διακοπή για τραυματισμό του Βανά Άλβες.

56′ Συνεχίζει ο Βραζιλιάνος, επαναρχίζει το ματς.

61′ Τρομερή επέμβαση του Βανά Άλβες σε κοντινό σουτ του Μιλίτσεβιτς. Ο Λέντες εκτέλεσε κόρνερ και μετά από κεφαλιά του Μάτισικ και κοντρόλ του Γκομίς, η μπάλα στρώθηκε στον αμυντικό της ΑΕΚ, ο οποίος έδωσε στην μπάλα τροχιά προς τα δίχτυα υποχρεώνοντας τον Βραζιλιάνο

63′ Σουτ του Μπένγκτσον, η μπάλα άουτ.

69′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ουρόσεβιτς με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για να φέρει τα πάνω κάτω ο Άρης με τον Γκομίς να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει και τον Πίριτς να αποκρούει.

76′ Τεράστια ευκαιρία με τον Γκάμα να πλασάρει άουτ από κοντά, μετά από σέντρα του Ντιουνκού.

86′ Αντεπίθεση και σουτ του Σάβο, η μπάλα άουτ.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+4 Εκτός περιοχής σουτ του Σουμάνσκι, η μπάλα πάνω από την εστία.