ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 0-3: Πέρασε «αέρας» από τη Λάρνακα για το 6 στα 6! (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε «αέρας» από τη Λάρνακα και έπιασε ξανά στην κορυφή τον Άρη. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 3-0 της ΑΕΚ στην «Αρένα» για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χάρις σε γκολ των Τσεπάκ (27′), Μαρκίνιος (48′) και αυτογκόλ του Γκαρσία (63′). Έφτασαν έτσι, με άνεση στην έκτη διαδοχική νίκη τους και τους 23 βαθμούς (όσους έχει και ο Άρης).

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι, χωρίς τις πολλές ευκαιρίες και τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει γκολ στην πρώτη του τελική προσπάθεια. Με ένα γρήγορο γκολ στην επανάληψη και ένα στα μέσα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την υπόθεση τρίποντο, με τους παίκτες του Χοσέ Λουίς Όλτρα να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση σε κανένα σημείο.

Τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, που έμεινε ξανά μακριά από τον καλό της εαυτό. Με 13 βαθμούς η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται ήδη στο -10 από την κορυφή και στο -5 από την πρώτη εξάδα.

Για την 11η αγωνιστική, η ΑΕΚ πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (12/11), ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ΑΕΛ (11/11).

Όλτρα: «Δύσκολο βράδυ, σκληρό αποτέλεσμα – Υπεύθυνος είμαι εγώ»

Το ματς

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονου του ντέρμπι. Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα, κράτησε μπάλα και έψαξε για διαδρόμους προς την περιοχή του Μπέλετς, χωρίς όμως να τον ανησυχήσει ιδιαίτερα πέραν των δύο σουτ του Πονς (1’, 10’). Ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη δική του τελική προσπάθεια στο 27’ με τον Τσεπάκ, μετά από εκτέλεση φάουλ και σέντρα του Ζέφτε. Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους μομέντουμ και στο 42’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζέφτε για το 2-0. Εξίσου μεγάλη φάση ήταν και αυτή του Τόνγκια στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπέλετς να διώχνει με δυσκολία το σουτ του Ιταλού που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση.

Με το… καλημέρα στην επανάληψη, ο Μαρκίνιος με υπέροχο πλασέ στο 48’ διπλασίασε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ, ενώ λίγο αργότερα (52’) ο Κβιλιτάια έχασε μεγάλη ευκαιρία για το τρίτο γκολ. Οι κιτρινοπράσινοι τα είχαν… χαμένα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τελικά το 3-0 χάρις σε αυτογκόλ του Γκαρσία (63’) μετά από σέντρα του Ζέφτε. Σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει τα πατήματα της, με τους γαζαλοκίτρινους να διαφυλάσσουν με σχετική άνεση το υπέρ τους σκορ.

ΑΠΟΕΛίστες: «Φταίει το ΓΣΠ»

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες (56′ Γκαρσία), Πονς, Καπτούμ (70′ Λόπες), Ντίμερς (83′ Σάντος), Τόνγκια (83′ Λέντες), Φαράζ (56′ Γκιούρτσο), Σολ.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (82′ Βρόντης), Βιγιαφάνιες (66′ Σατσιάς), Εντοναγκαλά (77′ Δώνης), Μαρκίνιος (66′ Γαβριήλ), Κβιλιτάια (66′ Τομανέ).

Σκόρερ: – / Τσεπάκ 27′, Μαρκίνιος 48′, Γκαρσία 63′ (αυτ.)

Κίτρινες: Φαράζ, Ντιουνκού / Πέτροβιτς, Μαρκίνιος

Αποβολές: – / –

Στάδιο: ΑΕΚ Αρένα.

Διαιτητής: Γιοβάνοβιτς Σρένταν (Σερβία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.

VAR: Σολωμού Δημήτρης.

AVAR: Νεοφύτου Νεόφυτος.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

– Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα λόγω ανάμματος φωτοβολίδων από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Προβολή του Πονς μετά από σέντρα που έγινε. Μπλόκαρε εύκολα ο Μπέλετς.

10′ Σουτ του Πόνς, μπλόκαρε ξανά ο Μπέλετς. Προηγουμένως, φώναξε για πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Βιγιαφάνιες στην περιοχή. Διαιτητής (Γιοβάνοβιτς) και VAR (Σολωμού) συμφώνησαν πως δεν υπάρχει παράβαση.

– Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι.

19′ Πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι, είναι για τον Πέτροβιτς.

23′ Κίτρινη και στον Μαρκίνιος.

25′ Τρίτη κίτρινη σε λίγα λεπτά στο ντέρμπι και πρώτη σε παίκτη της ΑΕΚ, στον Φαράζ.

27′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ, με τον Τσεπάκ στην πρώτη του τελική. Το φάουλ που κέρδισαν οι γαλαζοκίτρινοι εκτέλεστηκε έξυπνα με πάσα από τον Μαρκίνιος, ο Ζέφτε σέντραρε από αριστερά και ο Μαροκινός αμυντικός με καρφωτή κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πίριτς. Πιάστηκε στον… ύπνο η άμυνα της ΑΕΚ, ο Τσεπάκ ήταν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή.

30′ Ο Κοσταντίνοφ είναι στο έδαφος και το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ μπαίνει στο γήπεδο.

– Επέστρεψε ο Κοσταντίνοφ, ξανά με ένδεκα ο ΑΠΟΕΛ.

36′ Αδύναμο σουτ του Σολ από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

37′ Καλή χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από γύρισμα του Μαρκίνιος, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Κβιλιτάια, ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Κλείστηκε σωστά από την άμυνα της ΑΕΚ.

38′ Κίτρινη κάρτα και στον Ντιουνκού.

42′ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζέφτε, που πάτησε περιοχή και σούταρε. Με δυσκολία έβγαλε σε κόρνερ ο Πίριτς.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45’+3 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να φέρει στα ίσα το ντέρμπι. Ο Ντιουνκού με ωραία ντρίπλα στην περιοχή ελευθερώθηκε και σούταρε από καλή θέση. Μεγάλη απόκρουση του Μπέλετς.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 0-2 Ο ΑΠΟΕΛ διπλασιάζει τα τέρματα του με τον Μαρκίνιος. Μετά από σέντρα του Εντονγκαλά, ο Βιγιαφάνιες έστρωσε στον Βραζιλιάνο, ο οποίος με πανέμορφο πλασέ λίγο μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πίριτς.

52′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κβιλιτάια να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Πάνω από τα δοκάρια το τελείωμα του.

54′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο, άστοχο.

56′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκιούρτσο και Γκαρσία αντί των Φαράζ και Σάντσες αντίστοιχα.

58′ Κεφαλιά του Σολ, στα χέρια του Μπέλετς.

63′ ΓΚΟΛ 0-3 Και τρίτο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από σέντρα του Ζέφτε από αριστερά, ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

66′ Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Γαβριήλ στη θέση του Μαρκίνιος, Σατσιάς στου Βιγιφάνιες και Τομανέ στου Κβιλιτάια.

81′ Σουτ του Τόνγκια, απογοητευτικό.