Αθλητικά Νέα

Ζορίστηκε αλλά πήρε το ζητούμενο από την άσπρη βούλα η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Ένα πέναλτι ήταν αρκετό!

Η Ανόρθωση επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Εθνικού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 18η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Την λύση έδωσε ο Κβιλιτάια και από το σημείο του πέναλτι στο 17ο λεπτό, ωστόσο λίγο έλειψε να γίνει και μοιραίος αφού έχασε πολλές ευκαιρίες στη συνέχεια για να «τελειώσει» το ματς.

Τις δικές της ευκαιρίες είχε και η ομάδα της Άχνας, κυρίως στο πρώτο μέρος και ειδικά στο 33′ όταν ο Κονέ αστόχησε από την άσπρη βούλα, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Λίγα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η «Κυρία» ζορίστηκε αλλά τελικά κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και τελικά να πάρει το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανεβαίνει στην 3η θέση με 33 βαθμούς, περιμένοντας και τα άλλα αποτελέσματα, ενώ την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Δευτέρα (11/1, 18:00) στο «Μακάρειο» από τον Ολυμπιακό.

Αντίθετα ο Εθνικός παρέμεινε στην προτελευταία θέση και στους 12 πόντους και το ερχόμενο Σάββατο (9/1, 18:00) υποδέχεται τον Απόλλωνα στο Δασάκι.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Στο 14′ η πρώτη τελική στον αγώνα και ήταν από πλευράς Εθνικού, με τον Κοστόφσκι να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Λόρια να αποκρούει.

Τρία λεπτά μετά όμως η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι. Ο Κυπριανού έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και έσπρωξε τον Κβιλιτάια εντός περιοχής, με τον Μάριο Χριστοφόρου να δείχνει την άσπρη βούλα. Εκτελεστής ο ίδιος ο Γεωργιανός που ήταν εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 25ο λεπτό για να ισοφαρίσει, με τον Κονέ να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Λόρια να αποκρούει με δυσκολία.

Στο 31′ η ομάδα της Αμμοχώστου «απάντησε» στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Καλτσά να γυρίζει στην περιοχή για τον Κβιλιτάια, ο οποίος από ευνοϊκή θέση πλάσαρε με τη μια και η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Εθνικού να κερδίσει πέναλτι, με τον Σελίν να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι στην προσπάθεια του να αμυνθεί. Στην εκτέλεση ήταν ο Κονέ, ο οποίος όμως ήταν άστοχος και σημάδεψε το δεξί δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Στο 42ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Αμπαρτζουμιάν να βγαίνει τετ α τετ με τον Μπογκαντίνοφ, να δίνει έτοιμο γκολ στον Κβιλιτάια ο οποίος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Κβιλιτάια να μην μπορεί να απειλήσει με το κεφάλι.

1

Δεύτερο Ημίχρονο
Στο 59′ και από πλευράς Εθνικού η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Κυπριανού να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Κοστόφσκι να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η πρώτη ευκαιρία της Ανόρθωσης, με τον Καλτσά από δεξιά να μπαίνει περιοχή και να δοκιμάζει το σουτ, ωστόσο ο Μπογκαντίνοφ ήταν σε καλή θέση και απέκρουσε.

Δεν υπήρξε άλλη φάση μέχρι το φινάλε και η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ενδεκάδες
Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Μίχα (86′ Κορρέα), Καλτσάς (72′ Ελουντού), Αμπαρτζουμιάν (72′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (80′ Μανιάς).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Κυπριανού, Κουσιάππα (46′ Γκόρουπετς), Ντόλεζαλ, Ιωάννου (46′ Μ. Ηλία), Κ. Ηλία (68′ Παπαγεωργίου), Μιγκελίτο, Πρόγιτς, Κοστόφσκι (59′ Ζάκπα), Κουμής, Κονέ (46′ Κουντόμπιακ).

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Μετά τα παιχνίδια που είχαμε χάσει έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουμε και αυτό κάναμε. Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι, συγχαρητήρια στους παίκτες. Μπορούσαμε να τελειώσουμε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, δεν τα καταφέραμε και βλέπουμε τη συνέχεια».

Για το γεγονός ότι στο δεύτερο μέρος είχε ανάλογη εικόνα με αυτό κόντρα στον Απόλλωνα: «Μη μας κουράζετε με τα ίδια. Για εσάς ήταν παρόμοια. Για εμάς ήταν το ένα πρώτο, το άλλο δεύτερο. Αν δεν το βλέπετε εσείς αυτό είναι πρόβλημα δικό σας. Σημασία έχει ότι κερδίσαμε. Από εκεί και πέρα βλέπουμε μπροστά».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός): «Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια από τις μεγαλύτερες ομάδες της Κύπρου. ‘Ηρθαμε εδώ για να διεκδικήσουμε την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν ακριβώς όπως το σχεδιάσαμε. Είχαμε τις ευκαιρίες μας. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Ατυχήσαμε και στην φάση του πέναλτι, μπορούσαμε να σκοράρουμε και να ισοφαρίσουμε. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά. Δώσανε τον καλύτερο τους εαυτό. Δυστυχώς δεν κάναμε γκολ τις ευκαιρίες που βρήκαμε. Δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα από την Ανόρθωση σε όλο το παιχνίδι. Τώρα για τα θέματα της διαιτησίας, δεν μου αρέσει να αναφέρομαι. Θέλω να δω ξανά την φάση του πέναλτι το βράδυ. Κρατάω το ομαδικό πνεύμα. Ο δρόμος είναι μακρύς».

Για το rotation: «Έχω μεγάλο ρόστερ με πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Έκρινα σήμερα ότι έπρεπε να δώσω χρόνο σε ποδοσφαιριστές που είχαμε φρέσκα πόδια και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Δεν είναι εύκολο να αγωνίζεσαι Κυριακή, Τετάρτη, Σάββατο. Όλοι οι ποδοσφαιριστές που είναι στο ρόστερ ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθούν στην βασική εντεκάδα».