ΑΕΚ

Τρίποντο με… υπογραφή Ακοράν για την ΑΕΚ κόντρα στη Σαλαμίνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Eπιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στην «Αρένα» για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους Λαρνακείς ο Ακοράν Ρέγιες στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στην αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πανηγύρισε το τρίποντο. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ να πλησιάσουν στην αντίπαλη περιοχή και επί της ουσίας δεν απείλησαν καθόλου τον Τόνιο.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο -3 από την κορυφή. Από την πλευρά της η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους 11 βαθμούς και στα χαμηλά της κατάταξης.

Την ερχόμενη αγωνιστική (15η) η ΑΕΚ πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (20/12 – 18:00) αν τελικά η αναμέτρηση πραγματοποιηθεί λόγω των κρουσμάτων στην ομάδα της Λευκωσίας. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» την ΑΕΛ (19/12 – 16:00).

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Σέντρα του Παύλου στον ανενόχλητο Ντανίλο, ωστόσο το γυριστό σουτ ήταν άστοχο. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο δεύτερο λεπτό.

Tεράστια φάση για την ΑΕΚ στο 15ο λεπτό. Έκλεψε ο Ναράνχο, έδωσε στον ανενόχλητο Τολμές ο οποίος έπιασε το δυνατό πλασέ που έδιωξε ο Βεσελόφσκι εντυπωσιακά.

Νέα τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 25ο λεπτό. Μπαλιά από τον Σπιρόφκσι, ο Τολμές γύρισε στον Ναράνχο το πλασέ του οποίου κατέληξε μόλις έξω.

Μακρινό δυνατό σουτ από τον Σπόλιαριτς, δίπλα από την εστία του Βεσελόφσκι η μπάλα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σκόραρε η ΑΕΚ με σουτ του Σπόλιαριτς ωστόσο ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ του Τολμές στον Νικολάου. Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση και το γκολ ακυρώθηκε στο 38ο λεπτό.
Τετ-α-τετ ο Οσέι, έδιωξε ο Τόνιο με τα πόδια. Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα στην αναμέτρηση στο 39ο λεπτό.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χέιτλι στις καθυστερήσεις όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας.

Μικρογραφία

Δεύτερο Ημίχρονο
Σέντρα του Ακοράν, ο Χέιτλι έκανε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ήταν άστοχος στο 51ο λεπτό.

Γκολ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν στο 54ο λεπτό. Οι Λαρνακείς επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους και πήραν προβάδισμα στο σκορ. Σέντρα του Ιωάννου από αριστερά ο Βεσελόφσκι έκανε άστοχη έξοδο και ο Ακοράν με ψυχραιμία την κατάλληλη στιγμή σκόραρε με το αριστερό πόδι.

Kεφαλιά του Τρισκόφσκι ο Βεσελόφσκι ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι εντός περιοχής να σουτάρει την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 88ο λεπτό.

Ενδεκάδες
ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (Τάντι 70′), Ακοράν (Μακρής 82′), Χέιτλι, Φερνάντεθ (Τρισκόφσκι 46′), Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Τολμές, Ναράνχο (Νάντο 70′)

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Παύλου (Λοράν 82′), Νικολάου (Τσίκο 82′), Αντιόλο (Σιαθάς 30′, Βάγκνερ 64′), Κύπρος, Ανδρέου, Οσέι, Κονφέ, Σανκόχ, Ολιβέιρα, Ντανίλο

Μικρογραφία

Το τρίτο… ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ):

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα):

Στεφάν Σπιρόφσκι (ΑΕΚ): «Το τρίποντο είναι καλό για εμάς. Δύσκολο παιχνίδι αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη. Πάμε στο επόμενο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Είχαμε δύο τραυματισμούς και έπρεπε να παίξω πίσω, δεν είχα πρόβλημα, τα πήγα καλά. Το πιο σημαντικό είναι το τρίποντο. Θα έπαιζα και τερματοφύλακας αν μου το ζητούσε ο προπονητής. Αν παίξουμε όπως πρέπει θα πάρουμε και με τον ΑΠΟΕΛ θετικό αποτέλεσμα. Έχουμε εβδομάδα να προετοιμαστούμε όπως πρέπει».