ΑΕΚ

Το… μοίρασαν σε δύο λεπτά

Πηγή: sigmalive.com

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο ΓΣΠ ανάμεσα στην Ομόνοια και την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα και πήραν από ένα βαθμό.
Στην πρώτη θέση με 28 βαθμούς η ομάδα της Λάρνακας, στους 17 βαθμούς η Ομόνοια, με δύο αγώνες λιγότερους.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη του διάρκεια με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά η Ομόνοια στο 26ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τόμοβιτς στο 36ο λεπτό. Ο αμυντικός της ΑΕΚ έκανε το πλασέ εντός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
Πέραν από τις πιο πάνω φάσεις, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές προϋποθέσεις μετά από αντεπιθέσεις χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις πολλές ευκαιρίες, ούτε καλό ρυθμό μέχρι το 78ο λεπτό όπου η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο ενώ οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.
Αρχικά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Μάμα στο 78ο λεπτό. Ο Κύπριος μέσος έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής νικώντας τον Ουζόχο για το 0-1. Η Ομόνοια απάντησε άμεσα καθώς στο 79′ ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Λοίζου δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, μετά από σέντρα του Λέζιακς. Στην συνέχεια αυτής της φάσης, ο Παπουλής έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά νίκησε τον Τούμπα για το 1-1.
Μπορεί στα τελευταία στάδια του αγώνα η ένταση να ήταν μεγαλύτερη όμως καμία ομάδα δεν πέτυχε το νικητήριο τέρμα με αποτέλεσμα να παραμείνει μέχρι το τέλος το 1-1.