Αθλητικά Νέα

ΤΕΣΣΑΡΑ με Κβιλιτάια και κορυφή για την Ανόρθωση

Σε ένα «τρελό» παιχνίδι με έξι γκολ και τρία πέναλτι η Ανόρθωση πήρε σημαντική νίκη επί της ΕΝΠ με 4-2 και πέρασε και πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος με 26 βαθμούς έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τον Απόλλωνα ο οποίος αγωνίζεται αύριο.

Μπήκε δυνατά η ΕΝΠ
Μπορεί η Ανόρθωση να ήταν το φαβορί στον αγώνα με την ΕΝΠ αλλά αυτό δεν το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο ειδικά το πρώτο μέρος. Εκεί όπου η ΕΝΠ είχε την κατοχή της μπάλας έφτιαξε προϋποθέσεις (πριν δεχθεί το γκολ) και ήταν η ομάδα που μπορούσε να φτάσει στο γκολ. Αντί αυτού η Ανόρθωση βρήκε τον τρόπο να σκοράρει σε ένα πρώτο μέρος με δυνατές μονομαχίες, πάθος και 5 κίτρινες. Την μια δέχθηκε ο προπονητής της ΕΝΠ Φερερ για διαμαρτυρίες.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ

Πρώτη κλασική για ΕΝΠ
Μόλις στο 4ο λεπτό η ΕΝΠ λίγο έλειψε να μπει μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Μακρόφσκι από πολύ καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα για την στείλει προς την εστία του Λόρια. Στο 12ο λεπτό ο Μεπλόνε έκανε το σουτ το οποίο όμως κατέληξε έξω.

Πρώτη ευκαιρία πρώτο γκολ για την Ανόρθωση
Στο 13ο λεπτό η Κυρία έκανε την πρώτη της επέλαση προς την εστία του Πέτρου και ο Χούσμπάουερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπαρπόσα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την Κυρία.

Κατοχή η ΕΝΠ… μέχρι εκεί
Μετά το γκολ που πέτυχε η Ανόρθωση όλοι περίμεναν όλοι το ανέβασμα της Κυρίας κάτι όμως που δεν ήρθε ποτέ. Αντί αυτού η ΕΝΠ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά από την άλλη δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Λόρια. Λάθη, από τους παίκτες του Τιμούρ στο κέντρο και στην επίθεση δεν μπορούσαν να συνεργαστούν με αποτέλεσμα ο τεχνικός της Κυρίας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να προχωρήσει σε δυο αλλαγές. Ελουντού και Χριστοφή, πήραν τις θέσεις των Μαργκάσα και Χούσπαουερ.

Με το καλημέρα στο Β’ μέρος 2-1
Στο 53ο λεπτό η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων σε μια φάση που θύμισε την πρώτη όταν άνοιξε το σκορ. Αυτή την φορά όμως ο Κβιλιτάια κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή από τον Φαν Ανχολτ και ο Γεωργιανός δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Και τρίτο ΠΕΝΑΛΤΙ αυτή την φορά για την ΕΝΠ
Στο 63ο λεπτό η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που κέρδισε αυτή την φορά το πέναλτι τρίτο στο παιχνίδι. Η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Σίντενφελντ με τον Γιάννη Αναστασίου να δίνει την παράβαση. Ο Φελίπε σκόραρε για το 2-1.

Χατ-Τρικ του Κβιλιτάια
Στο 73ο λεπτό η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα και πάλι δυο τερμάτων με τον Κλιβιτάια. Σε μια αντεπίθεση ο Χριστοφή έδωσε την τελευταία στιγμή στον Κβιλιτάια ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πέτρου για το 3-1.

Νέο ενδιαφέρον από Μπαλοτέλι
Στο 88ο λεπτό ήταν η σειρά της ΕΝΠ να μειώσει εκ νέου στο σκορ με τον Μπαλοτέλι ο οποίος με πλασέ μείωσε σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι το οποίος όμως κράτησε μόλις ένα λεπτό.

Και ο Σελίν σκόρερ για το 4-2
Στην αμέσως επόμενο φάση της Κυρίας η ομάδα του Κετσπάγια σκόραρε με τον Σελίν και μετά από εκτέλεση φαουλ του Νταουσβίλι και ουσιαστικά σκότωσε τον αγώνα και χάρισε στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη.

Ανόρθωση: Λόρια – Γκαλίτσιος (84’ Κορέα), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια – Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα (55’ Πηλέας) Χούσμπαουερ (46’ Χριστοφή) , Μαργκάσα (46’ Ελουντού), Κβιλιτάια (79’ Μανιάς)

ΕΝΠ: Πέτρου – Φαν Άνχολτ (67’ Μουλαζίμης), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ (60’ Μπαλοτέλι) – Μπελόνε (77’ Κοσμά), Λουσέρο – Φελίπε  – Μαρκόφσκι (77’ Κολοκούδιας), Θεοδώρου – Ντένινγκ (60’ Ουντόζι)

Κίτρινες: Νταουσβίλι (3η), Μίχα / Ντένιγνκ, Φερερ (προπονητής), Μπελόνε, Μπαρπόζα