Πρώτη ήττα για ΑΕΚ απέναντι στον ΑΡΗ

Τέραστια νίκη με 1-0 για τον γηπεδούχο Άρη Λεμεσού στο Τσίρειο Στάδιο με αντίπαλο την ΑΕΚ, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές, έφτασε τους 19 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Λάρνακας, που από το 28 αγωνιζόταν με δέκα, έμεινε στους 20 βαθμούς και έπεσε από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται πλέον ο Απόλλωνας.
Στα πρώτα στάδια του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, περισσότερο παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες και αρκετά λάθη.
Στο 28ο λεπτό η ομάδα της ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Γκουστάβο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο. Μια σημαντική στιγμή για τον αγώνα, καθώς κάπου εκεί άλλαξαν οι ισορροπίες.
Ο Άρης έγινε καλύτερος στον αγώνα, πίεσε δημιουργώντας φάσεις ενώ στο 37ο λεπτό ήρθε και το τέρμα. Ο Σπόλιαριτς έκανε την σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, αρχικά ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στα πόδια του Κβάσιουκ και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η πρώτη μεγάλη απειλή ήρθε στο 60′ για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ του Εσπινόσα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά η κεφαλιά του Ρόμο κατέληξε στον Άλβες.
Στην συνέχεια, τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν καθώς ο Άρης δέχθηκε δύο κόκκινες κάρτες. Αρχικά ο Μανού στο 61ο λεπτό και ο Μουσούντα στο 69ο λεπτό. Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε με εννέα παίκτες και η ΑΕΚ με δέκα.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν τον αγώνα στα ίσια, χωρίς να τα καταφέρουν, με αποτέλεσμα ο Άρης να πανηγυρίσει μια πολύ μεγάλη νίκη.

Καταλά: “Είναι σκληρό να δέχεσαι την πρώτη ήττα…”

Διαβάστε τι δήλωσε ο τεχνικός της ΑΕΚ, Νταβίντ Καταλά, μετά την ήττα της ομάδας του από τον Άρη, με 1-0.
Αναλυτικά:
“Ήταν ένα παράξενο παιχνίδι χωρίς καλό ρυθμό, φάουλ, κάρτες και διακοπές. Δεν αποτελούν αυτά δικαιολογία και δίνουμε τα συγχαρητήρια μας στον Άρη για την νίκη του. Είμαι περήφανος για την ομάδα και τους παίκτες μου, γιατί προσπάθησαν μέχρι το τέλος να σώσουν τον βαθμό. Είναι σκληρό να δέχεσαι την πρώτη ήττα, όμως το αποψινό αποτέλεσμα θα μας κάνει πιο δυνατούς.
Είναι απογοητευμένοι οι παίκτες, τώρα θα πάμε στην διακοπή για να ξεκουραστούμε και να επιστρέψουμε πιο δυνατοί.
Στο πρώτο μέρος, δεν ελέγξαμε τον αγώνα και όταν μείναμε με δέκα έγινε ακόμα πιο δύσκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν βελτιωμένοι, φτιάξαμε 2-3 φάσεις, όμως δεν ήταν εύκολο. Ακόμα και όταν έμεινε με πιο λίγους παίκτες ο Άρης. Έγινε προσπάθεια, όμως δεν εκμεταλλευτήκαμε τις φάσεις που είχαμε”.