Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

Μεγάλη επιτυχία πέτυχε η μπασκετική ΑΕΚ, καθώς νίκησε το ντέρμπι απέναντι στον Απόλλωνα. Με ανακοίνωση της η Παγκύπρια Ομόσπονδία ενημέρωσε για τον αγώνα της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα.

Διαβάστε την ενημέρωση

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο 2020 πήρε η ΑΕΚ που κέρδισε τον Απόλλωνα με 94-85 στο «Κίτιον», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Εσά Αχμάντ με 11 πόντους (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας στο 6′ ήταν μπροστά στο σκορ με 11-17. Το τρίποντο του Μπράουν στο 7′ έδωσε το έναυσμα για ένα σερί 15 πόντων για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ένα λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου οδηγούσαν το σκορ με 9 πόντους διαφορά (26-17), που έγιναν δύο περισσότεροι με την ολοκλήρωση του 10λεπτου (29-18).

Η ΑΕΚ με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Ογκμπέιντε στο 17′ ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-25), όμως οι γαλάζιοι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έριξαν τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (46-38).

Ο Απόλλωνας πλησίασε ακόμη περισσότερο στο 23′ (52-49), με την ομάδα της Λάρνακας όμως να πετυχαίνει να μην χάσει το προβάδισμά της. Μάλιστα, το 55-51 στο 24′ τρία λεπτά αργότερα έγινε 68-52. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (70-59) υπέρ των «κιτρινοπρασίνων». Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να παίρνει στο φινάλε το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 94-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 46-38, 70-59, 94-85