Πάφος FC – ΑΕΚ 1-0: Ο Ζάιρο την έστειλε στην κορυφή! (vid)

Τεράστια νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ πέτυχε η Πάφος FC, στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 4η  αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με «χρυσό» σκόρερ τον Ζάιρο στο 76′, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πανηγύρισε το τρίτο της «τρίποντο» και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Απέναντι στην Ευρωπαία ΑΕΚ οι γαλάζιοι παρουσιάστηκαν πιο απαιτητικοί, με περισσότερες δυνάμεις και αποφασιστικότητα. Στους 10 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας η Πάφος FC, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 4 βαθμούς και έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος από τις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς

Από δύο τελικές προσπάθειες για κάθε ομάδα, καμία στον στόχο, κατέγραψαν Πάφος FC και ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν την εδαφική υπεροχή και ελαφρώς με το μέρος τους την κατοχή της μπάλας (52%-48%) . Υπήρχε ρυθμός και ενέργεια, αλλά οι δύο ομάδες υστέρησε στην τελική πάσα και την παραγωγή φάσεων οι δύο ομάδες.

Πάντως, τα αίματα άναψαν νωρίς. Στο 4’ ο Ζάιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, απέφυγε τον Πίριτς, αλλά ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Βόσνιο τερματοφύλακα. Φάουλ και κίτρινη κάρτα ήταν η απόφαση του Μάριου Χριστοφόρου. Έκανε το σήμα ότι θα πάει στο VAR ο διαιτητής (για πιθανή κόκκινη), αλλά τελικά άλλαξε γνώμη, κάτι που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων και κίτρινη κάρτα στον Κβίντα. Στο VAR είναι ο Ισπανός Μάριο Λόπες.  Οι διαιτητές έκριναν ότι δεν υπήρχε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος, αφού ο Ζάιρο άνοιξε αριστερά την μπάλα.

Καθοριστική ήταν η παρέμβαση του VAR και στο 54′. Ο Μάριος Χριστοφόρου καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε χέρι του Μπάιριτς, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR, πήγε στο βίντεο και άλλαξε την απόφασή του. Αφού είδε τις επαναληπτικές προβολές διαπίστωσε πως το χέρι του αμυντικού της Πάφου ήταν σε φυσική θέση. Στο 67′ ο Ντράγκομιρ έστειλε με γυριστό την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής είχε σφυρίξει πριν σκοράρει ο παίκτης της Πάφου, καθώς ο επόπτης σήκωσε τη σημαία και έδειξε πως η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου, προτού ο Σεμέδο κάνει τη σέντρα.

Στο 76′ η Πάφος FC με τον συνήθη ύποπτο τη φετινή σεζόν, Ζάιρο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε εκτέλεση κόρνερ ο Βραζιλιάνος νίκησε τους πάντες στον «αέρα» και με κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού την παφιακή ομάδα. Οι παίκτες του Μπεργκ διαχειρίστηκαν αρκετά καλά το υπέρ τους προβάδισμα με την ΑΕΚ να απειλεί μόνο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Ρόμο, την οποία απέκρουσε ο Αντός.

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Ικοκό, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (65′ Ναμ, 87′ Παλάσιος), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ζαϊρο.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (87′ Ρόμο), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Φαράζ (87′ Τρισκόφσκι), Λέντες, Σανχούρχο (80′ Ναούμ), Γκιούρτσο (64′ Ασάντε), Άλτμαν, Ολατούντζι (64′ Λόπες).

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη αγώνα.

4′ Ο Ζάιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, απέφυγε τον Πίριτς, αλλά ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Βόσνιο τερματοφύλακα. Φάουλ και κίτρινη κάρτα είναι η απόφαση του Μάριου Χριστοφόρου.

5′ Έκανε το σήμα ότι θα πάει στο VAR ο διαιτητής (για πιθανή κόκκινη), αλλά τελικά άλλαξε γνώμη, κάτι που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων και κίτρινη κάρτα στον Κβίντα. Στο VAR είναι ο Ισπανός Melero Lopez Mario. Οι διαιτητές έκριναν ότι δεν υπήρχε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος, αφού ο Ζάιρο άνοιξε αριστερά την μπάλα.

10′ Tεράστια ευκαιρία για την Πάφο, ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα και ο Γκαρσία πήε την μπουκιά από το στόμα του Ζάιρο.

19′ Ισορροπημένο το παιχνίδι, σουτ του Γκιούρτσο εκτός περιοχής η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21′ Συρτό σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πίριτς.

30′ Σουτ του Ικοκό από πλάγια δεξιά η μπάλα έξω. Πιο απειλητική για την ώρα η Πάφος FC, πατάει καλύτερα από την ΑΕΚ.

32′ Κόρνερ του Λέντες, με πάσα εκτός περιοχής στον Γκιούρτσο, αυτός έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

44′ Σουτ του Ντράγκομιρ εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σχόλιο: Από δύο τελικές προσπάθειες για κάθε ομάδα, καμία στον στόχο. 52%-48% η κατοχή της μπάλας. Υπάρχει ρυθμός και ενέργεια, αλλά για την ώρα υστερούν στην τελική πάσα και την παραγωγή φάσεων οι δύο ομάδες.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

52’ Παράλληλο γύρισμα του Ικοκό, ο Σεμέδο ήταν ένα βήμα πιο πίσω.

54′ Πέναλτι για την ΑΕΚ για χέρι του Μπάιριτς.

55′ Πάει στο VAR ο διαιτητής και αφού είδε τη φάση στο on field review ακύρωσε την αρχική του απόφαση. Έκρινε ότι δεν αύξησε τον όγκο του ο αμυντικός της Πάφου και γι’ αυτό δεν καταλογίστηκε πέναλτι.

61′ Καλή ευκαιρία για την Πάφο, ο Βαλακάρι έδωσε στον Ζάιρο, αυτός έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια ο Κάσας την απομάκρυνε από την περιοχή της ΑΕΚ.

67′ Ο Ντράγκομιρ σκόραρε με γυριστό σουτ, αλλά ο διαιτητής είχε σφυρίξει πριν σκοράρει ο παίκτης της Πάφου, καθώς ο επόπτης σήκωσε τη σημαία και έδειξε πως η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου, προτού ο Σεμέδο κάνει τη σέντρα.

76′ ΓΚΟΛ για την Πάφος FC με τον Ζάιρο, 1-0! Ο Βραζιλιάνος επιθετικός νίκησε τους πάντες στον αέρα σε εκτέλεση κόρνερ και με καρφωτή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

82′ Η Πάφος FC διαχείριζεται άψογα το υπέρ της προβάδισμα. Η ΑΕΚ δεν μπορεί για την ώρα να φθάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90+5′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου, μεγάλη ευκαιρία με τον Αντός να αποκρούει αρχικά την κεφαλιά του Ρόμο και ο Ικοκό στη συνέχεια απομάκρυνε την μπάλα.