Oθέλλος Αθηαίνου

Οθέλλος – ΑΕΚ 0-0: Μπλόκο στο «Αμμοχώστος» (vid)

Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να καλύψει κι άλλο χαμένο έδαφος από την κορυφή. Οι κιτρινοπράσινοι σπατάλησαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες (13 τελικές, 7 στον στόχο) και κόλλησαν στο 0-0 με τον Οθέλλο στο «Αμμόχωστος», για τη 17η αγωνιστική.

Η υπεροχή των Λαρνακέων ήταν καθολική και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους γηπεδούχους να αμύνονται μαζικά και να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί μέσω αντεπιθέσεων. Πρώτιστος στόχος τους όμως, ήταν να διατηρήσουν στο μηδέν παθητικό την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν. Και τα κατάφεραν, φέρνοντας την αποστολή τους εις πέρας έστω και με τεράστια δυσκολία έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα τους, Παναγιώτη Παναγιώτου που πραγματοποίησε αρκετές σωτήριες αποκρούσεις.

Για τη 18η αγωνιστική, η ΑΕΚ υποδέχεται την ΑΕΖ, ενώ ο Οθέλλος φιλοξενείται από τη Νέα Σαλαμίνα.

Μπεν Σιμόν: «Κακό αποτέλεσμα, αλλά δεν θα μας λυγίσει»

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάζνι): Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Καστάνας (83′ Χριστοδούλου), Ανάνγκ, Ράμος, Ναρντίνι, Ουεσλάτι, Ποπέσκου (86′ Κατσιατής), Ζέλου, Σούτο.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν):  Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Τόνγκια, Λέντες (69′ Γκάμα), Πονς, Ντίμερς, Φαράζ (69′ Λόπες), Γκιούρτσο (62′ Τρισκόφσκι), Σολ (82′ Σάντος).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Ανάνγκ / Ρομπέρζ (3η), Τόνγκια (3η)

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντίμερς, έξω η μπάλα.

– Ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα η ΑΕΚ που έχει την κατοχή.

15′ Άστοχη κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς.

21′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Ντίμερς και κεφαλιά του Φαράζ, ενώ στη συνέχεια ανακόπηκε και η προσπάθεια του Σολ, επίσης με το κεφάλι.

26′ Κίτρινη στον Ρομπέρζ. Είναι η τρίτη του και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς της ΑΕΚ (ΑΕΖ ή Νέα Σαλαμίνα).

27′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι, μπλόκαρε ο Πίριτς.

39′ Κίτρινη στον Ανάνγκ για φάουλ στον Γκιούρτσο.

41′ Ο Οθέλλος έφυγε στην αντεπίθεση, ο Σούτο βρέθηκε σε θέση βολής. Το σουτ του μπλόκαρε ο Πίριτς.

44′ Άστοχη κεφαλιά του Πονς.

– Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή και σούταρε, έσωσε ο Παναγιώτου.

55′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Πονς, με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

59′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ που πιέζει ασφυκτικά. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, με κοντινό πλασέ ο Μιλίτσεβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγιώτου.

62′ Τρισκόφσκι στη θέση στου Γκιούρτσο.

64′ Ευκαιρία για τον Οθέλλο. Το σουτ του Γιάνσεν από καλή θέση πέρασε λίγο έξω.

66′ Άστοχο σουτ του Φαράζ από καλή θέση.

69′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκάμα και Λόπες αντί των Λέντες και Σολ.

72′ Κίτρινη στον Τόνγκια.

89′ Φάουλ σε πολή καλή σημείο για την ΑΕΚ.

90′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ουεσλάτι.

90+1′ Εκτέλεση του Ντίμερς, περνάει λίγο έξω.