Ομόνοια – Νέα Σαλαμίνα 0-1: Έσπασε την κατάρα 26 χρόνων σε δόσεις (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα διατήρησε το 1-0 με το οποίο προηγείτο πριν από τη ψεσινή διακοπή, στα 24 λεπτά +4 που παίχθηκαν στην αποψινή συνέχεια του ματς με την Ομόνοια. Έτσι, έσπασε κατάρα 26 χρόνων, αφού είναι η πρώτη φορά που νικά εκτός έδρας του πράσινους από το 1996 και πρώτη στο ΓΣΠ.

Η προηγούμενη εκτός έδρας νίκη των ερυθρολεύκων επί των πρασίνων ήταν πριν από 17 χρόνια με 2-0 στα χαρτιά. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Μακάρειο για την πρεμιέρα τη σεζόν 1996-97, συγκεκριμένα στις 22/9/1996, και είχε διακοπεί ενώ το σκορ ήταν 3-2 για τους φιλοξενούμενους.

Οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν τον ΑΠΟΕΛ, ανέβηκαν στην πέμπτη θέση και έπιασαν την ΑΕΚ στους 13 βαθμούς (υπερέχουν οι Λαρνακείς λόγω της νίκης στο μεταξύ τους ματς).

Όσο για τους «τριφυλλοφόρους», έμειναν στους εννιά βαθμούς και γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε εφτά αγωνιστικές, μεγαλώνοντας τον προβληματισμό. Είναι δεύτερη συνεχόμενη άλλωστε, αφού προέρχονταν από το 1-2 στο Τσίρειο με την ΑΕΛ.

Όσο για το παιχνίδι, η αποψινή συνέχεια από το 67’ ήταν μονόλογος της Ομόνοιας, που προσπάθησε με πάθος να ισοφαρίσει το γκολ που πέτυχε ο Τιάγκο (49’). Ωστόσο, πέραν της ευκαιρίας του Χούπερ στο 68’, ο οποίος σούταρε από κοντά και είδε τον Μελίσσα να του λέει «όχι», δεν είχε να επιδείξει κάποια άλλη μεγάλη φάση.

Από την πλευρά της, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ με στόχο να διατηρήσει το υπέρ της σκορ. Ενδιαφέρθηκε πάνω από όλα να αμυνθεί, άντεξε την πίεση που δέχτηκε και στο τέλος θα φύγει από τη Λευκωσίας με το τρίποντο, που είναι το πρώτο εκτός έδρας της τρέχουσας σεζόν.

Το ματς έως το σημείο της ψεσινής διακοπής στο 66’:

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο η Ομόνοια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και υποχρέωσε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στο 14’ ο Γιούστε με κοντινή κεφαλιά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των ερυθρόλευκων, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα απέκρουσε το συρτό σουτ του Χαραλάμπους. Στο 24’ ήταν η σειρά του Ουζόχο να δείξει τα αντανακλαστικά του στο σουτ του Μάντζεκ και κράτησε απαραβίαστη την εστία των πρασίνων. Οι γηπεδούχοι άσκησαν εκ νέου πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως βρήκαν και πάλι απέναντί τους τον Μελίσσα, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Λέτσγιακς στο 35’, ενώ πέντε λεπτά προηγουμένως ο Κασάμα δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, με τον Φελίπε στο 48’ να «αγγίζει» το γκολ με σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Ουζόχο είπε «όχι». Ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο Φερέιρα πλήγωσε την πρώην ομάδα του και έβαλε σε θέση οδηγού τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Βραζιλιάνος ευνοήθηκε από τις κόντρες και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Ομόνοια ήθελα να αντιδράσει, αλλά με εξαίρεση το άστοχο τελείωμα του Ζαχαρίου (55’) στην εξαιρετική κάθετη πάσα του Χαραλάμπους δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Σαλαμίνας, μέχρι το σημείο της διακοπής του αγώνα στο 66’.

Πουρσαϊτίδης: «Ανεβάσαμε τις προσδοκίες, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ποιοι είμαστε»

O Σάββας Πουρσαϊτίδης αναφέρθηκε στο γεγονός ότι παρά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη (1-0) κόντρα στην Ομόνοια, με την οποία η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε τις προσδοκίες, οι ερυθρόλευκοι πρέπει να συνειδητοποιήσουν ποιοι είναι…

Όσα δήλωσε ο Ελλαδίτης προπονητής:

Αρχικά είπε: «Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στην Ομόνοια για τη συμμετοχή τους σε ευρωπαϊκό όμιλο».

Για το παιχνίδι: «Όσο αφορά το ματς ήταν κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας να παίξουμε σε δυο φάσεις, σε τρία ημίχρονα. Νομίζω το διαχειριστήκαμε αρκετά καλά από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Τα παιδία ήταν καταπληκτικά, έδωσαν πολλές δυνάμεις. Να δώσω συγχαρητήρια και στους ηρωικούς φίλαθλους μας. Πραγματικά θεωρώ ότι αυτοί που δεν ήρθαν να δουν την πρώτη νίκη μέσα στο ΓΣΠ μετά από τόσα χρόνια πρέπει να λυπούνται αυτή την στιγμή».

Για τη συνέχεια: «Τώρα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι την Κυριακή με την ΑΕΛ. Παιχνίδι με παιχνίδι πρέπει να γινόμαστε καλύτεροι».

Για τη συγκομιδή βαθμών: «Μετά από αυτή τη νίκη ανεβάσαμε τις προσδοκίες, αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ποιοι είμαστε. Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να σκεφτώ πόσους βαθμούς έπρεπε να πάρω την πρώτη, δεύτερη αγωνιστική. Σίγουρα αν μας έλεγαν από πριν αν θα είμασταν στην 4η θέση με 13 βαθμούς σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ, δεν θα το πιστεύαμε».

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσγιακς (89′ Κίτσος), Ζαχαρίου (78′ Λοΐζου), Κασάμα (89′ Μπάρκερ), Χαραλάμπους, Μπρούνο, Μπέζους (55′ Παπουλής), Ανσαριφάρντ (55′ Χούπερ).

Ν. Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μιγκελίτο (40′ Τιάγκο), Μάντζεκ (63′ Mαργκάσα), Φελίπε (90’+1 Βαρέλα), Καρλίτος, Κουμουρής (63′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι (90’+1 Τολεμές).

Σκόρερ: – / Τιάγκο 49′

Κίτρινες: Κασάμα / Καρλίτος, Μάντζεκ, Κουμουρής.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Γ.Σ.Π.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Παύλος.