Ανόρθωση

Ομόνοια – Ανόρθωση 3-1: Μεταμορφώθηκε και την… έπνιξε! (vid)

Ανατρεπτική Ομόνοια! Οι πράσινοι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μεταμορφώθηκαν στην επανάληψη βρίσκοντας τρία γκολ και… πνίγοντας την Ανόρθωση. Έφτασαν έτσι, σε σπουδαία νίκη με 3-1 στο ΓΣΠ, για την 24η αγωνιστική.

Οι Στεπίνσκι (47’, 61’) και Μπέζους (72’) σκόραραν για το «τριφύλλι», ενώ για τους κυανόλευκους το σκορ άνοιξε ο Μακούν (41’). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα, λόγω αποβολής του Ουαγκέ με δεύτερη κίτρινη (65’), ενώ είχαν και δοκάρι με τον Φερέιρα (75’).

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τους πράσινους, μετά από αυτή κόντρα στον Απόλλωνα, που τους ανεβάζει στους 45 βαθμούς και την τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς για τους κυανόλευκους, που με 41 βαθμούς παρέμειναν στην 6η θέση (έχοντας ματς λιγότερο).

Για την 25η αγωνιστική, η Ανόρθωση υποδέχεται τον Απόλλωνα (Τετάρτη, 14/2), ενώ η Ομόνοια φιλοξενείται από τον Εθνικό την ίδια ημέρα.

Το ματς

Πιο δυνατά στο ντέρμπι μπήκε η Ανόρθωση που πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά η Ομόνοια σταδιακά επιχείρησε να ανέβει μέτρα στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενος όμως να διατηρούν την κατοχή.

Αμφότερες αντιμετώπισαν πρόβλημα στη δημιουργία, πατούσαν με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή, με τον ρυθμό να είναι αρκετά χαμηλός. Ενδεικτικές οι μόλις τρεις τελικές προσπάθειες σε 45 λεπτά (μια για την Ομόνοια, δύο για την Ανόρθωση).

Στο 41ο λεπτό και σε μια ανύποπτη φάση όμως, η «Κυρία» ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Μακούν έκλεψε από τον Στεπίνσκι και σούταρε από πολύ μακριά διαμορφώνοντας με δόση τύχης το 1-0. Η μπάλα κόντραρε στον Φράνσον, άλλαξε πορεία και με τον Φαμπιάνο να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση.

Με γκολ από τα αποδυτήρια το «τριφύλλι» έφτασε την ισοφάριση. Στο 47’ ο Μπέζους έκλεψε από τον Τιουνέ, πάσαρε στον Σεμέδο, αυτός στον Κούσουλο που γύρισε και τον Μακούν να μην καταφέρνει να απομακρύνει. Ο Στεπίνσκι ήρθε από πίσω και με κοντινό πλασέ σκόραρε το πρώτο γκολ του με την πράσινη φανέλα για το 1-1.

Το διάστημα που ακολούθησε ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που έψαξαν το γκολ της ανατροπής και το βρήκαν στο 61’, ξανά με τον Πολωνό φορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αρμπολέδα πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, μετά από μια πρώτη κεφαλιά υπήρξε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ανόρθωσης με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ο Στεπίνσκι ήταν αυτός που την έσπρωξε μέσα.

Το… κακό για την Ανόρθωση συνεχίστηκε, όταν στο 65’ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ουαγκέ. Εφτά λεπτά αργότερα (72’) ήρθε ο Μπέζους με σουτ εντός περιοχής για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στη συνέχεια, είχαν δοκάρι με τον Φερέιρα στο 75’, όμως οι πράσινοι διαχειρίστηκαν σωστά μέχρι τέλους το υπέρ τους προβάδισμα. Στο 90’+7 μάλιστα, βρήκαν και τέταρτο γκολ με τον νεαρό Ανδρέου, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για οφσάιντ στον Κακουλλή.

Ομόνοια (Τσέτιλ Ρέιχνταλ):Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Φράνσον (87′ Σιπριάνο), Χαμάς (46′ Μπέζους), Σεμέδο (90’+5 Λέτσγιακς), Στεπίνσκι (77′ Κακουλλής).

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (69′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (79′ Περέα), Τσίκο, Γουαρίς (69′ Μ. Αντωνίου), Γκασαμά (55′ Καστέλ).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Σε ρόλο ο έκπληξη ο Χαμάς. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ομόνοιας, ο Μαροκινός πήρε θέση στο δεξί άκρο της επίθεσης.

3′ Πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι. Ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή, γύρισε επικίνδυνα, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα.

4′ Όμορφη κάθετη πάσα στον Φερέιρα, καθυστέρησε όμως και κλείστηκε.

6′ Πρώτη τελική προσπάθεια, είναι για την Ανόρθωση. Ο Γουαρίς πήρε μπάλα στην περιοχή, βρήκε χώρο και σούταρε, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει εύκολα.

8′ Ο Φερέιρα έκλεψε από τον Παναγιώτου και γύρισε, ξανά ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

– Έχει την πρωτοβουλία η Ανόρθωση στα πρώτα δέκα λεπτά, είναι πιο επικίνδυνη και ψάχνει για διαδρόμους προς την περιοχή της Ομόνοιας.

19′ Πρώτη απειλή για την Ομόνοια. Ο Παναγιώτου προωθήθηκε, βρέθηκε σε καλή θέση, όμως η κεφαλιά του δεν ήταν όπως θα ήθελε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάθιους σούταρε, η μπάλα κόντραρε και η άμυνα της Ανόρθωσης απομάκρυνε.

– Χαμηλός ο ρυθμός στο ντέρμπι, χωρίς τα καλές φάσεις.

– Στο 59% η κατοχή για την Ανόρθωση, έναντι 41% της Ομόνοιας.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Ουαγκέ, για φάουλ στον Παναγιώτου.

34′ Εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους από πλάγια θέση, με τις γροθιές απομάκρυνε ο Αρμπολέδα.

41′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με τον Μακούν. Ο Βενεζουελάνος έκλεψε από τον Στεπίνκσι και σούταρε από πολύ μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Φράνσον και κατέληξε στα δίχτυα του Φαμπιάνο. Με δόση τύχης το γκολ της «Κυρίας», αφού η μπάλα άλλαξε πορεία μετά την κόντρα, με τερματοφύλακα της Ομόνοιας να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Πρώτο γκολ του Μακούν με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

44′ Φώναξε για πέναλτι η Ανόρθωση, σε μαρκάρισμα του Λανγκ στον Φερέιρα. Ο Γιόβιτς (διαιτητής) έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ και ο Γκερσίνι στο VAR δεν παρενέβη.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

22fe231b 3318 468a Acf5 6e43591f0a4f

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Μπέζους στη θέση του Χαμάς.

47′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Ομόνοια με τον Στεπίνσκι. Ο Μπέζους έκλεψε από τον Τιουνέ, πάσαρε στον Σεμέδο, αυτός στον Κούσουλο που γύρισε και τον Μακούν να μην καταφέρνει να απομακρύνει. Ο Πολωνός φορ ήρθε από πίσω και με κοντινό πλασέ σκόραρε το πρώτο γκολ του με την πράσινη φανέλα.

– Οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπέζους στον Τιουνέ, στο ξεκίνημα της φάσης. Μετά από έλεγχο του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά. Κίτρινη κάρτα στον Αρμπολέδα για διαμαρτυρίες.

54′ Σουτ του Γκασαμά, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

55′ Πρώτη αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ στη θέση του Γκασαμά.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Γκασαμά, ο οποίος κατά την αλλαγή του κλώτσησε ένα μπουκάλι που ήταν μπροστά από τον πάγκο της Ανόρθωσης.

61′ ΓΚΟΛ 2-1 Η Ομόνοια ανατρέπει το σκορ με τον Στεπίνσκι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αρμπολέδα πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, μετά από μια πρώτη κεφαλιά υπήρξε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ανόρθωσης με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ο Πολωνός ήταν αυτός που την έσπρωξε μέσα.

62′ Κίτρινη στον Τιουνέ για διαμαρτυρίες.

65′ Κόκκινη για την Ανόρθωση, συνεχίζει με δέκα. Ο Ουαγκέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σεμέδο.

67′ Κίτρινη και στον Σεμέδο.

69′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μηνάς Αντωνίου και Ιωάννου στις θέσεις των Γουαρίς και Τιουνέ αντίστοιχα.

72′ ΓΚΟΛ 3-1 Και τρίτο γκολ για την Ομόνοια, με τον Μπέζους. Ο Ουκαρνός βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Μαρμούκ, πέρασε κάτω από τον Αρμπολέδα και κατέληξε στα δίχτυα.

75′ Δοκάρι για την Ανόρθωση, μετά από σουτ του Φερέιρα.

77′ Κακουλλής στη θέση του Στεπίνσκι.

79′ Περέα αντί του Φερέιρα, ντεμπούτο για τον Ισπανό στο πρωτάθλημα.

81′ Εκτός περιοχής σουτ του Σεμέδο, λίγο έξω.

82′ Κεφαλιά του Καστέλ μετά από εκτέλεση κόρνερ, στα χέρια του Φαμπιάνο.

87′ Αλλαγή για την Ομόνοια, Σιπριάνο αντί του Φράνσον.

– Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+7 Η Ομόνοια σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά με τον Ανδρέου, όμως το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στον Κακουλλή.