Ομόνοια-ΑΕΚ 3-2: Ντερμπάρα με τα όλα της και λύτρωση με Παπουλή (highlights)

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο ΓΣΠ απέναντι στην ΑΕΚ σε ένα πραγματικά φοβερό παιχνίδι. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 σε ένα ματς που τα είχε όλα, με τον Παπουλή να σκοράρει στο 85′ με μία τρομερή ατομική ενέργεια και να αφήνει άγαλμα τον Πίριτς.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με δύο γκολ, η ΑΕΚ έδειξε τρομερά αποθέματα ψυχολογίας, επέστρεψε και διεκδίκησε στα ίσα το παιχνίδι όμως ο Παπουλής είχε την λύση για τους γηπεδούχους.

Έτσι η Ομόνοια πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Η Ομόνοια έδειχνε να πατάει καλύτερα στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα τρομερό γκολ του Μπέζους στο 34′. Ο Μπρούνο Φελίπε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά και ο Ουκρανός με ανάποδο άνοιξε το σκορ.

Αυτός ήταν στο β’ ημίχρονο που κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή από τον Μικέλ Γκονζάλεθ. Ο Μπρούνο Φελίπε το αξιοπόιησε στο 49′ γράφοντας το 2-0. Εκεί, ήταν που «ξύπνησε» η ΑΕΚ και με κινήσεις που έγιναν από τον πάγκο από τον Όλτρα, κατάφερε να ισορροπήσει και να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

Στο 56′ ο Γκιούρτσο νίκησε τον Φαμπιάνο από τα 11 βήματα σε πέναλτι που υποδείχθηκε για χέρι του Γιούστε, ενώ στο 64 ο Ολατούντζι που μόλις είχε περάσει στο ματς, εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έκανε το 2-2.

Αμέσως μετά ο Φαμπιάνο συγκρούστηκε σε προσπάθεια εξόδου του με τον Μιλίτσεβιτς (70′) όμως κατάφερε και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το ματς να «φουντώνει στο τελευταίο 10λεπτο.

Ο τελευταίος λόγος όμως, άνηκε στον Φώτη Παπουλή που πέρασε στο γήπεδο στο 76′ αντί του Ντίσκερουντ. Ο Ελλαδίτης, κυπροποιημένος άσος, με σουτ στο 85′ άφησε τον Πίριτς «άγαλμα» για το τελικό 3-2.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Μίλετιτς, Μιξ (76’ Παπουλής), Μπασιρού, Χαραλάμπους (87’ Κούσοουλος), Μπρούνο (76’ Λοΐζου), Μπεζούς (63’ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίτσος, Βενιζέλου, Σάββα, Ζαχαρίου, Μπάρκερ

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Γκονζάλεθ (57’ Mιλίτσεβιτς), Γκαρσία, Ροσάλες (88′ Ρομό), Λέδες, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (57’ Γκάμα), Φαράζ, Άλτμαν (57’ Ολατούντζι), Λόπες (73’ Τρισκόφσκι)

Στον πάγκο:  Τούμπας, Κάσας, Ναούμ, Μάμας, Πονς, Ανδρέου, Χριστοφόρου

Κίτρινες: Γιούστε, Χαραλάμπους, Παπουλής / Γκονζάλεθ, Γκιούρτσο, Ροσάλες
Κόκκινες:
Σκόρερ: Μπέζους (34’), Μπρούνο (49’ πεν.), Παπουλής (85’) / Γκιούρτσο (56’ πεν.), Ολατούντζι (64’)

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης