Breaking News

Ομόνοια – ΑΕΚ 0-2: Την έστησε στη… γωνιά και παίζει Κόνφερενς Λιγκ (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε την Ομόνοια με 2-0 και εξασφάλισε το τρίτο εισιτήριο του Κόνφερενς Λιγκ. Βρήκε τον τρόπο να αποδράσει με το τρίποντο από το ΓΣΠ, καθώς πέτυχε δύο γκολ από εκτελέσεις κόρνερ με δράστες τους Λόπες και Γκονθάλεθ.

Όλτρα: «Τα βάζω με τον εαυτό μου για κάποιες αποφάσεις»

Έτσι τερμάτισε στην τρίτη θέση και αδιαφόρησε για το αποτέλεσμα του «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα στους διώκτες της Πάφος FC και Απόλλωνα.

Το παιχνίδι θα το θυμάται ο κόσμος και για τα τελευταία 53΄αγωνιστικά λεπτά της καριέρας του Φώτη Παπουλή, ο οποίος αποχώρησε εν μέσω αποθέωσης.

Η ΑΕΚ πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Ομόνοια μπήκε με τον αέρα της κατάκτησης του κυπέλλου. Ωστόσο, άντεξε χάρις στον Πίριτς και τη φλυαρία των πρασίνων, για να βρει τελικά το γκολ στο 45’ με τον Λόπες έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο.

Όταν στο 66’ σκόραρε με τον ίδιο τρόπο ο Γκονθάλεθ, πολύ δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Όπως και έγινε. Έτσι, οι κιτρινοπράσινοι καρπώθηκαν τη συμμετοχή τους στην τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η ΤΑΥΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Παναγή, Κίτσος (81′ Κυριακίδης), Λανγκ, Κούσουλος, Λέτσγιακς, Χαραλάμπους (81′ Ανδρέου), Παπουλής (53′ Ανσαριφάρντ), Βενιζέλου, Ζαχαρίου (46′ Λοΐζου), Σράντι (66′ Νεοφύτου), Μπέζους.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίσεβιτς, Γκονθάλεθ, Γκαρθία, Φαράζ (46′ Κάσας), Σανχούρχο, Πονς (90’+2 Χριστοφόρου), Γκιούρτσο (90’+2 Τζιωρτζής), Τρισκόφσκι (83′ Μάμας), Λόπες (90’+2 Γκρόμοφ).

Σκόρερ: – / Λόπες 45′, Γκονθάλεθ 66′

Κίτρινες: – / Ροσάλες

Αποβολές: – / –

Στάδιο: Γ.Σ.Π.

Διαιτητής: Πατέρνα Ντανιέλε (Ιταλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος.