ΑΕΚ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-2: Στο +4 και… περιμένει τον ΑΠΟΕΛ

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του ακίνδυνου Ολυμπιακού στο Μακάρειο, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Χάρις σε γκολ των Φαράζ (14’) και Πονς (62’) οι κιτρινοπράσινοι έφτασαν σε άνετο τρίποντο και πάνε με φόρα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, διατηρώντας παράλληλα τη θέση τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Φαράζ: «Πάμε να κερδίσουμε τον ΑΠΟΕΛ, θέλουμε το πρωτάθλημα»

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Λάρνακας, 12η στα τελευταία 13 ματς και 15η στο σύνολο, με την οποία ανεβαίνει στους 47 βαθμούς, στο +4 από τον ΑΠΟΕΛ και στο +6 από την Πάφος FC, των οποίων εκκρεμούν οι αναμετρήσεις κόντρα σε Ακρίτα και Δόξα αντίστοιχα.

Επιστροφή στο Μακάρειο, επιστροφή και στις ήττες για την ομάδα του Τακτακαλά, που δεν κατάφερε να ματώσει τα αντίπαλα δίχτυα για πέμπτο ματς στα έξι τελευταία. Με 13 βαθμούς οι μαυροπράσινοι παρέμειναν στους 13 βαθμούς, τη 12η θέση και στο -1 από την ασφαλή ζώνη. Ανησυχία προκύπτει στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, με τους Μουκτάρη και Ευτυχίδη να αποχωρούν τραυματίες, και να εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά.

Για την 21η αγωνιστική, η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ το Σάββατο (28/1), ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από τον Απόλλωνα, μια ημέρα νωρίτερα (27/1).

Όλτρα: «Είπα στον Φαράζ ότι δεν σκόραρε ποτέ σε δύο σερί ματς και μου είπε “τώρα τι”»

Το ματς

Την κυριαρχία της αναμέτρησης από το ξεκίνημα πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι κιτρινοπράσινοι πήραν την κατοχή της μπάλας και επιτέθηκαν, ψάχνοντας για διαδρόμους προς την περιοχή του Μολ. Οι μαυροπράσινοι από την πλευρά τους αμύνθηκαν μαζικά και έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους, που αντιμετώπισαν πρόβλημα στη δημιουργία. Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Όλτρα απείλησαν ελάχιστα, κυρίως με εκτός περιοχής σουτ, ωστόσο ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ χάρις στο πανέμορφο ψαλιδάκι του Φαράζ (14’), μετά από σέντρα του Ροσάλες. Η ομάδα του Τακτακαλά από την άλλη ήταν ακίνδυνη καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, ιδιαίτερα μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, στο 62ο λεπτό με τον Πονς. Πριν από αυτό ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να επιτεθεί περισσότερο απ’ ότι στο πρώτο μέρος, ωστόσο το γκολ του Ισπανού μέσου του… έκοψε τα φτερά. Από το σημείο εκείνο και έπειτα σαν να… αποδέχτηκε τη μοίρα του, χωρίς να μπορέσει σε καμία περίπτωση να βγάλει αντίδραση. Οι κιτρινοπράσινοι από την πλευρά τους έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.