Νίκησε η ΑΕΚ με 2-1 την Ντνίπρο…και “κλειδώνει” την πρόκριση στο Αρένα

Συνεχίζει να… ονειρεύεται η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας «άλωσε» «Kosicka Futbalova Arena» στη Σλοβακία, επικρατώντας με 1-2 της Ντνίπρο, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα play-off του Europa League.

Σε ουδέτερη έδρα, λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, το σύνολο του Χοσέ Λουίς Όλτρα με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα σημαντικό βήμα για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA.

Με τέρμα του Άλτμαν (16′) και αυτογκόλ του Σβάτοκ (29′), ο οποίος έπειτα μείωσε (90′), οι Λαρνακείς κατάφεραν να φύγουν με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να… ονειρεύονται το κάτι παραπάνω, καθώς θυμίζουμε ότι έχουν ήδη εξασφαλισμένους τους ομίλους του Conference.

Η ρεβάνς στο «ΑΕΚ Αρένα» είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (25/8, 19:00) και θυμίζουμε ότι δεν υφίσταται πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

0

Πρώτο Ημίχρονο

Στο 9′ η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Γκιούρτσο να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Με ωραία ενέργεια ο Εγγλέζου από αριστερά, γύρισε εκεί που ήταν ο Άλτμαν, που έφερε τη μπάλα στο δεξί και σούταρε ιδανικά για το 0-1.

0

Στο 21ο λεπτό, ο Φαράζ έφυγε απέναντι από τον Ντα Σίλβα, πρόλαβε όμως την τελευταία στιγμή ο Σβάτοκ και έβγαλε σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο, ο Μιλίτσεβιτς έκανε προσπάθεια για κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στο σώμα αντιπάλου και με αυτογκόλ έγινε το 0-2.

0

Στο 36′ ο Φαράζ έδωσε ωραία πάσα στον Γκιούρτσο κι αυτός με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο 48′ η πρώτη φάση στο β’ μέρος, με τον Κοχούτ να δοκιμάζει ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από αριστερά και ο Τούμπας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Εφτά λεπτά μετά, ο Ντόπβικ έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στο έδαφος, με τον Τούμπα να μαζεύει πάνω στη γραμμή.

Στο 56ο λεπτό, ο Εγγλέζου έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λόπες με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρόμο με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65′ ο Μπλάνκο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Τούμπα να μπλοκάρει σταθερά.

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Γκιούρτσο έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στο 81ο λεπτό, ο Μπρούνο Γκάμα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκιούρτσο πήγε να «απειλήσει» με τον ίδιο τρόπο, όπως και στην προηγούμενη του φάση, με τον Ντα Σίλβα αυτή τη φορά να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 90′ η Ντνίπρο μείωσε σε 1-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβάτοκ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαράπι.