Νίκη εξάδας με σούπερ Κίνγκσλεϊ!

Την ενημέρωση χορηγεί η ΜegabetPlus / Υλικό από Larnakasports.com

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, η Νέα Σαλαμίνα πήρε δίκαιη νίκη (3-2) καθώς ήταν καλύτερη απέναντι στον αξιόμαχο Εθνικό που πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Παίκτης του αγώνα ήταν ο Κίνγκσλεϊ που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρια λεπτά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και με δύο φάσεις εκατέρωθεν. Στο 4ο λεπτό ο Κίνγκσλεϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εθνικός σκόραρε τον Μαρκόφσκι και προηγήθηκε. Στην ίδια φάση η Νέα Σαλαμίνα «έχασε» και τον Φουστάρ που υπέστη τράβηγμα και αντικαταστάθηκε από τον Σεζάρ. Ο Εθνικός πίεσε και έχασε ευκαιρία ξανά με τον Μαρκόφσκι να μην προλαβαίνει με προβολή να σκοράρει στο 6’. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και κατάφερε να σκοράρει στο 24’ με τον Λαμπό με στριφτή κεφαλιά μετά την σέντρα του Μαριάνοβιτς. Προς το τέλος του ημιχρόνου, και ενώ ο Εθνικός έπαιζε με 10 λόγω τραυματισμού του Ντέιβισον, οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ. Αρχικά στο 41’ ο Κίνγκσλεϊ με πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έκανε το 3-1. Σε μια ανύποπτη φάση, ένα λάθος του Κίσσα έδωσε την ευκαιρία στον Εθνικό να μειώσει σε 3-2 με πέναλτι.

Β’ Ημίχρονο

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους και πλησίαζε περισσότερο την αντίπαλη περιοχή. Από το 65 και μετά η Νέα Σαλαμίνα ήταν πιο επιθετική χάνοντας δύο ευκαιρίες, στο 66’ σε γύρισμα του Ελουντού που αποκρούστηκε και στο 68’ με την κεφαλιά του Σίμπσον από πλεονεκτική θέση, έξω. Παρόλο που οι παίκτες του Εθνικού είχαν τη κατοχή, ήταν αυτοί της Νέας Σαλαμίνας που ήταν πιο επικίνδυνοι βγάζοντας αντεπιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά, οι Αχνιώτες έβαζαν όλο και περισσότερους παίκτες στη περιοχή της Νέας Σαλαμίνας με αποτέλεσμα να γίνουν επικίνδυνοι και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 89’ ο Ιωάννου εντός μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο 93’ ο Κίσσας απέκρουσε τη κοντινή κεφαλιά του Μιγκελίτο.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην έκτη θέση με 20 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 13 και στην 9η.