Νέες απώλειες για την τραγική Ομόνοια, εύκολα τον βαθμό ο Ερμής (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

H Ομόνοια έμεινε στο ισόπαλο 0-0, το τρίτο σερί εντός έδρας, απέναντι στον Ερμή στο ΓΣΠ, στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, μένοντας μακριά από τη νίκη για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία και φάνηκε για ακόμη μια φορά το πρόβλημα στην επίθεση. Ακίνδυνοι και χωρίς διάθεση οι ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ που βυθίζονται ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία, ωστόσο δικαίως διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι στο 74′ και στο 90′, όπου και στις δύο περιπτώσεις ο Ντίας είχε απλωμένο το χέρι του. Η ομάδα της Αραδίππου από την άλλη έφυγε με έναν σπουδαίο πόντο από το ΓΣΠ και μάλιστα χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, παίρνοντας ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της για παραμονή.

Επόμενη υποχρέωση για την Ομόνοια την ερχόμενη Πέμπτη (3/12, 22:00) με τον ΠΑΟΚ στο Europa League, ενώ ακολουθεί σε μια εβδομάδα (7/12, 19:00) το «αιώνιο» ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη ο Ερμής υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή (6/12, 18:30) την Πάφο στο «Αμμόχωστος».

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο

Στο 7ο λεπτό ο Λέτσιακς πάτησε περιοχή και από πλάγια αριστερά δοκίμασε το σουτ, το οποίο δεν ανησύχησε τον Καϊκέ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε στο 12′ και από πλευράς Ερμή, με τον Φαμπιάνο να καθυστερεί να διώχνει και τελικά να κάνει το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Καραγκούνη που δοκίμασε το πλασέ, όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δέκα λεπτά μετά η Ομόνοια είχε προϋπόθεση ευκαιρίας, με τον Κούσουλο αρχικά να δοκιμάζει το σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και έπειτα τον Παπουλή να παίρνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα, ωστόσο πέρασε άουτ.

Στο 41ο λεπτό ο Ντούρις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ωραία σέντρα του Λούφτνερ, ωστόσο ο Σλοβάκος ήταν πιο μπροστά και το γκολ ακυρώθηκε σωστά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 45′, ο Παπουλής πήγε να κάνει τη γνωστή του κίνηση, όμως το πλασέ ήταν άστοχο και έφυγε ψηλά άουτ.

1

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο 51′ η πρώτη στιγμή του δευτέρου μέρους, με τον Λέτσιακς να κάνει ωραία σέντρα στην περιοχή για τον Ντούρις, ο οποίος επιχείρησε να απειλήσει με τακουνάκι, ήταν αδύναμο όμως και μάζεψε εύκολα ο Καϊκέ.

Ο Ερμής απείλησε στο 60ο λεπτό, με τον Μέιρα να αποφεύγει ωραία τον Λέτσιακς και να κάνει καλή σέντρα για τον Γαβριήλ, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι και η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 63′ η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία, με τον Παπουλή να δίνει ωραία δεξιά για τον Ασάντε, ο οποίος απέναντι στον Καϊκέ έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Οι «πράσινοι» δικαίως διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι στο 74ο λεπτό, όταν η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ντίαζ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην δείχνει κάτι.

Ένα λεπτό μετά ο Κακουλλής δοκίμασε το σουτ, έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 80ο λεπτό ο Γκόμεθ έπιασε ένα καλό μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ και στην εκτέλεση ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά από κοντινό σημείο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ στο 84′, με τον Κακουλλή από πλάγια θέση στα αριστερά της περιοχής δοκίμασε το πλασέ, με τον Καϊκέ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Ερμής «απάντησε» ένα λεπτό μετά, με τον Μέϊρα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και να αναγκάζει τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν εκ νέου για πέναλτι, με τον Κακουλλή να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να βρίσκει ξανά στο απλωμένο χέρι του Ντίας.

4

Ενδεκάδες
Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής, Τιάγκο (72′ Κακουλλής), Ασάντε (90′ Λοΐζου), Ντούρις.

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Καραγκούνης, Χολτ, Ντίας, Δημητρίου, Κυριακίδης, Παντελή (75′ Καϊσερλίδης), Γαβριήλ, Λέμος (62′ Βαλλιάνος), Μέιρα (86′ Ραφίνια), Κονέ (86′ Ρουσιάς).

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Απογοητευτικό αποτέλεσμα για εμάς. Ήμασταν καλύτεροι σαν ομάδα, είχαμε δύο πέναλτι και είναι παράξενο το γεγονός πως δεν έχουν δοθεί. Είχαμε ευκαιρίες, όμως όχι όσες θέλαμε. Θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι θα βελτιωθούμε ως ομάδα στη συνέχεια».

Για το γεγονός ότι επανειλημμένα η Ομόνοια δεν παίζει καλά και δεν παράγει ευκαιρίες: «Παίζαμε με την ενδεκάδα που θεωρούσαμε την καλύτερη για να κερδίσουμε. Μπορείς αν κάνεις 5 αλλαγές αλλά τις κάνεις εάν πιστεύεις ότι θα βελτιώσεις την εικόνα σου, εάν δεν το πιστεύεις δεν τις κάνεις. Στα τρία παιχνίδια τα τελευταία δεν ήμασταν καλοί. Γκολ μπορείς να πετύχεις με πολλούς τρόπους. Με οργανωμένη επίθεση, με φάουλ, με κόρνερ, με αντεπιθέσεις. Δεν κερδίσαμε αυτά τα παιχνίδια γιατί δεν ήμασταν αρκετά καλοί. Είχαμε την μπάλα, φτιάξαμε ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο αλλά την υπεροχή μας πρέπει να την μετουσιώνουμε σε περισσότερες ευκαιρίες και γκολ. Σε τέτοια παιχνίδια όταν προηγείσαι ο αντίπαλος ανοίγει και η δουλειά γίνεται πιο εύκολη».

Αν πιστεύει ότι η Ομόνοια μπορεί να ανατρέψει τη διαφορά και να κατακτήσει το πρωτάθλημα; «Πόσα παιχνίδια έχουν απομείνει μέχρι το τέλος; Πόσοι βαθμοί είναι στο τραπέζι; Έχουμε παίξει 11 παιχνίδια και υπάρχουν στο σύνολο 36. Είμαστε 9 βαθμούς πίσω, δεν ξέρω εάν δεν το πιστεύεται εσείς εγώ το πιστεύω. Αυτή η ομάδα είναι που παίζει στην Ευρώπη, η ίδια παίζει και στο πρωτάθλημα. Είμαστε η μόνη ομάδα στην Κύπρο που έπαιξε τόσα παιχνίδια. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Πέρσι ο στόχος μας ήταν να βγούμε στην Ευρώπη και καταλήξαμε πρώτοι. Το ίδιο θέλουμε να συμβεί και φέτος, όμως είναι νωρίς να πούμε ότι δεν θα συμβεί και φέτος. Τώρα, έχουμε ντέρμπι μπροστά μας και ίσως να είναι καλύτερα για εμάς».

Μαρίνος Σατσιάς (Ερμής): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έκαναν ένα καλό αγώνα, κλείσαμε τους χώρους. Αυτό έπρεπε ένα κάνουμε, να αμυνθούμε σωστά γιατί είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Κάναμε αυτό που έπρεπε, είχαμε και ευκαιρίες που αυτό μας κάνει περήφανους. Μπορούσαμε να κλέψουμε τη νίκη. Είμαστε ικανοποιημένοι. Αν μας ρωτούσατε ότι θα φέρναμε ισοπαλία, θα απορούσαμε. Θέλουμε να είμαστε πιο ψύχραιμοι για να τελειώνουμε τις φάσεις εύκολα. Είναι πολύτιμος βαθμός και συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στην Ομόνοια, έχουν ένα αξιόλογο σύνολο και ένα καλό προπονητή».

Στέλιος Δημητρίου (Ερμής): «Όποιος έρθει να παίξει στο ΓΣΠ κόντρα στην Ομόνοια πρέπει να παίζει πιο συντηρητικά, όμως εμείς μπορούσαμε και να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να μας πιέσουν αφού παίζουν στην έδρα τους. Πήραμε ένα βαθμό πολύ σημαντικό για τη συνέχεια. Σε όλους τους αγώνες δείχνουμε πάθος όμως ειδικά με την Ομόνοια πρέπει να δώσεις το κάτι έξτρα. Δείξαμε ότι έχουμε δύναμη και τσαμπουκά και αυτό μας το βγάζει και ο προπονητής. Είναι πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, είμαστε εδώ όχι μόνο για να σωθούμε αλλά και για το κάτι παραπάνω».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Δεν μπορέσαμε να βελτιώσουμε το δημιουργικό μας παιχνίδι, την εικόνα που παρουσιάσαμε στα προηγούμενα ματς. Εφόσον δεν το βελτιώσαμε, δεν σκοράραμε. Όσον αφορά στα τεχνικά ζητήματα, δεν θέλω να αναφερθώ. Υπάρχουν οι αρμόδιοι που θα τα αξιολογήσουν. Αυτό που μπορώ να σας πω, είναι πως δεν καταφέραμε να βελτιώσουμε το δημιουργικό μας παιχνίδι, δεν είχαμε αυτοματισμούς, συνδυασμούς που βγάλαμε σε πολλά παιχνίδια με τους ίδιους παίκτες. Η ευθύνη είναι δική μας για αυτό το αποτέλεσμα. Δεν θέλουμε να σχολιάζουμε την διαιτησία, αναφερθήκαμε ελάχιστα φέτος. Όμως θα συζητηθεί. Υπήρχαν δύο ξεκάθαρα πέναλτι που δεν δόθηκαν. Πέρα από την εμφάνιση μας, ούτε η διαιτησία ήταν στο επίπεδο που έπρεπε. Για να μην παρεξηγηθούμε βλέπουμε την ομάδα μας, σίγουρα κάτι που επαναλαμβάνεται είναι εκεί και ταλαιπωρεί την ομάδα, την κρατάει πίσω και αυξήθηκε η διαφορά. Έχουμε ακόμα ένα γύρο, πλέι οφ, υπάρχουν πολλά παιχνίδια. Μπορεί να καλυφθεί η διαφορά, όμως εμείς πρέπει να βελτιωθούμε επιθετικά. Δεν είναι κλισέ».

Για το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ: «Έχουμε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Δεν είναι προτεραιότητα όμως πρέπει να έχουμε αξιοπρεπή παρουσία. Δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι για το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Πρέπει να βελτιωθούμε ατομικά και ομαδικά».