Αθλητικά Νέα

Νέα Σαλαμίνα – Πάφος FC 0-2: Δείγμα ανωτερότητας και σταθερότητας στην κορυφή (vid)

Επίδειξη δύναμης έκανε η Πάφος FC απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα μέσα στο «Αμμόχωστος», επιβεβαιώνοντας εκ νέου τις μεγάλες φετινές δυνατότητές της. Η παφιακή ομάδα παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και φτιάχνοντας σωρεία ευκαιριών, έφυγε με το «διπλό» με γκολ των Τάνκοβιτς (58’) και Ζάιρο (81’) σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Πάφος FC με την χθεσινή νίκη της έφθασε τους 29 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τον ΑΠΟΕΛ. Ήταν η ένατη φετινή νίκη της ομάδας του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, που με τα δύο σημερινά γκολ έφθασε τα 28 και διατηρεί την πρώτη επιθετική γραμμή του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον επιθετικό ρυθμό της αντιπάλου της. Το πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας το μηδέν παθητικό, όμως στην επανάληψη δέχθηκε δύο γκολ και μαζί την πρώτη ήττα της στο «Αμμόχωστος».

Οι ερυθρόλευκοι, που έχουν ως ελαφρυντικό σημαντικές απουσίες, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων. Έμειναν στους 19 βαθμούς και μετά τα αποτελέσματα του Σαββάτου, τον βαθμό που πήραν ΑΕΚ και Απόλλων, υποχώρησε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Χριστοδούλου: «Δεν έχω παράπονο, παλέψαμε»

Η Πάφος FC έδειξε από το ξεκίνημα την αποφασιστικότητά της να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας. Επέβαλε ρυθμό και έφτιαξε φάσεις για γκολ, όμως της έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και προσπάθεια. Είχε οκτώ τελικές προσπάθειες, με τις τέσσερις στο στόχο. Η γηπεδούχος ομάδα υστέρησε δημιουργικά. Δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να φθάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή (μηδέν τελικές), ενώ ανασταλτικά παρουσίασε αδυναμίες και δέχθηκε πίεση από την αντίπαλό της.

Στην επανάληψη, η φιλοξενούμενη ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ήταν φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να ανοίξει το σκορ. Το έκανε με τον Τάνκοβιτς (58’), ενώ πέντε λεπτά αργότερα (62’) ο Βαλακάρι σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από παρέμβαση του VAR, με τον σκόρερ να ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Φινλανδός στο 60’ είχε σουτ στο δοκάρι.

Ένταση και παρέμβαση της Αστυνομίας στο «Αμμόχωστος»

Η Νέα Σαλαμίνα, στην πρώτη τελική προσπάθεια (από τις τρεις στο τέλος) στο 71’(!) σκόραρε με τον Καρλίτος. Γκολ, όμως, που δεν μέτρησε όπως και του Βαλακάρι, με παρέμβαση του VAR. Στην αρχή της φάση, ο Ντορεγκαράι ήταν εκτεθειμένος.

Τελικά το δεύτερο γκολ για την Πάφος FC ήλθε από τον πρώτη της σκόρερ, τον Ζάιρο στο 81’, που έφθασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Όσο κι αν προσπάθησαν οι ερυθρόλευκοι να αντιδράσουν στη συνέχεια, το 2-0 για την Πάφος FC έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Τσέλεα, Κόνατε (74′ Οφόρι), Κατσιάρης (64′ Μιγκελίτο), Καρλίτος, Φερνάντες (64′ Κονέ), Νάρσινγκ (82′ Κορομά), Ντουρμισάι (82′ Παπαγεωργίου), Ντορεγκαράι.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ (69′ Ταβάρες), Ναμ, Ντράγκομιρ (79′ Αμπντουσαλάμοφ), Πέπε (27′ Πελάτζιο), Βαλακάρι (79′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς (79′ Μπρούνο), Ζάιρο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

8′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Μετά από όμορφη συνεργασία, ο Τάνκοβιτς βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε. Ο Κίσσας απομάκρυνε.

10′ Ο Ζάιρο, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Τσέλεα, βρέθηκε απέναντι στον Κίσσα και έκανε το σουτ, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απομάκρυνε σε κόρνερ.

18′ Σουτ του Πέπε από το ύψος της περιοχής πάνω από την εστία του Κίσσα.

27′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Πελάτζιο στη θέση του Πέπε που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

29′ Ο Ζάιρο από πλάγια θέση έκανε το σουτ, ο Κίσσας και πάλι σε ετοιμότητα απομάκρυνε με τα πόδια.

45′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ικόκο έδωσε έτοιμο γκολ στον Τάνκοβιτς, που από κοντά και προ κενής εστίας σούταρε ψηλά έξω.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Ο Τάνκοβιτς από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ ψηλά έξω.

58′ ΓΚΟΛ 0-1 Κάθετη μεταβίβαση του Βαλακάρι στον Τάνκοβιτς, που μόνος απέναντι στον Κίσσα με δυνατό πλασέ άνοιξε το σκορ.

60′ Δυνατό σουτ του Βαλακάρι στο οριζόντιο δοκάρι.

62′ Ο Βαλακάρι μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με πλασέ, αφού η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Κονατέ, νίκησε τον Κίσσα. Ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

64′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι Μιγκελίτο και Κονέ στη θέση των Κατσιάρη και Φερνάντες αντιστοίχως.

69′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Αποχώρησε ο Μπόσκαϊ και πέρασε στον αγώνα ο Ταβάρες.

71′ Ο Ντορεγκαράι σε δύο περιπτώσες δεν μποόρεσε να νικήσει τον Ίβουσιτς, όμως ο επερχόμενος Καρλίτος με τρίτο σουτ ισοφάρισε για τη Νέα Σαλαμίνα. Γκολ που τελικά δεν μέτρησε μετά από παρένβαση και πάλι του VAR, αφού στην αρχή της φάσης ο Ντορεγκαράι ήταν σε θέση οφσάιντ.

74′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Οφόρι στη θέση του Κονατέ.

79′ Τριπλή αλλαγή. Οι Αμπντουσαλάμοφ, Τουμάσι και Μπρούνο αντί των Ντράγκομιρ, Βαλακάρι και Τάνκοβιτς αντιστοίχως.

81′ ΓΚΟΛ 0-2 Λάθος του Τσέλεα, ο Ζάιρο έφυγε μόνος απέναντι στον Κίσσα τον οποίο πέρασε και πλάσαρε διπλασιάζοντας τα γκολ της Πάφος FC. Δέκατο γκολ για τον Βραζιλιάνο επιθετικό.

87′ Ο Ίβουσιτς σταμάτησε την προσπάθεια του Κορομά, που από κοντά θέλησε να χριστεί σκόρερ.

90’+3 Φάουλ του Ταβάρες πάνω από την εστία.