Nέα Σαλαμίνα – Οθέλλος 3-2: Ο Φράγκος επέστρεψε με… θόρυβο (vid)

Με πρόσωπο του αγώνα τον Ανδρέα Φράγκο η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος», σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, για την 18η αγωνιστική, με πέντε τέρματα, εναλλαγές συναισθημάτων και μπόλικο σασπένς.

Χριστοδούλου: «Να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο»

O Kύπριος μέσος αποδείχθηκε… ολόχρυση αλλαγή για τον Χριστόδουλου Χριστοδούλου. Πέρασε στο γήπεδο στο 61′ στη θέση του Καρλίτος και μ,ε δύο γκολ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην όγδοη επιτυχία των ερυθρόλευκων στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 76′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-1 για την ομάδα της Αμμοχώστου, ενώ στο 84′ πέτυχε το νικητήριο γκολ με ψύχραιμο πλασέ, αμαρκάριστος στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, μετά την πάσα του Κονέ.

Δύο λεπτά προηγουμένως ο Μίχαλ Ντούρις είχε ισοφαρίσεις σε 2-2 για τον Οθέλλο, με κοντινό πλασέ μετά την πάσα του Πιχ, σε ένα εφτάλεπτο «φωτιά». Το σκορ είχε ανοίξει για τη Νέα Σαλαμίνα ο Μιγκελίτο στο 24’ με ωραίο πλασέ, αφού προηγήθηκε ωραία ενέργεια του Φερνάντες, ο οποίος κουβάλησε τη μπάλα στο μισό γήπεδο. Ο Ουεσλάτι με σέντρα – σουτ στο 63’ ισοφάρισε προσωρινά για τον Οθέλλο.

Στην 8η θέση με 28 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα, πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη και πρώτη εντός έδρας μετά τις 11 Νοεμβρίου 2023 και τρεις σερί αποτυχίες. Υποχώρησε στην 11η θέση ο Οθέλλος με 13 βαθμούς.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλους Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Λέουκο (46′ Κονατέ), Μιγκελίτο (68′ Γιάνγκα), Καρλίτος (61΄Φράγκος), Μπεχαράνο, Παπαγεωργίου 83′ Κορομά), Φερνάντες (61′ Κονέ), Ντουρμισάι.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάζνι): Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Κόπας, Ανάνγκ (44′ Xριστοδούλου), Κ. Κυριάκου (65′ Ποπέσκου), Ναρντίνι, Ράμος, Κόπας, Πιχ, Ουεσλάτι (86′ Σλούτο), Ντούρις.

Έναρξη αγώνα.

10′ Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τη Νέα Σαλαμόνα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Οθέλλο σε θέση άμυνας.

15′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Μιγκελίτο πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα του Λόπας που έκανε λάθος υπολογισμό, σούταρε αμέσως, αλλά δεν βρήκε στόχο.

16′ Απαντά στις ευκαιρίες ο Οθέλλος, σουτ εκτός περιοχής του Ουεσλάτι, απέκρουσε ο Μελίσσας.

17′ Διακοπή στο ματς, καθώς ο διαιτητής ζήτησε να κατέβουν οι σημαίες των οργανωμένων οπαδών της Νέας Σαλαμίνας γιατί εμποδίζουν την ομαλή λειτουργία των κάμερων στο VAR.

24′ Επαναρχίζει ο αγώνας.

24′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, 1-0 με τον Μιγκελίτο! Ο Φερνάντες διένυσε το μισό γήπεδο με τη μπάλα στα πόδια, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μιγκελίτο, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

33′ Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα, φάση διαρκείας στην περιοχή του Οθέλλου μετά από κόρνερ, ο Μπεχαράνο έκανε γυριστό σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγιώτου.

43′ Σουτ του Μιγκελίτο από το σημείο του πέναλτι η μπάλα κτύπησε στο σώμα του Κόπας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Απειλεί ο Οθέλλος με τον Ντούρις να κάνει κεφαλιά μετά τη σέντρα του Σταμούλλη, αλλά δεν βρήκε στόχο.

62′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Κονέ μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Οθέλλου, πάσαρε στον Φράγκο που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

63′ ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, 1-1 με τον Ουσλέτι! Η ομάδα της Αθηαίνου κέρδισε κόρνερ, εκτελέστηκε με πάσα και ο Ουεσλάτι με σέντρα σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

67′ Σουτ του Κονέ από πλάγια θέση, ψηλά η μπάλα.

72′ Αγγίζει το δεύτερο γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Κονέ, κεφαλιά του Ντουρμισάι η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

76′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανδρέα Φράγκο. Επιστροφή με γκολ από τον Κύπριο μέσο.

82′ ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, 2-2 με τον Ντούρις! Ασίστ του Πιχ, πλασέ του Σλοβάκου και νέα ισοπαλία στο παιχνίδι! Οι νέοι έκαναν τη δουλειά για την ομάδα της Αθηαίνου.

84′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, 3-2 με τον Φράγκο. Ο Κονέ πάσαρε στον Κύπριο μέσο, ο οποίος ήταν μόνος αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής του Οθέλλου και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.