Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια 0-2: Τρίτωσε το καλό κι έκανε άλμα στη 2η θέση! (vid)

Πήρε φόρα η Ομόνοια και δεν άφησε ανεκμετάλλευτες τις απώλειες βαθμών που είχαν Άρης και Πάφος FC. Οι πράσινοι με γκολ των Γουίλι Σεμέδο (48’) και Ιωάννη Κούσουλου (68’) επικράτησαν 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» και με την τρίτη συνεχόμενη τους νίκη έκαναν άλμα δύο θέσεων. Έφθασαν τους 29 βαθμούς και ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία του 3ου Άρη και της 4ης Πάφος FC.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της και έφθασε δίκαια στην όγδοη νίκη της στη σεζόν και τέταρτη εκτός έδρας. Οι ερυθρόλευκοι υστέρησαν σε απόδοση, απείλησαν ουσιαστικά τον Φράνσις Ουζόχο μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όμως ο Νιγηριανός τερματοφύλακας ήταν σε πολύ καλή βραδιά και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους.

Στην 8η θέση με 19 βαθμούς έμεινε η Νέα Σαλαμίνα, η οποία με τη δεύτερη εντός έδρας ήττα στη σεζόν και το τρίτο διαδοχικό ανεπιτυχή αποτέλεσμα έμεινε στο -4 από την πρώτη εξάδα. Η Ομόνοια με σοβαρότητα και πειθαρχία πέτυχε τρίτη σερί νίκη για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2023, γεγονός που την οδήγησε στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ που δεν μέτρησε. Αρχικά η Ομόνοια σκόραρε με τον Αλιούμ στο 32′, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Σεμέδο στην αρχή της φάσης. σΤΟ 45’+1 ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά σκόραρε, ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή δεν έδειξε σέντρα αφού δεν ήταν σίγουρος πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος, όμως στον έλεγχο από το VAR φάνηκε πως ο Αργεντινός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Κονατέ, Τσέλεα, Ντιακιτέ, Λέουκο, Κονέ (55′ Φερνάντες), Νάρσινγκ (82′ Koρομά), Κατσιαρής (75′ Παπαγεωργίου), Καρλίτος (55′ Μιγκέλίτο), Ντορεγκαράι, Ντουρμισάι (75′ Κουσμάνοβιτς).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Ουζόχο, Μάθιους (46′ Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (84′ Φράνσον), Κούσουλος, Σεμέδο, Λοΐζου (75′ Σίμιτς), Μπέζους (75′ Χαραλάμπους), Αλιούμ (61′ Κακουλλής).

Έναρξη αγώνα.

4′ Πρόβλημα τραυματισμού για τον Ρομάν Μπέζους, δείχνει να πατάει καλά και να συνεχίζει στο παιχνίδι, παρά την ανησυχία στον πάγκο της Ομόνοιας.

10’΄Σουτ του Σεμέδο η μπάλα έξω, πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι.

17′ Σουτ του Σιπριάνο εκτός περιοχής η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα.

27′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Μπέζους να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι αμαρκάριστος μετά την πάσα του Μάθιους.

30′ Nέα ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Σεμέδο έκανε το ένα – δύο με τον Αλιούμ, σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο.

32′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Αλιούμ! Ο Καμερουνέζος με κεφαλιά στη σέντρα του Κούσουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

33′ Γίνεται έλεγχος VAR για την πιθανότητα οφσάιντ στον εμέδο στην αρχή της φάσης.

34′ Ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ! Παραμένει το 0-0.

38′ Ο Κίσσας με διπλή προσπάθεια αποκρούει το σουτ του Αλιούμ.

45′ Σουτ του Κονέ εκτός περιοχής κανένα πρόβλημα για τον Ουζόχο.

45′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45’+1 ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ντορεγκαράι, ακυρώνεται και αυτό για οφσάιντ! Η μπάλα πέρασε την γραμμή τέρματος, αν και δεν το αντιλήφθηκε ο Θεουλή, αλλά μέσω VAR ακυρώνεται.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σεμέδο! Ωραία ομαδική προσπάθεια των πρασίνων, κάθετη πάσα του Λοΐζου και άψογο πλασέ του Σεμέδο για το 1-0.

58′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Φερνάντες, εξίσου εντυπωσιακή απόκρουση του Ουζόχο σε κόρνερ.

62′ Έξοδος του Κίσσα εκτός περιοχής έδιωξε τη μπάλα με ρίσκο υψώνοντας το πόδι και παραλίγο να κτυπήσει τον Κακουλλή.

64′ Καλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίσει, πάσα του Νάρσινγκ στον Λέουκο, αυτός από πολύ πλάγια θέση δεν μπόρεσε να δώσει στη μπάλα τροχιά προς την εστία.

65′ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Ουζόχο και σήμανε συναγερμός στον πάγκο της Ομόνοιας. Φαμπιάνο και Κυριακίδης είναι εκτός αποστολής, στον πάγκο ο Κελεπέσιης. Συνεχίζει, όμως, ο Ουζόχο.

67′ Σουτ του Κακουλλή, ο Κίσσας με δυσκολία σε κόρνερ.

68′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 2-0 με τον Κούσουλο! Ο Μπέζους πήρε την κεφαλιά προ του Κίσσα και ο Κούσουλος ευστόχησε σε άδειο τέρμα. Δεν πανηγύρισε το τέρμα ο αρχηγός της Ομόνοιας, καθώς σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του.

80′ Πολύ μακρινό σουτ του Τσελέα, ο Ουζόχο ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

85′ Ο Σεμέδο βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά ο Κίσσας είπε “όχι”.

90′ Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+3 Σπουδαία απόκρουση από τον Ουζόχο σε εξ επαφής σουτ του Φερνάντες.

90’+5 Νέα εντυπωσιακή απόκρουση του Ουζόχο σε κεφαλιά του Κουσμάνοβιτς.

90’+6 Ξανά ο Ουζόχο ανάβει κόκκινο σε σουτ του Κορομά.