Νέα Σαλαμίνα – Άρης 0-3: Πάτησε γκάζι στην επανάληψη και μείωσε στο -2 από την κορυφή! (vid)

Ο Άρης δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε γκάζι όμως στην επανάληψη! Με δύο γκολ σε πέντε λεπτά (56’-60’) «καθάρισε» τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ στο 85’ ο Μπράουν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο «Αμμόχωστος».

Με σκόρερ τους Μοντνόρ, Σάβο και Μπράουν, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επιβεβαίωσε πως είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος, πανηγυρίζοντας έκτη διαδοχική νίκη. Ανέβηκε έτσι, στους 50 βαθμούς, μειώνοντας στο -2 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και ανοίγοντας τη διαφορά από την τρίτη ΑΕΚ στους τέσσερις βαθμούς.

Χριστοδούλου: «Δεν μας ήθελε η μπάλα»

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι που πατούσαν καλύτερα στο πρώτο 45λεπτο και είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, γνώρισαν τρίτη διαδοχική ήττα. Με 31 βαθμούς παρέμειναν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Για την 24η αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την Καρμιώτισσα (Σάββατο, 10/2), ενώ η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται από τη Δόξα (Κυριακή, 11/2).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς (7′ Βίκτωρος), Ντιακιτέ, Λεούκο, Μπεχαράνο (79′ Μιγκελίτο), Καρλίτος (71′ Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (71′ Κουσμάνοβιτς), Ναρσίνγκ, Ντουρμισάι, Γιάνγκα (71′ Κορομά).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Ζάντρο, Σανέ (61′ Μπρόρσον), Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Στρούσκι (71′ Μπράουν), Σόκε, Μόντνορ, Σεμέδο (46′ Γιαγκό), Σάβο (71′ Νίκολιτς), Μπένγκτσον (79′ Δημητρίου), Γκομίς.

Σκόρερ: – / Μοντνόρ 56′, Σάβο 60′, Μπράουν 85′

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης.

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας.

VAR: Μαλέιρο Έλντερ (Πορτογαλία).

AVAR: Κώστα Ροβέρτος.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, είναι για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από σέντρα του Νάρσινγκ, ο Γιάνγκα προσπάθησε να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά. Του είπε «όχι» ο Ζάντρο.

27′ Ατομική ενέργεια του Λέουκο που σούταρε από το ύψος της περιοχής, το σουτ του κόντραρε στον Ντουρμισάι και κατέληξε στα χέρια του Ζάντρο.

31′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ζάντρο έδιωξε με δυσκολία την κοντινή κεφαλιά του Ντουρμισάι.

– Δεν πατάει καλά στα πρώτα 30 λεπτά ο Άρης, είναι καλύτερη και πιο επιθετική η Νέα Σαλαμίνα.

36′ Ο Στρούσκι πάσαρε στον κενό χώρο στον Μπένγκτσον, ο Ντιακιτέ βγήκε και έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR για πιθανή παράβαση του αμυντικού των ερυθρολεύκων.

– Ανέβηκε μέτρα στα τελευταία λεπτά ο Άρης.

45’+3 Ο Γκομίς μπήκε στην περιοχή και γύρισε, ο Στρούσκι βρέθηκε σε θέση βολής, όμως αδράνησε. Απομάκρυνε η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, χτύπησε ξανά στον Στρούσκι η μπάλα και έφυγε άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Γιαγκό στη θέση του Σεμέδο.

56′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Μοντνόρ, με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής.

60′ ΓΚΟΛ 0-2 Διπλιασάζει τα γκολ του ο Άρης με τον Σάβο.

85′ ΓΚΟΛ 0-3 Και τρίτο γκολ για τον Άρη, με τον Μπράουν. Μετά από πάσα του Μουσούντα που έκλεψε, ο Άγγλος μέσος πλάσαρε εύστοχα.