Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ: Η κρότιδα έφερε οριστική διακοπή, η… μπάλα στον Αθλητικό Δικαστή

Στις δικαστικές αίθουσες θα κριθεί το μέλλον του αγώνα ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και τον ΑΠΟΕΛ για τους «16» του Κυπέλλου Coca – Cola. Η αναμέτρηση διακόπηκε μετά από ρίψη κροτίδας κοντά στους ποδοσφαιριστές που έκαναν ζέσταμα και προκάλεσε τον τραυματισμό του Γιώργου Παπαγεωργίου της Νέας Σαλαμίνας.

Ο διαιτητής Μενέλαος Αντωνίου έφυγε αμέσως για τα αποδυτήρια και ζήτησε την γνωμάτευση από τη γιατρό του αγώνα, για το κατά πόσο είναι σε θέση ο ποδοσφαιριστής των ερυθρόλευκων να αγωνιστεί.

Μετά από μισή ώρα ο διαιτητής κάλεσε τους αρχηγούς των δύο ομάδων και τους ενημέρωσε για την απόφασή του να διακόψει οριστικά τον αγώνα. Η ιατρός του αγώνα ενημέρωσε πως δεν μπορεί να αποφασίσει χωρίς περαιτέρω εξετάσεις για το κατά πόσο μπορει να συνεχίσει ο ποδοσφαιριστής και ο διαιτητής αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα. Πλέον η μπάλα πάει στον Αθλητικό Δικαστή της ΚΟΠ.

Ο Παπαγεωργίου είχε τις αισθήσεις του, περπατούσε υποβασταζόμενος από ανθρώπους της Νέας Σαλαμίνας και οδηγήθηκε σε ιδιωτική κλινική για εξετάσεις, αφού έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα ακοής.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Mελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Νάρσιγκ, Φερνάντες (26′ Κονέ), Φράγκος (46′ Μπεχαράνο), Καρλίτος, Ντουρμισάι, Γιάνγκα.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σατσιά, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Άναψαν δεκάδες βεγγαλικά και καπνογόνα οι φίλοι της Νέας Σαλαμίνας και καθυστερεί η έναρξη του αγώνα.

Έναρξη αγώνα.

4΄Σέντρα του Εντονγκαλά από δεξιά ο Μελίσσας έκανε έξοδο και απέκρουσε τη μπάλα.

5′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και τριπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Αρχικά ο Μελίσσας απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Κβιλιτάια, στη συνέχεια ο Μαρκίνιος για λίγο δεν μπόρεσε να μπει στην τροχιά της μπάλας στη σέντρα του Εντονγκαλά, ενώ η φάση ολοκληρώθηκε με κεφαλιά του Βραζιλιάνου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8′ Πρώτη τελική για τη Νέα Σαλαμίνα, σέντρα του Φερνάντες, κεφαλιά του Γιάνγκα έξω η μπάλα.

11′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Εντονγκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια ο Μελίσσας απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

19′ Φάουλ του Φερνάντες από πλάγια θέση ο Μπέλετς με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα.

21′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Γύρισμα του Εντονγκαλά στον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Μελίσσας έκανε τρομερή απόκρουση σε κόρνερ.

22′ Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μελίσσας άναψε και πάλι “κόκκινο” σε σουτ του Ντβάλι εντός περιοχής.

22′ Άλλη μία φοβερή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, γύρισμα του Τσεπάκ από δεξιά ο Σατσιάς πλάσαρε η μπάλα κτύπησε στο πίσω μέρος του ποδιού του Ντιακιτέ και έφυγε κόρνερ!

29′ Ο Μελίσσας έκανε βουτιά και απέκρουσε τη μπάλα μέσα από τα πόδια του Κβιλιτάια.

36′ Σπουδαία ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, πλασέ του Κβιλιτάια ο Φράγκος στη γραμμή τέρματος απομάκρυνε τη μπάλα.

37′ Κόκκινη κάρτα στον Τσεπάκ.Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο δεξιός μπακ του ΑΠΟΕΛ. Έβαλε το χέρι στο πρόσωπο του Κονέ σε διεκίκηση της μπάλας και ο Μενέλαος Αντωνίου έκρινε ότι η κίνηση αυτή ήταν αρκετή για να στείλει τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ στα αποδυτήρια. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γαλαζοκιτρίνων.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο είχε 10 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων 6 στον στόχο με τον Μελίσσα να πραγματοποιεί 3-4 σπουδαίες αποκρούσεις. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε προβάδισμα και στο 37′ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τσεπάκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απόφαση που έφερε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Διακοπή στο παιχνίδι. Έπεσε κροτίδα προς το μέρος των ποδοσφαιριστών που κάνουν ζέσταμα και έμεινε στο έδαφος ο Γιώργος Παπαγεωργίου. Πήγε στα αποδυτήρια ο διαιτητής και έγινε ανακοίνωση από τα μεγάφωνα ότι στην επόμενη ρίψη αντικειμένου θα διακοπεί το παιχνίδι. Σηκώθηκε ο Παπαγεωργίου, δείχνει ότι έχει πρόβλημα με την ακοή του.

60′ Ο διαιτητής αναμένει τη γνωμάτευση των γιατρών για να αποφασίσει τι θα κάνει.

Δείτε εδώ το βίντεο με τον τραυματισμό του Παπαγεωργίου

– Στα αποδυτήρια και οι δύο πρόεδροι των ομάδων εν αναμονή της απόφαση του διαιτητή.

– O διαιτητής καλεί τους αρχηγούς των δύο ομάδων στα αποδυτήρια για να τους ενημερώσει την απόφασή του.

Οριστική απόφαση για διακοπή του αγώνα μετά από μισή ώρα! Η ιατρός του αγώνα ενημέρωσε πως δεν μπορεί να αποφασίσει χωρίς περαιτέρω εξετάσεις για το κατά πόσο μπορει να συνεχίσει ο ποδοσφαιριστής και ο διαιτητής αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα. Πλέον η μπάλα πάει στον Αθλητικό Δικαστή της ΚΟΠ.