Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωση 0-3: Το κυανόλευκο τρένο σφύριξε (και) στο «Αμμόχωστος» (vid)

Σαν σίφουνας πέρασε (και) από το «Αμμόχωστος» η Ανόρθωση. Η «Κυρία» επικράτησε με το εμφαντικό 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ντέρμπι της Αμμοχώστου, εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Ομόνοιας στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το κυανόλευκο τρένο σφύριξε τρεις φορές στην έδρα της συμπολίτισσας και συνέχισε τις εξαιρετικές επιδόσεις μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Εφτά νίκες και μία ήττα (από την Πάφος FC) είναι ο απολογισμός για το συγκρότημα του Νταβίδ Γκαγιέγο σε εκτός έδρας παιχνίδια, με συντελεστή τερμάτων 15 γκολ υπέρ και μόλις τρία κατά!

Γκαγιέγο: «Τους βγάζω το καπέλο – Τώρα θα μιλήσουμε για μετεγγραφές, θα δούμε την αγορά»

Ο Καστέλ με εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια ξεκλείδωσε από νωρίς την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, βάζοντας την Ανόρθωση σε θέση οδηγού από το 3’. Ο Ισπανός φορ πήρε μπάλα στην περιοχή, την πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπεχαράνο και τελείωσε ιδανικά τη φάση, πετυχαίνοντας το έβδομο φετινό γκολ του.

Η Νέα Σαλαμίνα άγγιξε την ισοφάριση στο 47’, όμως μετά την παράλληλη σέντρα του Καρλίτος, η μπάλα πέρασε για εκατοστά μπροστά από τους Ντουρμισάι και Μπεχαράνο, ενώ ο Κορομά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκασαμά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην «Κυρία». Υποδέχθηκε τη μπάλα μετά την κεφαλιά του Χρυσοστόμου, με ωραίες κινήσεις απελευθερώθηκε και πλάσαρε στα δίχτυα.

Η Ανόρθωση έπιασε άριστα στον τομέα της αποτελεσματικότητας, με τρίτο γκολ στην τέταρτη τελική της προσπάθεια εντός στόχου. Δράστης αυτη τη φορά, ο Έλντερ Φερέιρα. Ο Πορτογάλος με δυνατό σουτ στο 81′ μετά από γύρισμα του Καστέλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στους κυανόλευκους.

Από τη 2η θέση με 34 βαθμούς και το -4 από την κορυφή αποχαιρετά το 2023 η Ανόρθωση, ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποχώρησε στην 8η θέση με 22 βαθμούς.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Σεργίου, Τσελέα, Ντάτκοβιτς, Κονατέ, Μιγκελίτο (46′ Κορομά), Μπεχαράνο (76′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Νάρσινγκ (17′ Παπαγεωργίου, 69′ Κονέ), Φερνάντεθ (76′ Κουσμάνοβιτς), Ντούρμισαϊ.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκιαγέγο): Μιχαήλ, Αντωνίου (71′ Ουαγκέ), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Τιουνέ, Χρυσοστόμου, Φερέιρα (84′ Παρούτης), Τσίκο (71′ Γουαρίς), Καστέλ, Γκασαμά (84′ Τζουλίου).

Σκόρερ: – / Καστέλ 3′, Γκασαμά 53′, Φερέιρα 81′

Κίτρινες: Kαρλίτος, Ντούρμισαϊ, Κορομά, Σεργίου / Αντωνίου, Tσίκο, Kαστέλ, Γουαρίς

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος-Επιστροφή».

Διαιτητής: Πούτρος Σάντι Ντία Τζιρτζίς (Δανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ ΓΚΟΛ 0-1 ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με τον Σέρχιο Καστέλ. Ο Ισπανός φορ πήρε μπάλα στην περιοχή, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπεχαράνο και τελείωσε ιδανικά τη φάση. Φοβερό γκολ από τον πρώτο σκόρερ της «Κυρίας», που έφτασε τα εφτά γκολ.

23′ Ο Φερνάντες έκανε εξόρμηση από αριστερά, ο Αντωνίου τον ανέτρεψε εκτός περιοχής και δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

26′ Εκτέλεση φάουλ του Κορέια, η μπάλα έξω.

27′ Οργανωμένη προσπάθεια της Ανόρθωσης, σουτ του Φερέιρα η μπάλα έξω.

36′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, πλασέ του Μπεχαράνο η μπάλα έξω.

40′ Σουτ του Καστέλ, η μπάλα έξω.

43′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, παράλληλη πάσα του Τσίκο, ο Γκασαμά από κοντά δεν βρήκε στόχο.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Η πιο καλή ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας! Παράλληλη σέντρα του Καρλίτος, η μπάλα πέρασε για εκατοστά μπροστά από τους Ντουρμισάι και Μπεχαράνο, ενώ ο Κορομά αστόχησε.

50′ Ο Γκασαμά έκανε κακό κοντρόλ με αποτέλεσμα να μην κάνει πλασέ όπως θα ήθελε και τον Κίσσα να αποκρούει.

53′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 2-0 με τον Γκασαμά! Κεφαλιά του Χρυσοστόμου, ο Σενεγαλέζος επιθετικός με ωραίες κινήσεις απελευθερώθηκε, πλάσαρε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

71′ Ο Νταβίδ Γκαγιέγο αποσύρει τους δύο παίκτες του που ήταν χρεωμένοι με κίτρινη, τους Τσίκο και Αντωνίου. Στο γήπεδο οι Ουαγκέ και Γουαρίς.

78′ Η Ανόρθωση διατηρεί με άνεση το υπέρ της προβάδισμα και βαδίζει προς την έβδομη εκτός έδρας νίκη της που θα την οδηγήσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

81′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, 3-0 με τον Φερέιρα. Γύρισμα του Καστέλ προς τα πίσω ο Φερέιρα σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.