Breaking News

Νέα Σαλαμίνα – Ακρίτας 2-1: Θρίλερ με ίδιο σενάριο και ερυθρόλευκο τέλος! (vid)

Ονειρική αρχή στο πρωτάθλημα για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι ερυθρόλευκοι μετά τη νίκη επί της Καρμιώτισσας στην πρεμιέρα κέρδισαν τον Ακρίτας Χλώρακας στο «Αμμόχωστος» για τη δεύτερη αγωνιστική και έγιναν η τρίτη ομάδα με το απόλυτο των έξι βαθμών, μετά τον Άρη και τον Απόλλωνα.

Το σενάριο ήταν ίδιο με αυτό της πρεμιέρας: η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη προηγήθηκε 1-0, ισοφαρίστηκε και με γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης. O Μιγκελίτο στο 26′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και με το δεύτερο τέρμα του Πορτογάλου μέσου στο πρωτάθλημα πήρε κεφάλι στο ματς.

Η είσοδος των Ραμίρες και Βαράντα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μεταμόρφωσε τον Ακρίτα, με την ομάδα της Χλώρακας να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει με θέρμη την ισοφάριση. Άμπραχαμ στο 47′, Ραμίρες στο 52′ και Αραούχο στο 58′ είτε αστόχησαν είτε νικήθηκαν από τον Μελισσά. Στο 84′ ο Βαράντα μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της παφιακής ομάδας, με γκολ στο ντεμπούτο του. Ο Φουριέλ βρήκε στην περιοχή τον Ραμίρες, αυτός έστρωσε με τη μία στο Βραζιλιάνο, ο οποίος με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε τη Νέα Σαλαμίνα. Όπως και στην πρεμιέρα οι ερυθρόλευκοι βρήκαν αντίδραση και με κεφαλιά του Ντιακιτέ στο 89′ πέτυχε μια σπουδαία νίκη.

Πουρσαϊτίδης: «Ήταν συγκλονιστικοί – Αφιερωμένη στον Αλέξη»

Αναλυτικά οι δηλώσεις

«Πρώτα απ’ όλα να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη σημερινή του παρουσία. Πραγματικά ήταν συγκλονιστικός και έχει μεγάλο μερίδιο σε αυτή την εμφάνιση. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που αρχίσαμε με νίκες κι ο τρόπος που ήρθε. Είχαμε το κοντρόλ του παιχνιδιού, δώσαμε στον αντίπαλο χώρο και προσπαθήσαμε να παίξουμε στην αντεπίθεση. Χωρίς να κάνει φάσεις ο αντίπαλος δεχθήκαμε την ισοφάριση. Βρήκαμε όμως τα ψυχικά αποθέματα και πήραμε τη νίκη. Θα θέλαμε να αφιερώσουμε αυτή τη νίκη στον Αλέξη Περικλεούς που πριν δυο μέρες έχασε τη μητέρα του. Ένας καταπληκτικός γυμναστής και άνθρωπος».

Για την αντίδραση της Σαλαμίνας: «Ξέραμε ότι είναι πολύ σημαντικό να αρχίσουμε με δύο νίκες. Όταν δεχθήκαμε το γκολ, είδαμε ότι δεν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό το σκορ, αντιδράσαμε και σκοράραμε».

Για το μπάτζετ του Ακρίτα: «Για τα το ότι δεν είμαστε πλούσιοι το ξέραμε, το τι μπάτζετ έχει ο Ακρίτας δεν ξέρω, αλλά όταν κερδίζεις είναι μεγάλη χαρά και περηφάνια».

Για τον κόσμο: «Ο κόσμος είναι αυτός που σπρώχνει τους ποδοσφαιριστές για να κάνουν αυτή την πορεία».

Για το ματς με την ΑΕΚ: «Πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέρουμε ποια είναι η ΑΕΚ, θα προετοιμαστούμε για να πάμε στην Αρένα».

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Καλογήρου, Ντιακιτέ, Οφόρι, Μιγκελίτο (78′ Κλίμοβιτς), Μάντζεκ, Φράγκος (59′ Καρλίτος), Τιάγκο (78′ Ριμπέιρο), Σταλόνε (59′ Κουμούρης), Τολεμές (66′ Ντόρεγκρεϊ).

Ακρίτας (Νταβίδ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Σαραβάνια, Μπεράρντι, Καραγιάννης (80′ Φουριέλ), Εράσο (28′ Αραούχο), Άμπραχαμ, Κονέ (66′ Καρπίνα), Αμπντουραχίμι, Δημοσθένους (46′ Ραμίρες), Αμπντουσαλάμοφ (46′ Βαράντα).

Σκόρερ: Μιγκελίτο 26′, Ντιακιτέ 89′ / Βαράντα 84′

Κίτρινες: Σεργίου / Εράσο, Κονέ, Αραούχο.

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης.

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Κώστα Ροβέρτος.

AVAR: Καλογήρου Μάριος.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη αγώνα.

5′ Χωρίς κάποια ευκαιρία μέχρι στιγμής στο ματς.

10′ O Aκρίτας έχει την κατοχή της μπάλας και ψάχνει διαδρόμους προς την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Σε θέση άμυνας οι ερυθρόλευκοι προσπαθούν να γίνου απειλητικοί στην κόντρα.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπντουραχίμι ο Μελισσάς ήταν στη σωστή θέση.

20′ Προϋπόθεση ευκαιρίας για τη Σαλαμίνα, έφυγαν στην αντεπίθεση οι ερυθρόλευκοι αλλά η πάσα του Φλοριάν στον Μιγκελίτο δεν πέρασε.

26′ ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Μιγκελίτο! Λάθος του Μπεράρντι, ο Τιάγκο έκλεψε την μπάλα και έδωσε γκολ στο πιάτο στον Πορτογάλο.

36′ Eυκαιρία για τον Ακρίτα, μακρινό σουτ του Άμπραχαμ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38′ Αγγίζει το δεύτερο γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Περντρέου. Θα μπορούσε να πασάρει στον αμαρκάριστο Τιάγκο, ο Πορτογάλος σκόρερ του πρώτου τέρματος, αλλά δεν το έκανε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Απειλεί με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ακρίτα, σέντρα του Αμπντουραχίμι, ο Άμπραχαμ είχε τον χρόνο και τον χώρο για να κάνει καλό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Tελική προσπάθεια για τον Ακρίτα, γυριστή κεφαλιά από τον Ραμίρες, η μπάλα έξω.

55′ Φάουλ του Φράγκου η μπάλα κτύπησε στον Άμπραχαμ.

58′ O Mελισσάς είπε “όχι” στο δυνατό σουτ του Αραούχο από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

62′ Έγινε έλεγχος VAR για πιθανό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπεράρντι στον Τολεμές. Καμία παράβαση, συνεχίζεται το παιχνίδι.

64′ Διπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, σουτ του Οφόρι εκτός περιοχής ο Περντρέου απέκρουσε ασταθώς και στην εξέλιξη της φάσης ο Τιάγκο σούταρε έξω.

70′ Η Σαλαμίνα προσπαθεί να σπάσει το ρυθμό του αγώνα. Ο Ακρίτας προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά όσο το χρονόμετρο πλησιάζει στο 90′ τα λάθη γίνονται περισσότερα.

79′ Ο Ραμίρες έπιασε “αέρα” και ο Σεργίου απομάκρυνε την μπάλα από την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας.

84′ ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα με τον Βαράντα! Ντεμπούτο με γκολ για τον Βραζιλιάνο. Ο Φουριέλ βρήκε στην περιοχή τον Ραμίρες, αυτός έστρωσε με τη μία στο Βαράντα, ο οποίος με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

89′ ΓΚΟΛ για τη Σαλαμίνα με τον Ντιακιτέ! Με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ ο ποδοσφαιριστής από το Μάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90′ Γίνεται έλεγχος VAR για την πιθανότητα φάουλ στο γκολ της Νέας Σαλαμίνας.

90+1′ Μετράει κανονικά το τέρμα των ερυθρόλευκων.

90+6′ Φαλτσαριστό σουτ του Ντόρεγκρεϊ απέκρουσε ο Περντρέου.