Μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε 3-1 του Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, στο 28ο λεπτό. Ο Καϊκέ έδιωξε λανθασμένα, βρήκε η μπάλα στο πρόσωπο του Γκαλίτσιου και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 38′ ο Ερμής απάντησε στο τέρμα που δέχθηκε και ισοφάρισε. Οι φτεροπόδαροι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μέιρα έδωσε στον Ρουσιά και αυτός με πλασέ νίκησε τον Λόρια για το 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51′ η Μεγάλη Κυρία πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Ο Οκριασβίλι με σουτ έστειλε την μπάλα προς τον Καλτσά ο οποίος με διπλή προσπάθεια από πολύ κοντά νίκησε τον κίπερ του Ερμή κάνοντας το 2-1.
Στο 87′ η Ανόρθωση σκόραρε ξανά κάνοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Μετά από σουτ του Μανιά, ο Καϊκέ απέκρουσε ασταθώς και ο Ελουντού που καραδοκούσε με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Τιμούρ Κετσπάγια μετά τη νίκη επί του Ερμή.

“Συγχαρητήρια στην ομάδα, νικήσαμε αυτό έχει μεγάλη σημασία. Είχαμε λίγο άγχος, έξτρα πίεση. Αξίζαμε τη νίκη.

Τελειώσαμε αυτό το ματς και δεν ξέρουμε πότε θα παίξουμε το επόμενο παιχνίδι. Δεν είναι δυνατό. Τουλάχιστον για 2 εβδομάδες να έχουμε πρόγραμμα. Είναι απίστευτο.

Έχουμε 3-4 γήπεδα.

Κρούσματα δεν είχαμε, δεν παίξαμε μπάλα. Έχουμε κρούσματα, παίζουμε μπάλα. Δυστυχώς έχουμε κάνει τόση πρόοδο στο ποδόσφαιρο, είναι κρίμα. Είναι παράλογο ότι έπαιξα σήμερα και δεν ξέρω πότε θα ξανά παίξουμε. Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή…

Για μεταγραφές: Θέλουμε να φέρουμε κάποιον που θα μας βοηθήσει.

Παναγιώτου: «Δείξαμε φοβία, θα έρθουν δυο επιθετικοί» (βίντεο)

Όλα όσα δήλωσε ο Νίκος Παναγιώτου μετά την ήττα από την Ανόρθωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

”Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Ήρθαμε στο παιχνίδι για να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα η οποία ξέρουμε πόσο γρήγορο ρυθμό έχει η ανάπτυξή της ειδικά από τα πλάγια. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από ένα λάθος ατομικό. Μετά βρήκαμε για ευκαιρία και ακολούθως στη δεύτερη πετύχαμε το γκολ σε μια αντεπίθεση.

Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε για φοβία και μια οπισθοχώρηση πράγμα το οποίο όταν έχεις ν’ αντιμετωπίσεις μια ομάδα όπως είναι η Ανόρθωση πληρώνεις τα λάθη σου. Χάσαμε ένα παιχνίδι, βλέπουμε τη συνέχεια. Ευελπιστούμε με τους κανονισμούς της ομοσπονδίας θα καταφέρουμε να γράψουμε τους ποδοσφαιριστές μας ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Εύχομαι στο επόμενο παιχνίδι να έχουμε όλα τα παιδιά κοντά μας”.

Για το αν κρίθηκε το παιχνίδι από τα λάθη στα δυο πρώτο γκολ είπε: ”Ασφαλώς… όταν κάνεις λάθη σε αυτό το επίπεδο. Δεχθήκαμε γκολ από μια στατική φάση. Τα λάθη είναι μέρος του παιχνιδιού. Πρέπει να αποφεύγονται αλλά χρειάζεται και η πίστωση”.

Για τα μεταγραφικά είπε: ”Ζητήσαμε τα πιστοποιητικά από δύο ποδοσφαιριστές αλλά τα έγγραφα τους δεν είχαν έρθει έγκαιρα. Ο Ραφίνια (επιθετικός) και Πέδρο (αμυντικός). Θα έρθουν ακόμη δύο επιθετικοί αυτή την βδομάδα και νομίζω το ρόστερ μας θα κλείσει”.