Μεγάλη νίκη στην «Αρένα» με νέα… τριάρα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Aπό τριάρα σε… τριάρα η Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» ήταν αποτελεσματικοί και επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 της ΑΕΚ στην «Αρένα», παίρνοντας και την πρώτη τους νίκη στο εν λόγω γήπεδο.

Πλήρωσε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Λάρνακας που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και δέχθηκε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα επί εποχής Σωφρόνη Αυγουστή.

Το πράγμα φάνηκε από το ξεκίνημα, με την ΑΕΚ να έχει δοκάρι στο 8′ και την Ομόνοια να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Παπουλή στο 17ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, με τον Φαμπιάνο να λέει απανωτά «όχι» πίσω και τον Ασάντε μπροστά να κάνει «πάρτι» και με άλλα δύο δικά του γκολ στο 27′ και στο 41′ έδωσε γερό προβάδισμα στην ομάδα του.

Λίγα πράγματα μετά την ανάπαυλα, με την ομάδα της Λάρνακας να μην μπορεί να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και το τριφύλλι να κάνει διαχείριση και τελικά να παίρνει μια εύκολα αλλά συνάμα πολύ μεγάλη νίκη.

Με αυτό το τρίποντο η Ομόνοια ανέβηκε στην 3η θέση με 32 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική υποδέχεται την Τετάρτη (6/1, 18:00) τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Αντίθετα η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση και τους 29 πόντους, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (6/1, 20:00) φιλοξενείται στο Τσίρειο από την ΑΕΛ.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Πρώτο Ημίχρονο
Στο 8ο λεπτό και στην πρώτη τελική η ΑΕΚ έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία, με τον Σπιρόφσκι να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά, όμως απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

Εφτά λεπτά αργότερα όμως, ο Αντωνίου ανέτρεψε στην περιοχή τον Κούσουλο και η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Παπουλής που σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 27′. Ο Ασάντε πήρε από τον Τζιωνή, έστρωσε στο αριστερό του και με ένα εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Τόνιο για το 0-2.

Ένα λεπτό μετά ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ακοράν έπιασε με τη μια το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση η ΑΕΚ δοκίμασε με τριπλή ευκαιρία να σκοράρει, αρχικά ο Τρισκόφσκι με το κεφάλι και τον Φαμπιάνο να αποκρούει, έπειτα ο Γκαρσία με σουτ βρήκε τα σώματα και στη συνέχεια το νέο σουτ του Ακοράν αποκρούστηκε ξανά από τον Φαμπιάνο.

Στο 42′ η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ. Ο Παπουλής με ωραία μπαλιά έδωσε αριστερά για τον Λέτσιακς, με τον ίδιο να γυρίζει στην περιοχή για τον Ασάντε, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ έχασε άλλη μια ευκαιρία, με τον Χέιτλι από μακριά να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

0

Δεύτερο Ημίχρονο
Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 49′, ο Ναράνχο δοκίμασε να απειλήσει με πλασέ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε ξανά.

Στο 60ο λεπτό η πρώτη χαμένη ευκαιρία της Ομόνοιας, με τον Κούσουλο να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Τζιωνή, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Η Ομόνοια είχε νέα φάση στο 67′, με τον Ντούρις να δίνει για τον Τιάγκο στην περιοχή, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ με τον Τόνιο, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του σε κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό, ο Ακοράν δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Χέιτλι δοκίμασε να απειλήσει με δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε ξανά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Μποτεάκ βγήκε τετ α τετ με τον Τόνιο, πλάσαρε, όμως ο Ισπανός απέκρουσε.

Ενδεκάδες
ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (46′ Ναράνχο), Μόισοφ (46′ Φερνάντες), Ιωάννου (46′ Χάουγκεν), Γκαρσία (68′ Θάντι), Χέιτλι, Γκονζάλεζ, Ακοράν, Τρισκόφσκι (60′ Μακρής), Τολμές.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (46′ Μποτεάκ), Τζιωνής (76′ Κακουλλής), Τιάγκο (76′ Λοΐζου), Ασάντε (46′ Ντούρις).

3

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Ομόνοια. Από τώρα σκεφτόμαστε το παιχνίδι με την ΑΕΛ. Δεν έχουμε χρόνο για να ασχοληθούμε με αυτό, ανήκει στο παρελθόν, τέλειωσε από το πρώτο ημίχρονο. Όταν έχει ο αντίπαλος τρεις τελικές και τρία γκολ δεν μπορείς να ζητάς κάτι. Αρχίσαμε καλά, μπορούσαμε να προηγηθούμε. Από την στιγμή που δεν το κάναμε… Συγχαρητήρια για τη νίκη του. Μας στεναχωρεί, είχαμε μηδέν παθητικό. Θα προσπαθήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα γιατί έχουμε ντέρμπι σε τρεις μέρες. Αν δεν είσαι προσεκτικός, ο αντίπαλος σε τιμωρεί».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι, δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι. Είχαμε ποιότητα επιθετικά, η ΑΕΚ ήταν καλή και ήταν ισορροπημένο παιχνίδι. Ο Φαμπιάνο ήταν σε καλή μέρα, ήμασταν καλοί αμυντικά στην περιοχή μας, παίξαμε καλά. Ήμασταν αποτελεσματικοί. Ήταν καλό ξεκίνημα μετά την διακοπή. Πέρσι ήρθαμε ισοπαλία, είχαμε 3 πέναλτι. Είμαι χαρούμενος με την απόδοση μας, δεν ήταν ματς για 3-0. Εμείς ήμασταν αποτελεσματικοί, η ΑΕΚ είχε επίσης ευκαιρίες».

Για την αλλαγή των Ασάντε-Παπουλή: «Μπορούσαν να συνεχίσουν όμως έχουμε πιεσμένο πρόγραμμα. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε, ειδικά με τον Παπουλή. Γνωρίζαμε πως δεν θα έβγαζαν 90λεπτο. Ακολουθεί σημαντικό ματς την Τετάρτη και είναι σημαντικό που θα τους έχουμε μαζί μας, θα είναι ξεκούραστοι».

Για το αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης: «Πάντα θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι. Σίγουρα θα μπορούσαμε κάποια πράγματα να τα κάνουμε καλύτερα, στο δεύτερο μέρος πχ δεν είχαμε την υπομονή. Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα ήταν καλύτερη, μας πίεσε. Έχουμε αρκετά να βελτιώσουμε. Πρέπει να αναπτυσσόμαστε συνεχώς».

Για τον Στσέποβιτς και τις μεταγραφές: «Ο Μάρκο προπονείται με την ομάδα, δεν ήταν έτοιμος για σήμερα. Θα δούμε για την Τετάρτη, θα αξιολογείται η κατάσταση του. Θα έχει ενεργό ρόλο στην ομάδα, πάμε καλά επιθετικά όμως θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός. Θα χρειαστούμε όλους τους ποδοσφαιριστές μέχρι το τέλος της σεζόν».

Άνταμ Λανγκ (Ομόνοια): «Το παιχνίδι σήμερα δεν ήταν εύκολο. Είχαν πολύ κατοχή, έπαιζαν συνεχώς από μία πλευρά, έβαζαν παίκτες στην περιοχή μας. Είχαμε δύσκολες καταστάσεις να αντιμετωπίσουμε. Μετά όμως το ελέγξαμε. Είχαμε 3 ευκαιρίες και σκοράραμε και εκεί άλλαξε όλο το παιχνίδι. Μπορούμε να πούμε ότι όταν είμαστε στα χαρτιά καλύτερη ομάδα δυσκολευόμασταν απέναντι σε ομάδες που έπαιζαν άμυνα. Όταν παίζουμε ντέρμπι τότε το παιχνίδι είναι πιο ισοδύναμο και πιο ανοικτό οπότε έχουμε περισσότερους χώρους. Στα άλλα παιχνίδια πρέπει εμείς να δημιουργήσουμε τους χώρους και χρειαζόμαστε περισσότερη ακρίβεια. Είμαστε έτοιμοι. Συνηθίζουμε τώρα που έφυγε η Ευρώπη. Αυτό για εμάς είναι το καλύτερο, το να έχουμε πολλά παιχνίδια. Είμαστε συγκεντρωμένοι στα ματς. Πρέπει να ξεκουραζόμαστε, να κάνουμε καλή διατροφή, να κάνουμε καλή αποθεραπεία, είναι η δουλειά μας, έχουμε το ματς την Τετάρτη και είμαστε έτοιμοι».