Αθλητικά Νέα

Με VAR και Αρτυματά η μεγάλη ανατροπή… για την Κυρία στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ

Με σπουδαία ανατροπή η γηπεδούχος Ανόρθωση πήρε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς απέναντι στο μαχητικό ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Η “Κυρία” επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο εκτός έδρας ήττες (Άρης 2-3, Γκενκ 0-2) και έφτασε τους έξι βαθμούς, τρεις περισσότερους από τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι μετά από δύο εντός έδρας επιτυχίες (2-0 την Νέα Σαλαμίνα, 1-0 την ΠΑΕΕΚ) μέτρησαν την τέταρτη ήττα τους σε πέντε αγωνιστικές.

Ο αρχηγός των “γαλαζοκιτρίνων”, Γκιόργκι Κβιλιτάια, άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” απέναντι στην πρώην ομάδα του, όμως ο ίδιος έδειξε σεβασμό και δεν το πανηγύρισε.

Άμεση ήταν η αντίδραση της “Κυρίας” στο σημερινό ντέρμπι, αφού ο αρχηγός των γηπεδούχων, Κωστάκης Αρτυματάς, “κεραυνοβόλησε” τον Νεόφυτο Μιχαήλ για να γράψει το 1-1,  8 λεπτά μετά το γκολ του Κβιλιτάια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κετσπάγια πέρασε τον Αντωνιάδη αντί του Κορρέα και με το 3-4-3 η ομάδα του έδειξε να ελέγχει καλύτερα και τον ρυθμό και τον αντίπαλο, πιστώθηκε περισσότερες τελικές και έφτασε στην ανατροπή στο 70’ με εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά που κατέληξε στη δεξιά γωνιά του Μιχαήλ (2-1). Το γκολ πιστώθηκε έπειτα από 5λεπτη εξέταση από το VAR για πιθανό οφσάιντ, ενώ στο 96` υπήρξε μία ανάλογη περίπτωση για πιθανό πέναλτι υπέρ των “γαλαζοκιτρίνων”.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΠΟΕΛ     2-1 (3.10)
Γήπεδο: Αντώνης Παπαδόπουλος
Σκόρερ: 37’, 70’ Αρτυματάς / 29’ Κβιλιτάια
Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή – Μάριος Δημητριάδης, Ανδρέας Π. Ανδρέου – Δημήτρης Σολωμού
VAR: Piero Giacomelli Battiston / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Πολυκάρπου, Ντανίλο
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-2-3-1): Λόρια – Κορρέα (46’ Αντωνιάδης), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια – Αρτυματάς, Πόποβιτς (82’ Ιωάννου) – Καλτσάς (85’ Ντέλετιτς), Χούσμπαουερ, Ουάρντα – Λάφερτι (63’ Χριστοδουλόπουλος).
ΑΠΟΕΛ (3-5-2): Μιχαήλ – Καρό, Σάβιτς, Πολυκάρπου (76’ Εντονγκαλά) – Θεοδώρου (55’ Τσεμπάκ), Σόουζα, Λουντεμό (55’ Νταουσβίλι), Σαμπάλα – Ντανίλο (84’ Εφραίμ) – Κβιλιτάια, Νατέλ.

Δίκαιη νίκη,… πρώτος στόχος το πρωτάθλημα»

Για μια δίκαιη όσο και σημαντική νίκη μίλησε ο Τιμούρ Κετσπάγια στη συνέντευξη Τύπου μετά το εντός έδρας 2-1 της Ανόρθωσης επί του ΑΠΟΕΛ.
«Πολύ περήφανος για την ομάδα, μολονότι είχαμε πολύ δύσκολη εβδομάδα με παιχνίδι σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο και το μεγάλο ταξίδι, απόψε δικαιούμασταν τη νίκη, διότι τη θέλαμε πολύ περισσότερο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήλθε να σταθεί, μολονότι δεν είχαμε καλή αρχή. Δείξαμε ότι αντέχουμε τα δύο παιχνίδια την εβδομάδα, δεν φάνηκε ότι ήμασταν κουρασμένοι, τώρα έχουμε διακοπή, έχουμε αρκετούς διεθνείς που θα επιβαρυνθούν αυτές τις μέρες, οι υπόλοιποι να ξεκουραστούμε και να πάμε στο ντέρμπι με τον Άρη στη Λεμεσό. Πριν το παιχνίδι ήμουν προβληματισμένος, διότι είχαμε μεγάλη ταξίδι, κάναμε καλή αποθεραπεία αυτές τις 2-3 μέρες που είχαμε, χαίρομαι που δεν φάνηκε να μας επηρεάζει.
Βασικός στόχος η είσοδος στους ομίλους, αλλά πρώτος στόχος είναι το πρωτάθλημα. Δεν θυμάμαι πότε η Ανόρθωση είχε αρχίσει με δύο ήττες σε τρεις αγωνιστικές, γι’ αυτό ήταν και πιο δύσκολο το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ.
Και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ευκαιρίες και πετύχαμε και γκολ, αλλά στο β’ μέρος με την αλλαγή συστήματος είχαμε περισσότερες πιθανότητες και χαίρομαι που έτσι έγινε.
Μιλάμε με τους παίκτες που πήγαν στον ΑΠΟΕΛ, δεν μπορούσαμε να καλύψουμε τις απαιτήσεις τους, το έκανε ο ΑΠΟΕΛ, καλή συνέχεια, δεν κρατώ κακία, διότι στο ποδόσφαιρο δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει αύριο. Ίσως για κάποιους είναι δύσκολο, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, τώρα κοιτώ τους παίκτες που έχουμε στην ομάδα και πώς θα τη βελτιώσουμε.
Ο Κωστάκης έγινε αρχισκόρερ μας, χαίρομαι, μου αρέσουν αυτοί οι παίκτες που έρχονται από ομάδες που δεν είχαν ευκαιρίες να παίξουν και απέναντί τους το δείχνουν, δείχνουν κότσια και  ότι άξιζαν περισσότερο χρόνο συμμετοχής. Αυτή η χαρά που νιώθουν δεν συγκρίνεται με όλα τα λεφτά.
Για μας αυτό το παιχνίδι ήταν σημαντικό για να δούμε αν μπορούμε να ξεπεράσουμε όσα προβλήματα είχαμε και το πετύχαμε απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Ανεβήκαμε λίγο στη βαθμολογία, τώρα είμαστε λίγο πιο πάνω, αλλά στόχος μας είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα»