«Κυρία» η Ανόρθωση, βυθίζεται περισσότερο ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή: alphanews.live

Σπουδαία νίκη με 2-0 πήρε η Ανόρθωση απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στη μεγάλη αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ουσιαστική και με περισσότερο καθαρό μυαλό και πήρε δίκαια μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία ήταν η πρώτη σε μεγάλα παιχνίδια και θα δώσει μεγάλη ώθηση αλλά και ψυχολογία ενόψει συνέχειας. Μακριά από τον καλό τους εαυτό για άλλη μια φορά οι «γαλαζοκίτρινοι» οι οποίοι γνώρισαν άλλη μια ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν για ακόμη μια φορά και βυθίζονται περισσότερο στη βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα το παιχνίδι και ευτύχισε να σκοράρει νωρίς με τον γκολ του Βργκοτς, το οποίο προήλθε από το λάθος του Νούχιου στην άμυνα. Ο ΑΠΟΕΛ επηρεάστηκε και καθυστέρησε να ξυπνήσει, έχοντας κάποιες στιγμές για να ισοφαρίσει, βρήκε σε όλες όμως απέναντι του τον Λόρια. Μεγάλη ευκαιρία είχε και η «Κυρία» στο φινάλε, με τον Σίλβα να την σταματάει

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λευκωσίας κρατούσε περισσότερο μπάλα στο ξεκίνημα και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Βρήκε κάποιες στιγμές, όμως ξανά ο Λόρια ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν. Η ομάδα της Αμμοχώστου όμως στην πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος πέτυχε και δεύτερο γκολ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Κβιλιτάια και εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο.

Επόμενη υποχρέωση για την Ανόρθωση την ερχόμενη Τετάρτη (28/10, 17:00) κόντρα στον Εθνικό στο Δασάκι σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική, ενώ την ίδια μέρα και ώρα ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται από την ΠΑΕΕΚ για την ενδιάμεση φάση του κυπέλλου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Πρώτο Ημίχρονο

Η πρώτη πρϋπόθεση ευκαιρίας ήρθε στο 1ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και απομάκρυνση της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Μερκή και απομάκρυνε.

Στο 9′ η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Νούχιου στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι έστρωσε καταλάθος για τον Βργκοτς, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

3

Τέσσερα λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική, με τον Γένσεν να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα όμως να πηγαίνει ψηλά άουτ.

Στο 26ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Μερκής με κεφαλιά έστρωσε στον Λουντέμο, ο οποίος από καλή θέση δοκίμασε να απειλήσει με το κεφάλι, όμως ο Λόρια έκανε σπουδαία απόκρουση, η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε νέα φάση στο 34′ μετά από ωραία προσπάθεια του Εντονγκαλά από δεξιά, έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Νούχιου, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Η Ανόρθωση απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες στο 42ο λεπτό, με τον Κβιλιτάια από δεξιά να βγαίνει μπροστά και να γυρίζει στην περιοχή για τον Οκριασβίλι, ο οποίος έκανε την προβολή, ωστόσο ο Σίλβα απέκρουσε εξαιρετικά σε κόρνερ.

7

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με την Ανόρθωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο 58′ η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Ζαχίντ να κάνει ωραία σέντρα στην περιοχή για τον Νούχιου, η κεφαλιά του οποία πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Τρία λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν εκ νέου, με τον Ατζίλι να δοκιμάζει να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έπεσε όμως και απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του ο Λόρια.

Στο 67ο λεπτό και στην πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Κβιλιτάια υποδέχθηκε ωραία τη μπαλιά του Καλτσά, κατέβασε και κινήθηκε παράλληλα με την εστία και έπιασε ένα πολύ καλό πλασέ στη γωνία στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

8

Στο 79′ η επόμενη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ατζίλι να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, έπεσε όμως και μάζεψε ο Λόρια.

Από ‘κει και πέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν μπάλα, δεν μπορούσαν να απειλήσουν όμως και το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Ενδεκάδες

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια (50′ Σελίν), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (59′ Αρτυματάς), Μίχα (69′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κβιλιτάια.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ενσούε, Μερκής, Ζορζ, Γουίλερ, Εντονγκαλά, Γένσεν, Ντε Βινσέντι (8′ Λουντεμό), Κλωναρίδης (60′ Ατζίλι), Ζαχίντ (71′ Σαχάρ), Νούχιου.