Κράτησε το αήττητο η Πετρολίνα ΑΕΚ με νίκη επί της Ομόνοιας (φώτος)

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας για την 3η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε της Ομόνοιας με 89-63, φθάνοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, τον Κεραυνό που επίσης μετράει τρεις νίκες, στα ισάριθμα πρώτα φετινά του παιχνίδια.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Μπρισόν Γκρίσμαν (18 πόντοι, 9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η μετέπειτα νικήτρια, η οποία μετά από το αρχικό προβάδισμα με 9-0, αύξησε και άλλο τη διαφορά, της οποίας η τιμή έφθασε στους 19 πόντους, στο τελείωμα της 1ης περιόδου, όπου το σκορ ήταν 29-10.

H υπέρ των φιλοξενουμένων διαφορά, ανέβηκε και άλλο κατά τη 2η περίοδο και μάλιστα, ξεπέρασε και τους 30 πόντους, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (52-18 το σκορ) και στο 20`, η Πετρολίνα ΑΕΚ προηγήθηκε με 54-25.

Κατά την 3η περίοδο, η Ομόνοια κατάφερε να συμμαζέψει κάπως τη διαφορά, αλλά όχι σε επίπεδα που να απειλούσαν την Πετρολίνα ΑΕΚ. Στο 27`, το σκορ έγινε 67-41, πάντα για την ομάδα της Λάρνακας, που ήταν μπροστά στο 30`, με 68-44.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ, αν και είχε σαφές προβάδισμα, ως προς την τελική επικράτηση, εν τούτοις ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (83-51 στο 36`), για να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 89-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 25-54, 44-68, 63-89.

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Σότος 5 (1), Πηλακούτας, Παπαδημητρίου 3 (1), Ντάλας 10 (1), Μπάρελ 15, Βατυλιώτης, Μύθιλλος 7 (1), Ανδρέου 1, Καραμπατάκης, Χάρντεν 22 (2).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τάις 13 (3), Μανωλόπουλος 16 (4), Χαντ 8, Παντελή 3 (1), Γκρίσμαν 18, Χριστοδούλου 11 (2), Σιζόπουλος 14 (4), Γεωργίου 3 (1), Στυλιανού, Κορωνίδης, Τσουλούπας, Μαντοβάνης 3 (1).