Breaking News

Ήττα για ΑΕΚ στη Λεμεσό από την ΑΕΛ

Την αλάνθαστη πορεία της στο στάδιο «Άλφαμεγα» συνέχισε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Ευρωπαίας ΑΕΚ με 2-1 και μετρά εφτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο νεόκτιστο γήπεδο της Λεμεσού. Με γκολ των Μπεραχίνο (11′) και Κατσανίκλιτς (35′) οι γαλαζοκίτρινοι υποχρέωσαν τους Λαρνακείς στην τέταρτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Οι κιτρινοπράσινοι ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν στο παιχνίδι με την Ντνίπρο και παρά τη μείωση του σκορ με πέναλτι του Τρισκόφσκι (42′) και τη βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα μετά από 15 αγώνες.

Όλτρα: «Το χειρότερο ημίχρονό μας στη σεζόν»

Μάλιστα, έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το μεγαλύτερο αήττητο σερί της ιστορίας τους (16 παιχνίδια) και εφόσον κερδίσει ο ΑΠΟΕΛ τη Δόξα στο ΓΣΠ (σε παιχνίδι που αρχίζει στις 18:00) θα χάσει και την πρωτιά στη βαθμολογία. Στην 8η θέση με 34 βαθμούς η ΑΕΛ παραμένει στο κόλπο διεκδίκησης μίας θέσης στην πρώτη εξάδα, καθώς μείωσε τη διαφορά στο -1 από την 7η Ομόνοια και στο -3 από την 6η Νέα Σαλαμίνα.

Το ματς

Με την ΑΕΛ να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι και την ΑΕΚ σωματικά στο «Άλφαμεγα», αλλά νοητικά να μένει στο παιχνίδι με την Ντνίπρο ήταν το σκηνικό στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης. Οι γαλαζοκίτρινοι «έπνιξαν» τους Λαρνακείς με την ορμητικότητά τους στα πρώτα λεπτά. Στο 3’ ο ταχύτατος Κάσα σκόραρε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που επικύρωσε για μερικά εκατοστά το VAR. Οι παίκτες του Τσεντομίρ Γιανέφσκι δεν πτοήθηκαν. Εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο την ταχύτητα του ασταμάτητου στο πρώτο ημίχρονο Κάσα και έφθασαν στο ζητούμενο στο 11’ με σκόρερ τον Μπεραχίνο. Μετά από μακρινή κάθετη πάσα του Παντελή, ο Κάσα έτρεξε στον κενό χώρο και την κατάλληλη στιγμή έκανε σέντρα στον Μπεραχίνο, ο οποίος έκανε κοντρόλ με το στήθος και ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Mετά την «σφαλιάρα» η ΑΕΚ άρχισε να ξυπνά και απείλησε δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 15’ με κεφαλιά του Σανχούρχο, την οποία απέκρουσε ο Ολιοβέιρα και στο 18’ με το πλασέ στην κίνηση του Νίκολιτς να φεύγει έξω. Η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε ξανά αδιάβαστη στο 30’ όταν στη μακρινή πάσα του Ντζαλμά ο Κατσανίκλιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας σε τετ α τετ με τον Πίριτς, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σουηδός έσπασε την γκίνια και με το πρώτο του γκολ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ΑΕΛ. Προηγήθηκε σόλο του Παπαφώτη, ο οποίος «χόρεψε» την άμυνα της ΑΕΚ, πέρασε σαν σταματημένους Πονς και Τόμοβιτς πριν πασάρει στον σκόρερ.

Ο… διακόπτης του αγώνα άναψε ξανά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής των γαλαζοκιτρίνων μετά από μαρκάρισμα του Μπιλοβάρ. Ο διαιτητής, Ανδρέας Αργυρού δεν αντιλήφθηκε παράβαση, όμως ο Πορτογάλος VARίστας Μπρούνο Εστέβες τον κάλεσε να πάει στο on field review, καθώς διαπίστωσε ότι ο αμυντικός της ΑΕΛ κλώτσησε στο πίσω μέρος του ποδιού τον αρχηγό της ΑΕΚ. Ο ρεφ του αγώνα αφού είδε τις επαναληπτικές προβολές της φάσης, καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Τρισκόφσκι με το 6ο τέρμα του στο πρωτάθλημα έβαλε εκ νέου την ΑΕΚ στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους στο ματς.

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα τα έψαλλε στους παίκτες του στα αποδυτήρια για την κακή αγωνιστική τους παρουσία και άλλαξε την αριστερή του πλευρά, με τους Γκαρσία και Λόπες να αντικαθιστούν τους Εγγλέζου και Γιάκολις, οι οποίοι εκτέθηκαν αρκετές φορές από τον Κάσα. Η ΑΕΚ ανέλαβε την κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο, είχε καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, με αποκορύφωμα το σουτ του Λόπες (65′) από το ύψος της περιοχής και την άστοχη κεφαλιά του Γκονθάλεθ (68′) από πολύ πλεονεκτική θέση.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Βίντεο: Το VAR εντόπισε το πέναλτι στον Τρισκόφσκι που ευστόχησε από την άσπρη βούλα

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Μπιλοβάρ, Ντεγοέστ, Ντζάλμα, Κάσα (86′ Μιλιντσεάνου), Ζντραφκόσκι, Παπαφώτης (78′ Κοντινέλα), Κατσανίκλιτς (90′ Κολιάς), Τσέρνιχ (78′ Τεϊσέιρα), Μπεραχίνο (90′ Νεοφύτου).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (82′ Ροσάλες), Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ, Εγγλέζου (46′ Γκαρσία), Φαράζ, Πονς, Σανχούρχο (66′ Λέντες), Γιάκολις (46′ Λόπες), Τρισκόφσκι (61′ Ναούμ), Νίκολιτς.

Σκόρερ: Μπεραχίνο 11′, Κατσανίκλιτς 35′ / Τρισκόφσκι (πεν.) 42′

Κίτρινες: Παπαφώτης, Kατσανίκλιτς, Ντεγοέστ / Σανχούρχο.

Στάδιο: Άλφαμεγα.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης.

Β’ Βοηθός: Αναστασίου Στέφανος.