Η ΑΕΚ ξανά σε ομίλους, τώρα… Ντίπρο για το Γιουρόπα!

Η ΑΕΚ πέτυχε αυτό που ήθελε και μέσα στο επιβλητικό Partizan Stadium πήρε το σκορ που ήθελε (2-2) και τη στέλνει στην επόμενη φάση, στα πλέι οφ του Europa League και αυτόματα στους ομίλους του Conference League. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει δις με Γκιούρτσο και Φαράζ και να πανηγυρίσει στο τέλος της βραδιάς δύο επιτυχίες! Αντίπαλος της στα πλέι οφ του Europa η Dnipro Ουκρανίας. Οι πρώτες αναμετρήσεις διεξάγονται στις 18 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς είναι προγραμματισμένοι για τις 25 Αυγούστου.

Εικόνα αγώνα:

Με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ ολοκληρώθηκε το α’ μέρος του αγώνα Παρτίζαν – ΑΕΚ για την επαναληπτική αναμέτρηση των δύο στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε μία ολιγορία στην άμυνα της κυπριακής ομάδας, η Παρτίζαν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 24’ της αναμέτρησης με τον Ρικάρντο Γκόμες.

Στο πρώτο 45άλεπτο σε καμία φάση του αγώνα, πέραν του γκολ, η Παρτίζαν δεν ήταν ανώτερη από την ΑΕΚ του Όλτρα. Οι Λαρνακείς το προσπάθησαν με καλές φάσεις από τους Άλτμαν και Γκουστάβο, έδειξαν ότι το γκολ των Σέρβων δεν τους αποπροσανατόλισε καθόλου, αντίθετα ήταν η ομάδα που έψαξε περισσότερο το γκολ και στέκεται απέναντι τους, ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης. Υπάρχουν θέματα στην Παρτίζαν και αγωνιστικά και διοικητικά και όλα αυτά βγήκαν προς τα έξω και με τη σημερινή εμφάνιση στο πρώτο 45άλεπτο.

Όσα δεν είδαμε από την ΑΕΚ σε εικόνα στο α’ ημίχρονο τα είδαμε όλα στην επανάληψη. Μία ΑΕΚ που μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του Partizan Stadium και στο 51’ κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα με τον Γκιούρτσο να κάνει το συρτό γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό των γηπεδούχων και κατέληξε στα δίκτυα για το 1-1.

Υπήρξε άμεση αντίδραση από τους γηπεδούχους για το 2-1 με τον Γκόμες με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντιαμπατέ, να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Παρτίζαν. Ούτε αυτό το γκολ έβγαλε την ΑΕΚ από τα νερά της, αφού τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 2-2 με τρομερή ατομική ενέργεια από τον Φαράζ, που έκανε το φαλτσαριστό πλασέ και ισοφάρισε.

Στο 76’ του αγώνα, το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος για την ΑΕΚ και τον Πίριτς, με τον Ντιαμπατέ να γίνεται επικίνδυνος προς την εστία της κυπριακής ομάδας, ενώ στο 87′ μετά από εξαιρετική – σωτήρια απόκρουση του Πίριτς σε σουτ του Λούτοβατς, διατηρήθηκε το 2-2, που στέλνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις:

Παρτίζαν: Πόποβιτς, Βούγιατιτς, Μάρκοβιτς, Φιλίποβιτς, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Αντράντε, Νάτσο (64’  Γιόβιτς), Ντιαμπατέ, Μενίνγκ (80’ Λούντοβατς ), Ρικάρντο (84’ Μπαζντάρ)

ΑΕΚ: Πίριτς, Εγγλέζου (66’ Κάσας), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Σανχούρχο, Φαράζ (89’ Γκονζάλεζ), Γκιούρτσο (66’ Γκάμα), Άλτμαν (79’ Μάμας), Ράφα Λόπες (79’ Ολατούντζι)

Κίτρινες: Νάτσο, Μάρκοβιτς, Ουρόσεβιτς / Κάσας, Μάμας