«Γκέλαρε» ξανά και έχασε σημαντικό έδαφος η ΑΕΚ

Πηγή: alphanews.live

Την τέταρτη συνεχόμενη της ισοπαλία είχε το απόγευμα του Σαββάτου (29/1) στο Δασάκι η ΑΕΚ, εκεί όπου «γκέλαρε» με τον Εθνικό Άχνας και έχασε νέο σημαντικό έδαφος στην «κούρσα» του τίτλου.

Η ομάδα της Λάρνακας διανύει μια περίοδο αγωνιστικής αστάθειας κι αυτό φαίνεται στο γήπεδο, αφού παρά τις ευκαιρίες που βρήκε δεν κατάφερε να σκοράρει, «πληρώνοντας» για άλλη μια φορά την δική της αστοχία.

Δεν είναι μόνο οι χαμένες φάσεις αλλά η γενικότερη εικόνα της ομάδας του Νταβίντ Καταλά, η οποία στα τελευταία παιχνίδια δείχνει να έχει χάσει το καλό της πρόσωπο και πρέπει άμεσα… να συνέλθει, μιας και υπάρχει το ενδεχόμενο να μείνει στο -4 από την κορυφή και εν αναμονή της εκδίκασης της έφεσης.

Σαν να μην έφταναν αυτά, οι Λαρνακείς έχουν να αντιμετωπίσουν και τη ρεβάνς κυπέλλου και του 1-1 με την ΠΑΕΕΚ, την ερχόμενη Τετάρτη (2/2, 16:00) στο «Μακάρειο», εκεί όπου η πρόκριση είναι «μονόδρομος», διαφορετικά σε ενδεχόμενο αποκλεισμού θα γίνει ακόμη μεγαλύτερος ο προβληματισμός.

Ο Λαμπόικο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, ο Άλτμαν λογικά θα είναι διαθέσιμος στο επόμενο ματς και αναμένεται η επισημοποίηση της απόκτησης του Γκασπάρ Παναντέρο, ενώ από την άλλη συμπλήρωσε κάρτες ο Γκαρσία και θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες πρωταθλήματος.

Πρώτο Ημίχρονο
Στο 6′ η πρώτη τελική του ματς, με τον Γκόρουπετς να κάνει το γύρισμα για τον Μάζουρεκ που δοκίμασε το σουτ και ο Λεάλ έδιωξε σε κόρνερ.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Τρισκόφσκι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρόμο έπιασε την κεφαλιά με τον Άδωνη να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45ο λεπτό, ο Γκουστάβο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Χριστοδούλου να μαζεύει εύκολα.

Δεύτερο Ημίχρονο
Στο 49′ η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Ακοράν να κάνει το γύρισμα και τον Άδωνη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ προτού ο Τρισκόφσκι σκοράρει.

Δύο λεπτά μετά, ο Φαράζ δοκίμασε το σουτ και ο Χριστοδούλου απέκρουσε δύσκολα στη γωνία.

Στο 66ο λεπτό ο Τάντι έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά και ο Τρισκόφσκι από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Εσπινόσα έπιασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, ήταν όμως αδύνατο και μάζεψε εύκολα ο Χριστοδούλου.

Ενδεκάδες
Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Πηλέας, Κ.Ηλία, Χουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67′ Ιωάννου), Μ.Ηλία (67′ Ντόλεζαλ), Ντούρις.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Τάντι (81′ Ντάρμπισαϊαρ), Τόμοβιτς, Μ. Γκονζάλεθ, Γκαρσία, Λέντες, Μάμας (63′ Λαμπόικο), Φαράζ, Ακοράν (63′ Εσπινόσα), Ρομό, Τρισκόφσκι.

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών
Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός): «Κάναμε εξαιρετική δουλειά. Είμαι πολύ χαρούμενος με την προσπάθεια των παικτών μου και σύμφωνα με τις περιστάσεις που παίξαμε κύπελλο και είχαμε μόνο τρεις μέρες. Είμαι πολύ χαρούμενος που οι παίκτες έδωσαν το 200% για να κρατήσουν τον έναν βαθμό. Σίγουρα θέλουμε να παίζουμε πιο επιθετικά όμως κάποιες φορές πρέπει να καταλαβαίνουμε το πού βρισκόμαστε και να είμαστε πιο αμυντικοί ώστε να δίνουμε περισσότερη προσπάθεια προς το τέλος του αγώνα. Αυτή είναι η νοοτροπία που έχουμε σαν ομάδα και είμαι πεπεισμένος 200% ότι θα πάρουμε πορεία προς τα πάνω».

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Παίξαμε με μια ομάδα που ήθελε να αμυνθεί όλη την ώρα και να κρατήσει το 0-0. Έκατσαν πίσω και δεν κάναμε πολλές ευκαιρίες, όμως μου άρεσε η νοοτροπία της ομάδας μου. Δεν σκοράρουμε πολύ τώρα, όμως είμαι σίγουρος ότι θα ξαναρχίσουμε να σκοράρουμε και θα είμαστε πιο δυνατοί. Ευχαριστώ στον κόσμο μας που ήρθε στο Δασάκι και μας στήριξε. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι όλοι μαζί».