Εθνικός – Νέα Σαλαμίνα 2-3: Ποιος Ντορεγκαράι; Ο Ντουρμισάι! (vid)

Ο πρώτος σκόρερ της Νέας Σαλαμίνας, Ντιέγκο Ντορεγκαράι αποτελεί παρελθόν. Ε, και; Οι ερυθρόλευκοι έχουν τον Φιορίν Ντουρμισάι, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη (3-2) επί του Εθνικού Άχνας, πετυχαίνοντας χατ-τρικ (5′, 29′, 55′). Οι Ντε Ιριόντο (45’) και Ζε Γκόμες (61’) σκόραραν για τους γηπεδούχους.

Η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε έτσι στα τρίποντα, μετά την ήττα (0-3) από την Ανόρθωση ανεβαίνοντας στους 25 βαθμούς και το -1 από τον έβδομο Απόλλωνα. Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα και δέκατη συνολικά, παραμένοντας με 13 βαθμούς στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για την 18η αγωνιστική, ο Εθνικός φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα, ενώ η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται τον Οθέλλο.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Ιωάννου (65′ Στυλιανού), Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Μπίκερ (46′ Νικολάου), Σπιρόφσκι, Λίπσκι (65′ Περατικός), Πεχλιβάνης (73′ Χριστοφή), Ντράζιτς (34′ Ζε Γκόμες), Καμπρέρα, Μ. Ηλία.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Λεούκο, Μπεχαράνο, Μιγκελίτο (85′ Κατσιάρης), Καρλίτος (86′ Κατσικάς), Παπαγεωργίου (74′ Νάρσινγκ), Φερνάντες (64′ Κονέ), Ντουρμισάι (85′ Κορομά).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Πρώτη τελική στο ματς, είναι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο σούταρε από καλή θέση εντός της περιοχής, όμως αστόχησε.

5′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντουρμισάι. Ο φορ των ερυθρολεύκων πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπογκατίνοφ και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

8′ Άστοχο σουτ του Πεχλιβάνη.

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία πλάσαρε, όμως ο Μελίσσας έσωσε.

19′ Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντάτκοβιτς. Μετά από εκτέλεση φάουλ με κεφαλιά ο Κροατής νίκησε τον Μπογκατίνοφ.

20′ Το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, για επιθετικό φάουλ του Ντάτκοβιτς.

29′ ΓΚΟΛ 0-2 Σκοράρει ξανά η Νέα Σαλαμίνα, ξανά με τον Ντουρμισάι. Μετά από γύρισμα του Φερνάντες, ο Ντουρμισάι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

34′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ζε Γκόμες στη θέση του Ντράζιτς.

39′ Γύρισμα του Μ. Ηλία, το τελείωμα του Πεχλιβάνη είναι άστοχο.

43′ Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Το σουτ του Ντουρμισάι κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

45′ ΓΚΟΛ 1-2 Μείωσε ο Εθνικός με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

55′ ΓΚΟΛ 1-3 Και τρίτο γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα, ξανά με τον Ντουρμισάι που πετυχαίνει χατ-τρικ! Κλέψιμο και ασιστ από τον Παπαγεωργίου στον Ντουρμισάι, που με συρτό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

60′ Κίτρινη στον Παπαγεωργίου.

61′ ΓΚΟΛ 2-3 Μειώνει εκ νέου ο Εθνικός με τον Ζε Γκόμες. Μετά από κάθετη πάσα του Μ. Ηλία στον Καμπρέρα, αυτός γύρισε εκεί που ήταν ο Ζε Γκόμες που με πλασέ σκόραρε.