Εθνικός – Ανόρθωση 0-1: Ο Γκασαμά κρατούσε πυξίδα διαφυγής από το Δάσος!

Με λυτρωτή τον Σεκού Γκασαμά στο 87’ η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός με σεντεροφορίσια κεφαλιά, μετά την εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκαντίνοφ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και κρατούσε πυξίδα απόδρασης από το Δασάκι της Άχνας για την «Κυρία». Τεράστια νίκη για τους κυανόλευκους, οι οποίοι παρά τις πολλές απουσίες (εφτά στο σύνολο) έγιναν μόλις η δεύτερη ομάδα που κερδίζει τον Εθνικό στην έδρα του.

Γκαγιέγο: «Θα δούμε που θα μας βγάλει το τέλος»

Το τρίτο γκολ του Γκασαμά στο πρωτάθλημα αποδείχθηκε «χρυσό» για την Ανόρθωση και απένειμε δικαιοσύνη, καθώς η ομάδα του Νταβίδ Γκαγιέγο ήταν ανώτερη σε όλο το ματς και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους.

Η ιστορία του αγώνα θα ήταν διαφορετική αν δεν υπήρχε το VAR, καθώς στο 29’ ο Μάριος Ηλία σκόραρε, οι παίκτες του Εθνικού πανηγύρισαν, αλλά εν τέλει το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Καμπρέρα ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, όταν σούταρε εκτός περιοχής και ο Αρμπολέδα είχε κακή αντίδραση, δίνοντας ευκαιρία στον Ηλία να σκοράρει.

Στους 28 βαθμούς η Ανόρθωση, συνέχισε την εξαιρετική της επίδοση στους εκτός έδρας αγώνες με έξι νίκες σε εφτά αγώνες και εκμεταλλεύθηκε τις απώλειες βαθμών που είχαν οι ομάδες που προπορεύονται στη βαθμολογία. Στην 10η θέση με 13 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Άχνας.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκαντίνοφ, Ιωάννου (69′ Αγγελόπουλος), Ριστέφσκι, Μπίκερ, Περατικός, Σπιρόφσκι, ντε Ιριόντο (69′ Λομοτέι), Ντράζιτς (72′ Νικολάου), Πεχλιβάνης (83′ Κ. Ηλία), Μ. Ηλία (83′ Γκόμες), Καμπρέρα.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Αντωνίου, Μαρμούκ, Κάργας (46′ Κορρέα), Κορέια, Τεχέρα, Τιουνέ (77′ Μουσοντά), Φερέιρα, Γουαρίς (89′ Χρυσοστόμου), Καστέλ, Γκασαμά.

Σκόρερ: – / Γκασαμά 87′

Κίτρινες: Ιωάννου, Ριστέφσκι, ντε Ιριόντο, Σπιρόφσκι, Περατικός / Φερέιρα, Τιουνέ, Κάργας, Γκαγιέγο, Τεχέρα

Έναρξη αγώνα.

5′ Η Ανόρθωση από νωρίς δείχνει διάθεση να αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς για την ώρα να έχει διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Εθνικού.

9′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε με γροθιές τη μπάλα, ο Γουαρίς προσπάθησε να τον “κρεμάσει” αλλά δεν βρήκε στόχο.

16′ Πρώτη επίσκεψη του Εθνικού στην περιοχή της Ανόρθωσης. Γύρισμα του Μάριου Ηλία, ο Πεχλιβάνης δεν μπόρεσε να συνδεθεί με τη μπάλα, το σουτ του Καμπρέρα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Αρμπολέδα.

21′ Καθοριστική παρέμβαση του Μαρμούκ σε προσπάθεια του Καμπρέρα.

23′ Απειλεί η Ανόρθωση από στατική φάση. Κόρνερ του Τεχέρα, κεφαλιά του Καστέλ η μπάλα λίγο έξω.

27′ H πιο καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, κεφαλιά του Τεχέρα προ της γραμμής τέρματος έδιωξε ο Καμπρέρα.

29′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία, ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ήταν εκτεθειμένος ο Καμπρέρα στην αρχή της φάσης και σωστά ακυρώθηκε το γκολ. Ο επιθετικός του Εθνικού έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Αρμπολέδα απέκρουσε ασταθώς τη μπάλα και μάλιστα την έστρωσε στον Μάριο Ηλία, ο οποίος σκόραρε.

35′ Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, παρά την ακύρωση του τέρματος του Εθνικού και την αλλαγή ψυχολογίας.

44′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Εθνικό, σουτ του Πεχλιβάνη. η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μαρμούκ και έφυγε κόρνερ.

44’ Σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση. Πάσα του Τιουνέ από δεξιά ο Γκασάμα από κοντά δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε με αποτέλεσμα να περάσει έξω

45′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

45+6’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς να σουτάρει και τον Μπογκαντίνοφ να διώχνει σε κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Τέσσερις τελικές προσπάθειες για την Ανόρθωση (μία στον στόχο), έναντι μίας του Εθνικού (εκτός στόχου), με τουυς γηπεδούχους να σκοράρουν με τον Μάριο Ηλία στο 29′, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ορθά για οφσάιντ στον Καμπρέρα στην αρχή της φάσης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Σουτ του Τιουνέ εκτός περιοχής, δεν βρήκε στόχο.

56′ Kόρνερ του Τεχέρα, κεφαλιά του Καστέλ υπό πίεση στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έξω.

59′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, σέντρα του Κορέια από αριστερά ο Καστέλ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στον Γκασαμά που επίσης διεκδίκησε την κεφαλιά.

62′ Απειλεί ξανά η Ανόρθωση, σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Φερέιρα η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

75′ Ανεβάζει ρυθμό η Ανόρθωση που προσπαθεί να ασκήσει πίεση για να φτάσει στο ζητούμενο.

84′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, κεφαλιά του Γουαρίς, η μπάλα έσκασε στη μιρκή περιοχή όμως έδιωξαν οι παίκτες του Εθνικού.

87′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Γκασαμά! Εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα ο Σενεγαλέζος με σεντεροφορίσια κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

90′ Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+2 Πρώτη τελική προσπάθεια του Εθνικού στο δεύτερο ημίχρονο, σουτ του Νικολάου, η μπάλα έξω.