Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση… με καλή εμφάνιση

Πηγή: sigmalive.com

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Ανόρθωση πέτυχε τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Δόξα και έφτασε τους 16 βαθμούς.
Η «Κυρία» με ένα γκολ ανά ημίχρονο καθάρισε την υπόθεση απέναντι στην Δόξα και βλέπει με αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ανόρθωση καθώς οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ μπήκαν ορεξάτοι χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Στο 25ο λεπτό ο Σισκόφσκι απέτρεψε στον Πόποβιτς να ανοίξει το σκορ από τα έντεκα βήματα μετά από παράβαση στο χέρι του Λαφράνς.
Η αστοχία του Πόποβιτς δεν πτόησε την Ανόρθωση, αφού στο 38ο λεπτό ο Ντέλετιτς με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών και έπειτα στο δεξί παραθυράκι του Σισκόφσκι.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά πεσμένος σε σχέση με το πρώτο. Στο 55ο λεπτό ο Ουάρντα νίκησε από το σημείο του πέναλτι τον Σισκόφσκι μετά από παράβαση του Στυλιανού στον Κατσαράβα στα όρια της περιοχής. Φάση η οποία ελέγχθηκε από το VAR αφού αρχικά ο Φωτίου επέδειξε φάουλ εκτός περιοχής.
Η Ανόρθωση διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της 2-0 και εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς. Η Δόξα με τον Ηλία Χαραλάμπους στο τιμόνι δείχνει ότι χρειάζεται χρόνο ακόμη μέχρι να ενταχθεί στην φιλοσοφία του νέου της προπονητή.