ΕΝΠ – ΑΕΚ 0-2: Αντεπίθεσης συνέχεια με… ζωγραφίες (vid)

p

Αντεπίθεσης συνέχεια για την ΑΕΚ! Οι κιτρινοπράσινοι πέρασαν νικηφόρα και από το Παραλίμνι, επικρατώντας της Ένωσης με 2-0, χάρις σε… ζωγραφιές των Λόπες (30’) και Σανχούρχο (67’) και πανηγύρισαν την πέμπτη σερί νίκη τους (τρίτη με μηδέν παθητικό).

Η ομάδα της Λάρνακας έδωσε έτσι συνέχεια στη βαθμολογική της αντεπίθεση, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση με 28 βαθμούς, προσπερνώντας Άρη (26 β.) και ΑΠΟΕΛ (27 β.) και μειώνοντας στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφος FC (30 β.). Οι τρεις συγκεκριμένες ομάδες έχουν ματς λιγότερο και η ΑΕΚ περιμένει τα αποτελέσματα των αγώνων τους, προκειμένου να μάθε σε ποια θέση θα βρεθεί στο τέλος της αγωνιστικής και του πρώτου γύρου.

Από την άλλη, οι βυσσινί γνώρισαν την όγδοη ήττα τους στο πρωτάθλημα και τέταρτη στα έξι τελευταία ματς, μένοντας στους 11 βαθμούς και πέφτοντας στην επικίνδυνη ζώνη (12η θέση), μετά τη νίκη της Δόξας, που έχει επίσης 11 βαθμούς, ωστόσο υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Για την 14η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τη Δόξα την Παρασκευή (9/12), ενώ η Ένωση Νέων Παραλιμνίου υποδέχεται τον Απόλλωνα, μια ημέρα μετά (Σάββατο, 10/12).

Το ματς

Κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η ΑΕΚ, με την κατοχή της μπάλας να φτάνει το 71% (έναντι 29% του Παραλιμνίου). Οι κιτρινοπράσινοι έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, ανεβάζοντας την απόδοση τους μετά τα πρώτα 20 λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για γκολ (27’), με τον Βουτσένοβιτς να αστοχεί. Ήταν και η μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Όλτρα τρία λεπτά αργότερα (30’) να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με πανέμορφο γυριστό σουτ του Λόπες. Είχαν μάλιστα, καλές ευκαιρίες και για άλλα γκολ, με κορυφαίες αυτές του Τρισκόφσκι (24’, 40’).

Στην επανάληψη το Παραλίμνι μπήκε με διάθεση να επιτεθεί, ψάχνοντας την ισοφάριση και δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήθελαν το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» τη νίκη. Αμφότερες έφτασαν κοντά στο να πετύχουν τον στόχο τους, όμως αυτή που τα κατάφερε ήταν η ΑΕΚ, όταν στο 67ο λεπτό ο Τρισκόφσκι έστρωσε στον Σανχούρχο και αυτός με δυνατό εκτός περιοχής σουτ έγραψε το 2-0. Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι κιτρινοπράσινοι διαφύλαξαν μέχρι το τέλους το υπέρ τους σκορ και πανηγύρισαν μια ακόμα νίκη.

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης (78′ Γαβριήλ), Έχμαν, Ντρέκσα (35′ Κολωνιάς), Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (78′ Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (78′ Κορσιά), Ντιαβαρά, Βουτσένοβιτς (60′ Λαμί).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα):  Πίριτς, Ροσάλες, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (84′ Γκαρσία), Σανχούρχο (89′ Χριστοφόρου), Πονς, Φαράζ (72′ Κάσας), Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι (72′ Μάμας), Λόπες (84′ Ρόμο).

Σκόρερ: – / Λόπες 30′, Σανχούρχο 67′

Κίτρινες: Βουτσένοβιτς / Γκονθάλεθ

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός: Βασιλείου Αδάμος.