Έγραψε ξανά ιστορία: Στους ομίλους του Conference League η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Η «Κυρία» έγραψε ξανά ιστορία!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 της Μπερ Σεβά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με το 0-0 στο πρώτο ματς στο Ισραήλ, προκρίθηκε στους ομίλους του Conference League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου «έκλεισε» θέση για ένα γκρουπ της νεοσύστατης διοργάνωσης και θα βρίσκεται στους ομίλους για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά την παρθενική της παρουσία σε αυτούς του Champions League, την περίοδο 2008-09, όπου και τότε είχε προπονητή τον Τιμούρ Κετσπάγια.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και στο 12′ μετουσίωσε την περιοχή ανοίγοντας το σκορ με τον Αρτυματά. Στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, όμως σε μια στιγμή αδράνειας στο 43ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από τον Σέχτερ. Στο 45′ όμως ο Ακολάτσε τη Μπερ Σεβά αποβλήθηκε και η «Κυρία» συνέχισε με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε και πάλι δυνατά, δείχνοντας ότι αυτή η πρόκριση δεν χάνεται με τίποτε. Εκεί ανάλαβε ο τρομερός Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62′ και με κοντινή προβολή στο 69ο λεπτό, «σφράγισε» το τελικό 3-1 και… έσπρωξε την ομάδα του προς τους ομίλους.

Πλέον η Ανόρθωση περιμένει να μάθει σε ποιο γκρουπ θα βρίσκεται αλλά και τους τρεις αντιπάλους, στην κλήρωση των ομίλων του Conference League, που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής (27/8, 14:30) στην Κωνσταντινούπολη.